יום שני, 16 בדצמבר 2013

למה שמאלנים כל-כך מפחדים מקפיטליזם?יש לי המון אמפטיה לפחד של השמאלנים מהשוק החופשי. כולנו רוצים להוזיל את מחירי הדיור - אנרכיסטים, ימנים ושמאלנים - אבל מה בדיוק הדרך שלנו להגיע ליעד הזה? מי שכבר מבין את זה, לבטח כבר די עייף ומשועמם מהנושא. אבל אני חושב שזה עדיין מאוד חשוב להסביר למי שלא מבין, כי כמו שזה נראה, יש המון אנשים שלא מבינים את ההיגיון הבסיסי של הכלכלה.

הפתרון של האנרכיסטים להוזלת מחירי הדיור: שוק חופשי. על מנת להוזיל את מחירי הדיור, כל מה שדרוש זה שוק חופשי באמת. אם כיום הדירות עולות X ויש ביקוש גדול לדירות במחיר X חלקי עשר, הפתרון ההיגיוני ביותר הוא לבנות עוד דירות, להגדיל את התחרות, כלומר את ההיצע, דבר שמוביל להורדת המחירים.

לשמאלנים יש פתרון אחר, הם רוצים שהמדינה תבנה דירות למי שלא מסוגל לשלם את המחיר X, ושהמדינה תכפה על בעלי דירות להוריד את המחיר. זה כמובן הרבה יותר מורכב ומסובך מהפתרון הפשוט של השוק החופשי, אבל יש סיבה לכך. יש סיבה מדוע השמאל מעדיף פתרונות מסוג שכזה. זה לא -סתם- שהם מפחדים מהשוק החופשי. בשביל להבין מדוע המשאלנים מפחדים מהשוק החופשי כל-כך, יש צורך להבין מה עושה הימין...הימין: תמיד גאים בעצמם על תפישתם האינטילגנטית לגבי הכלכלה, תומכים בפה מלא בשוק החופשי, בקפיטליזם - אבל עם מגבלות. על פניו, אנחנו עלולים לחשוב שהימנים הם המציאותיים והשמאלנים הם תמיד ההזויים. אבל זה ממש לא כך. לימין יש גם דאגות -הימין מבין שהדרך היחידה ההיגיונית להוריד את מחירי הדיור (מבלי לשבור לשוק את הרגליים ולשתק אותו) היא השוק החופשי. לכן, הם תומכים בשוק החופשי - אבל זה לא באמת חופש מה שהם מציעים. הם מציעים שחרור מסויים של ההגבלות על השוק, אך הם רוצים עדיין להחזיק ולהגביל את השוק ברמה מסויימת. החופש שהימין מציע הוא בערך כמו החופש של תרנגולות חופש - יש להן חצר גדולה, מרחב, אבל הן עדיין חיות בתוך שטח סגור. הן עדיין הולכות לשוחט בסופו של יום. וזו בדיוק הסיבה של המשאל לחשוש מהשוק החופשי. השוק החופשי של הימין מעוניין לאפשר לעוד דירות להיבנות, בעוד שהממשלה עדיין מרוויחה מכל העסק על ידי מכירת קרקעות, רישוי ומיסוי. ברגע שמחירי הדירות הופכים לזולים מדי בכדי להיות סופר רווחיים למשקיעים, הממשלה הימנית עוצרת את השוק וחונקת את הצרכן.

כאנרכיסט, אני חושב שהימין עוסק בניצול ציני ומרושע של ההבנה הכלכלית שלו, וזה לא פלא בשבילי שהשמאלנים מפחדים מהשוק החופשי היחיד שהם מכירים - זה של הימין הפוליטי. הפתרון האנרכיסטי הוא מאוד פשוט: תנו לכולם את החופש לעשות את מה שהם רוצים כל עוד הם לא פוגעים בחופש של אחרים לעשות את מה שהם רוצים. המחירים של הדירות יקרים? סימן שיש המון כסף לעשות בדירות - אז אנשים ימהרו להשקיע בבניית דירות, המחירים ירדו, עד לרמה בה כבר לא משתלם להשקיע בדירות חדשות. אז נגיע לאיזון, הקצב של הבנייה יתאזן ומספר הדירות יגדל בהתאם לגודל השוק. בהתאם לביקוש ולצרכים ובהתאם למגבלות והמחיר של הבנייה. הימנים לא רוצים את זה בגלל שזה אומר שהמחירים של הדירות שבבעלותם ירדו, ואם להיות כנה, אני בטוח שיש גם שמאלנים שיש בבעלותם דירות, והם מעדיפים את ההגבלה על השוק, ששמה את ידם על העליונה במצב הנוכחי.

אז כן, השמאל ללא ספק הוא יותר "הזוי" מהימין, אך מי שלא רואה את הרשע והניצול בימין, לא מבין מדוע השמאל כזה הזוי. החופש שהשמאלנים ההזויים מכירים הוא החופש המוגבל של הימין. חופש שמספק להישרדות החיים בארץ, ולא יותר מזה. חופש שדואג להיות מוגבל למצב שישאיר את העשירים עשירים. שחרור איטי, מבוקר ומוגבל של חופש התחרות והמסחר.

המערכת הכלכלית כיום מנצלת את הכוח של השוק החופשי לגדילה, אך מגבילה את החופש של השוק על מנת שרק העשירים ירוויחו מהחופש הנ"ל. זו בדיוק הסיבה מדוע שמאלנים שונאים כל כך את השוק החופשי, את הקפיטליזם. הם רואים שיטה שבה החופש ניתן רק לעשירים. אבל השמאל צריך להתפכח, להתעורר ולהבין שהאשליה של חופש היא לא אותו הדבר כמו חופש.

קפיטליזם זו הגדרה למצב בוא אדם מקים עסק (מסעדה, רשת מסעדות, מלון, מוסך, מפעל, עסק של ייבוא או חנות\חנויות), מעסיק עובדים תמורת משכורת, ומצב בו האדם אחראי לתוצאות מעשיו. הוא יכול להשקיע בשיפור העסק, או לבזבז על הנאות -הכל לבחירה שלו. אם בעל עסק ישתמש ברווחים של העסק למטרות הנאה ויבזבז את כל הכסף על מותרות, מה שיקרה זה שהעסק שלו יהפוך לפחות ופחות מוצלח. אנשים אחרים יקימו עסקים מתחרים, ישקיעו את הרווחים שלהם בעסק ויעקפו אותו באיכות השירות והמוצר. זה מה שנקרא שוק חופשי. תחרות. אתה אמנם יכול לגבות מחיר גבוה ככל שאתה רוצה, אבל אם תנסה למכור פיתה עם שניצל ב-100 ש"ח כנראה שאף אחד לא יקנה אצלך במסעדה. בשביל לשרוד את התחרות אתה צריך להוריד את המחיר מספיק בכדי שאנשים ירצו לקנות אצלך ולא אצל המתחרים. פה, הצרכן מרוויח. הסיבה שהשוק החופשי של הממשלה, בין אם זו ממשלת ימין או מרכז, הוא לא שוק חופשי, שמה שיש לנו היום זה לא קפיטליזם, היא שכיום בעל עסק נהנה מאי תחרות כתוצאה ממחסומים של הממשלה על הכניסה לתחרות. אם יש לך מסעדה, אתה נהנה מכך שלא כל אחד יכול להתחרות בך, אלא רק מי שיכול לעמוד בהוצאות של הוספת מע"מ למחיר הסופי, תשלומי מס הכנסה, ארנונה עסקית + מס שילוט, הוצאות על רואה חשבון וכו'. וזה עוזר לך לשמור את המחיר של המוצר גבוה, וזה דופק בעיקר את הצרכנים - כלומר, את רוב האנשים. וזה דופק גם אותך, כי בסופו של יום, גם אתה צרכן בכל מקום אחר שהוא לא המסעדה שלך. בשוק הבנייה\דירות המצב חמור הרבה יותר, מאחר ולא רק שיש מחסומי כניסה לתחרות בדיוק כמו במסעדה, אלא שיש הגבלה מוחלטת על כמות המתחרים. המגבלה הזו מטיבה עם כל מי שמצליח להיכנס לתחרות אך דופקת את כל השאר.

בסופו של יום, אלו שבאים בטענות כלפי "הקפיטליזם הנצלני" לא באמת מבינים מהו קפיטליזם, לא מבינים שקפיטליזם זה הפתרון היחיד לכלכלה שפויה ומוסרית. הם מתבלבלים בין קפיטליזם לממשלה שמשתמשת בשוק חופשי שאותו היא מגבילה. הכעס מופנה כלפי אלו שהצליחו לעבור את המחסומים שהטילה הממשלה, הם, נחשבים "רעים" ואגואיסטים בגלל שהם זוכים לאפשרות (שהממשלה מייצרת עבורם) לגבות מחיר יקר עבור הדירות שלהם. במקום שאלו שנדפקים מהשיטה ילחמו במגבלות שהממשלה מטילה על השוק, כנגד העובדה שהממשלה מונעת מהשוק החופשי ליצור איזון בין הביקוש וההיצע של דירות, השמאלנים שבהם רוצים לייצר פתרון קסם מסוג דיור ציבורי. הימנים שבהם, מאשימים את השמאל בהגדלת הממשלה שבאה בעקבות פתרון הקסם הזה.

ובסופו של יום, השמאלנים באמת נראים הזויים יותר, ולא רק נראים אלא שהם באמת הזויים עם פתרונות הקסם שיש להם לבעייה מחירי המחייה. הם רואים את עצמם כאנשים שרוצים לעזור לנזקקים, כאנשים יותר טובים מהאגוטיסטים העשירים. רוב האנשים שמדברים על "לעזור" אין להם איך לעזור. אלו שיש להם ורוצים לעזור, פשוט עוזרים, לא מדברים. זה די מטופש לדבר על כמה חשוב לעזור לאנשים, כשאין לך איך.

והממשלה הרי, אין לה באמת שום דבר מלבד מכונה שמדפיסה כסף, וחיילים שמוכנים להפעיל אלימות וכפייה על כולם. הפתרונות שמבוססים על "הממשלה תספק" או "הממשלה תכפה על כולם כך וכך" הם פתרונות מסוג "צריך לעזור לנזקקים" - ומי שמציע את הפתרון איננו זה שמסוגל לעזור לנזקקים בעצמו. אם אנחנו באמת רוצים לעזור לנזקקים -עלינו להלחם במגבלות שהממשלה מטילה על השוק החופשי ולא לעזור לממשלה לעזור לנו. הממשלה לא באמת יכולה לעזור לנו בכלום - אין לה כלום. כמו שאמר הפילוסוף ניצ'ה: "כל מה שהממשלה אומרת -שקר, וכל מה שיש לממשלה -היא גנבה". אנחנו לא צריכים את העזרה של הממשלה במימון הלימודים, בניית תשתיות והוזלת מחירי המחייה והדיור - אנחנו צריכים שהיא תפסיק להתערב בשוק החופשי שמטבעו שואף ומביא לשוויון בין ביקוש להיצע.