יום רביעי, 25 בדצמבר 2013

חשבון פשוט: מדינה לא עוזרת לעניים, היא דופקת אותם

זה נחמד לחשוב שיש אפשרות כזו לקיים דבר כזה שנקרה "מדינה" - סוג של דרך חיים שכזו בה מעורבים כולם, מערכת שדואגת לכולם - דואגת לעזור לעני ודואגת לשמור על כולם מהעשיר. כן בטח. רק שזה ממש לא היגיוני, והפעם אני אדגים כיצד הבנה בסיסית של הרעיון של מסים - מראה שאין דבר כזה.

אוקיי, אז יש לנו שני סוגים של מס. בגדול. יש לנו מס שנלקח מהעשירים, הוא מדורג, ככל שאתה עשיר יותר לוקחים לך יותר, את זה משלמים העסקים על ההכנסות שלהם, ויש לנו מס בצד המוצר, מס שמשלם הלקוח - מס שחל על כולם: מע"מ.

אם המדינה רוצה, סליחה, צריכה יותר כסף, יש לה שתי אפשרויות: להעלות את המיסים על העשירים, או להעלות את המיסים על כולם. אחד הדברים הטובים בלהיות עשיר, זה שאתה עשיר. שיש לך בחירה ויכולת. אם המס שאתה נדרש לשלם עולה גבוה, אתה יכול להעביר את העסקים שלך למדינה אחרת, ולא חסרות מדינות שיהיו מוכנות לתת לך תנאים טובים יותר אם תחליט להגר אליהן. אפשרות אחרת שיש לך בתור עשיר, אם נניח מעלים לך את המס, זה לייקר את המוצר. וזה לא הולך לפגוע לך במכירות, בגלל שהמחיר יעלה גם אצל המתחרים שלך. המס חל על כל העשירים, וגם אם היו בוחרים להעלות את המס רק על יצרן אחד ולא על כולם, זה עדיין לא היה פועל. אז אתה מעלה את המחירים, מרוויח את אותו הכסף, ומי שמשלם הם הלקוחות, המעמד הבינוני והנמוך. אם אתה עוזב את הארץ, יש פחות הכנסות ומקומות עבודה. אם אתה מעלה את המחיר, העניים משלמים יותר. אם כופים עליך מחיר מקסימלי למוצר וזה לא משתלם לך, אתה סוגר את הבאסטה ומשקיע במדינה אחרת. ואל תחשבו שאפשר למנוע את זה.. אם באמריקה מעלים את המסים על עסקים מסויימים, פה בארץ נשמח להציע למשקיעים לברוח אלינו עם הכסף שלהם. תמיד תהיה מדינה גרועה יותר שתשמח שאתה בא אליה.

ויש כמובן את האפשרות השנייה - להעלות את המס על כולם. את המע"מ. וזו כמובן, האשליה הגדולה ביותר, מאחר שהמע"מ שהוא 18% וזה בערך יום עבודה בשבוע, הוא מס שלוקח לעניים כחמישית מהכסף, ולעשירים, הרבה הרבה הרבה (ועוד הרבה פעמים הרבה) פחות. העשירים לא מבזבזים את כל ההכנסות החודשיות שלהם על מוצרים ושירותים. הם חוסכים, משקיעים, מעבירים לחו"ל, קונים מניות וכו' וכו'.

אז יש לנו מס שחל על העשירים והעניים משלמים אותו, ויש לנו מס שחל כביכול, ורק כביכול, על כולם, והעניים משלמים את רובו, תמיד. איך שלא תראו את זה, המדינה מתקיימת על חשבון העני. היא מייצרת את העשירים ומתקיימת על גב העניים. ככה זה מדינה, ככה זה תמיד יהיה. חשבון פשוט.