יום שני, 20 בינואר 2014

הפתרון - חלק ט: נציגי תקשורת

אנחנו עושים את זה כבר זמן מה וזה מאוד אפקטיבי. אם אתה או מישהו שאתה מכיר הולך לבית המשפט או לשימוע כזה או אחר, תביא איתך נציג תקשורת. זה המקום בו תמיכה וקהילה כל-כך חשובים.

מה שנציג תקשורת עושה זה הוא אומר לפקיד בית המשפט שהוא מהתקשורת ושהוא עורך סדרת תחקירים בעבור תוכנית על שחיתות משפטית ואנחנו רוצים שהוא יודיע לשופט שאנחנו משקיפים. תדאג להתלבש ולהתנהג בצורה מקצועית. אם יש מספיק זמן, כדאי להגיש בקשה להקליט את השימוע. שופטים מאוד שונאים שחושפים אותם והם לרוב מסרבים.

נציגי תקשורת (כתבים משפטיים) בדר"כ עוזרים מאוד להביא את השופט להתנהג בצורה טובה יותר. מהניסיון שלי, שופטים נוהגים פחות להשתלח ולצעוק בזעם כאשר הם יודעים שיש נציג מהתקשורת שצופה בהם. מה שאני עושה ותמיד ממליץ זה לשאול את השופט שאלות שיביאו אותו לסתור את עצמו. לסתור את עצמו זה מספיק רע כאשר זה נעשה לפנינו, הקהל העירני, אבל זה חייב להיות ממש מתסכל בשבילם לדעת שיש באולם נציגי תקשורת ששמים לב ורושמים הכל. הם כנראה יודעים שהם לא יכולים פשוט להתחיל לצעוק מבלי שידווחו על זה בתקשורת.

ואנחנו לא חייבים לומר להם מאיזו ערוץ תקשורת אנחנו, אחרי הכל, זה לא העסק שלהם מאיזה תקשורת אנחנו, תנו להם להישאר בחושך, להרהר על זה ולנסות לנחש בעצמם. והדרך שזה פועל באינטרנטז, היא שמאמר מקומי יכול בקלות להפוך לויראלי. אז על תגידו להם בעבור מי אתה מדווחים, תנו להם להזיע ולחשוב בעצמם שזה ערוץ 2, או שידיעות אחרונות נמצאים באולם.

זה גם טוב לומר שאמורים להגיע עוד נציגי תקשורת לאולם ושהם כנראה לא יודיעו על הגעתם. תגידו לפקיד שיאמר לשופט שהם לא רוצים שהנוכחות של התקשורת תגרום לו לשנות את הדרך בה הוא פועל. ככה השופט יחשוב שהתקשורת נמצאת שם בכל רגע.

וזה לא חייב להיות מוגבל רק למתי שמישהו שאנחנו מכירים מותקף, אתה יכול להיכנס לכל בית משפט, רצוי לתעבורה, ולעשות את זה. בין השימועים אתה יכול לשאול שאלות. אני הייתי שואל:

תקשורת: סליחה, זה היה תיק תעבורה אזרחי או פלילי?
שופט: פלילי. זו הייתה תלונה על נהיגה ללא חגורת בטיחות.
תקשורת: בסדר, לא קיבלתי מספיק מידע לגבי זה. האם תוכל לומר לי אם ההליך כלל האשמות בנזק או פגיעה, והאם היה קורבן?
שופט: סליחה? מה אמרת הרגע?
תקשורת: האם ההליך הזה כלל האשמות בנזק או פגיעה, והאם היה קורבן?

אתה יכול גם לשאול שאלות על ניגוד האינטרסים:

תקשורת: אם נרשם כנגדי קנס, ואני מבקש להישפט, האם אני זכאי למשפט הוגן?
שופט: כן, בטח.
תקשורת: האם אני יכול לקבל משפט הוגן כאשר יש ניגוד אינטרסים?
שופט: לא, אתה לא תוכל.
תקשורת: את מי אתה מייצג בהליכים שכאלו?
שופט: סליחה, מה לעזאזל אמרת הרגע? תקראו למשטרה!

בעוד שזה נוטה לעצבן שופטים, בגלל שאנחנו מהתקשורת, הם בדר"כ לא יתחילו לצרוח, יש להם יותר שליטה עצמית. אני חושב שהם כמו החיות טרף שבגן חיות מאחורי סורגים כפולים. הם חושבים לעצמם "ברגע שהסורג הזה נופל, אתה הולך להפוך לארוחת הצהריים שלי!"

הם ינסו להתחמק מהשאלות האלו בצורה נואשת, זה מה שקורה בדר"כ. אבל מה הוא יעשה? יאיים על נציג תקשורת בביזוי בית המשפט, רק בגלל שנשאלה שאלה? הוא יהפוך את המחקר אודות שחיתות משפטית לעבודה מאוד קלה ככה. הוא כנראה רק יתחמק מהשאלה ויבקש שתחזור לשבת או שתעזוב את האולם. אתה יכול לשחק אותה ראש קטן ולשאול: מאחר ואני עורך מחקר אודות התנהלות בלתי הולמת בבית המשפט, האם לא לענות על שאלה כזו יהווה התנהגות בלתי הולמת? אתה יכול לומר לו שאתה תכתוב על כך למקרה שהוא רוצה עוד קצת זמן בשביל לקמבן לנסח תשובה.

אם הוא מסרב לענות, זה יהיה זמן טוב להודיע לו שאמורים להגיע עוד נציגי תקשורת באופן קבוע, לצפות ולדווח על הליצנות המשפטית שלו. אתה יכול להיות נועז ולהוסיף: ככל הנראה יש לך משהו להסתיר.

הוא יהיה חייב לחשוב שהשאלה הולכת להיות חלק מהדיווח לתקשורת. מה יקרה אם עוד אנשים יתחילו לשאול אותו את השאלות האלו? הם בטח יעזבו את האולם רק בשביל לספר לחברים ולמשפחה על כל זה אח"כ. אני מאוד בטוח שיש לזה השפעה עליהם.

וכל אחד מאיתנו, כנאשמים, יכול לומר לפקיד בית המשפט שהוא נציג תקשורת. אין שום סיבה שמישהו אחר יעשה את זה עבורינו, התוצאה אמורה להיות זהה.