יום שלישי, 28 בינואר 2014

קואופרטיב חברתי חדש מבטיח פתרון לבעיית יוקר המחיה. האמנם?

אני בהחלט לא רוצה שתחשבו לרגע אחד שאני שונא, מלגלג או מזלזל בכל דרך שהיא באנשים שעומדים מאחורי קואופרטיב "שלנו". אני רק רוצה להראות לכם את הבעיה שאנחנו כל הזמן מדברים עליה, ההתערבות של הממשלה בשוק החופשי, את הפתרון האמיתי, ועל הדרך גם את הטעות באבחנה שעושים רבים, כמו למשל חברי הקואופרטיב "שלנו", לגבי שורש הבעיה של יוקר המחיה.

קואופרטיב "שלנו" נולד מתוך המחאה של קיץ 2011 על-ידי מתנדבים שרצו לקחת את השינוי בידיים ולא להסתמך אך ורק על תחנונים לשרי הממשלה. החזון כולל שקיפות, שוויון ושאיפה להיטיב עם הקהילה על-ידי השקעת עודפים בקידום מטרות חברתיות. המטרה היא להוזיל את יוקר המחיה לרבים, ולא למקסם רווחים למעטים.

ואני לא קונה את זה. לא שיש לי משהו אישי נגד התארגנויות חברתיות שלא למטרת רווח, חלילה, אלא שהפתרון המוצע איננו פתרון לבעיה הקיימת, אלא לבעייה שלא קיימת. והוא איננו פותר בשום צורה או דרך את הבעיה שכן קיימת.

הרעיון שיוקר המחייה הוא תוצאה של תאגידים חמדניים שמעוניינים להסב רווחי ענק לבודדים שמחזיקים בהם על חשבון כלל הצרכנים -הוא רעיון שגוי. יוקר המחייה לא נובע מגרגרנות ואנוכיות של בעלי עסקים גדולים. יוקר המחיה נובע מחוסר תחרות -וזו נובעת מההתערבות הממשלתית בשוק החופשי. אינספור רגולציות, מיסים והגבלים מהשלב שבו תרנגולת מטילה ביצה ועד לרגע שבו היא נמכרת ללקוח במכולת.

חישוב גס וקליל, יראה בדיוק למה אני מתכוון: נניח שמכולת שכונתית מעסיקה עובדים שמקבלים שכר בעלות של 6000 ש"ח בלבד. ולצורך החישוב, נניח שכל עובדי המכולת, כולל ההנהלה והבעלים מושכים משכורת כזו ולא יותר. מס הכנסה יקח לעצמו 670 ש"ח מתוך המשכורת, שזה 11.1% ואז ביטוח לאומי ומס בריאות יקחו עוד 481.5 ש"ח שזה 8% נוספים. וזה כמובן מגיע ישירות מהמחיר שמשלם הצרכן. נוסיף את המע"מ שהוא 18% ונראה מיד שמחיר המוצרים לצרכן עולה ב-37% בשל ההתערבות הממשלתית. ועוד לא הוספנו את הארנונה, העלות של רואה חשבון, הכפייה של הפרשה לקרן פנסיה ופיצויים, מס שילוט, קנסות וכו' וכו'. עכשיו, בואו נהיה מציאותיים, המשכורת של המנהלים והבעלים היא כנראה יותר מ-6,000 ש"ח, ולכן ההפרשות למס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות הן כנראה כפולות.

בואו ניקח לדוגמה רשת מכולות שכולנו מכירים, ampm. זו נמכרה בשנת 2006 לדודי וייסמן (הריבוע הכחול, דור אלון) תמורת 143 מיליוני שקלים, לפי מכפיל רווח של 50. זאת אומרת שהרווח לשנה היה אז בערך 2.86 מ' ש"ח. באותה השנה מחזור המכירות עמד על סך 180 מ' ש"ח. כלומר, הרווח לבעלים היה 1.5% מעלות המוצר לצרכן. באותה שנה המע"מ היה "רק" 15.5% ולכן הרווח לממשלה היה 34.5% (לא כולל ארנונה, מס שילוט וכו').

נראה שסינדרום "הקפיטליזם החזירי" שוב מכה באזרחים התמימים, שרוצים להאמין שהצרות שלהם מגיעות מהעשירים והפתרונות שלהם יגיעו מהממשלה. הקואופרטיב החברתי "שלנו" מתיימר להוריד את יוקר המחייה על ידי חיסול המודל הקפיטליסטי (הידד לחיסכון של 1.5%!). התאגיד רשום כחברה בערבון מוגבל, וכמו שהראנו, אפילו אם אין לתאגיד רווחים, עלות המיסים על המשכורות הבסיסיות עומד על 19% ועם המע"מ עומד המחיר לצרכן על +37% אפילו אם הם מקבלים פטור מתשלום ארנונה, מס שילוט, אפילו אם יש להם רואה חשבון שעובד בהתנדבות -המחיר לצרכן עדיין יקר בגלל הפיקוח והכפייה הממשלתית. ובכן, זה המחיר של האמונה בסוציאליזם החזירי, האמונה שבכל עסק חייב להיות מוכנס שותף שלישי בכפייה, המדינה. אחרת איך נוכל לעזור לעניים?...

המחיר של ציות לדרישות הפיקוח הממשלתי הוא פגיעה ממשית ומשמעותית באנשים אמיתיים. הצרכנים משלמים מחיר יקר פי שתיים, עובדים שכירים לא מסוגלים להתקדם בסולם הכלכלי ולהקים עסקים חדשים, והמשכורות שלהם יורדות שוב ושוב ככל שיוקר המחיה עולה. אני מאמין שהפתרון האמיתי לבעיית יוקר המחייה הוא הקמה של עסקים "מחוץ למטריקס" המדינאי, ביום שאנחנו נתחיל לקנות בייצים וירקות הישר מהחקלאי, מבלי לשלם לבירוקרטים שום דבר בדרך. זה יוריד את עלות המוצרים, וזה יאפשר לעוד ועוד אנשים להפוך לבעלי עסקים, לצאת מהעבדות למשכורת. זה גם יביא לתחרות גדולה יותר והיצע גדול יותר של מוצרים, דבר שיבטיח איכות טובה יותר, וזה אומר בריאות טובה יותר לצרכנים.