יום רביעי, 5 בפברואר 2014

(אל) תשאל את עצמך: למי שייכים המים?

"חדר המצב" הינו עמוד פייסבוק של המאבק למען "צדק חברתי". בפוסט שכותרתו "שאל את עצמך: למי שייכים המים?" הם כותבים: "למי שייכים המים? האם הם שייכים לציבור? ואם כן אז איך יתכן שאנחנו משלמים כל כך הרבה על משהו שמלכתחילה שייך לנו? איך קרה שעל אותה צריכה שצרכנו תמיד חלקנו משלמים היום פי שלוש או פי חמש? לאן הולך כל הכסף שאנחנו משלמים? האם משאבי הטבע הם מוצר ככל מוצר? מי מפקח על תאגידי המים? האם הוא עושה עבודתו כראוי? האם בסדר לנתק ממים משפחה שלא עמדה בתשלומים? האם אנחנו בוחרים לנתק ממים את מי שלא עומד בתשלומים? האם אנחנו בוחרים לשלם פי שלוש ויותר על אותה צריכה של מים? ואם לא אנחנו מחליטים- מי החליט עבורינו? ואם מישהו אחר מקבל עבורינו החלטה כל כך בסיסית בניגוד גמור לעמדתנו ולאנטרס שלנו - האם עדין אפשר לקרוא לנו דמוקרטיה? ושאלה אחרונה, ואולי הכי חשובה, מה ניתן לדעתכם לעשות? איך לדעתכם ראוי להאבק בתאגידי המים?"

אני מציע שלא תשאל את עצמך את השאלה הזו, בגלל שזו שאלה מטעה מלכתחילה. תרשה לי להתעצבן במקומך. הרעיון שהמדינה צריכה לספק מים בחינם כל כך שגוי... הבעיה היא שאנשים לוטשים עיניים אל עבר אלו שמקבלים מהמדינה, במקום אל עבר המדינה שגוזלת מכל שאר האנשים.

למשל, שזה מגיע לנדל"ן אנשים כועסים על אלו שמקבלים זכויות להקים פרויקטים. אבל הבעיה היא לא אלו שמקבלים מהמדינה. הבעיה היא שהמדינה מאשרת רק למעטים דברים מסויימים ומונעת מהאחרים. הפתרון מאוד פשוט: להלחם במדינה על החירות לפתוח עסק ולבנות בית. ברגע שאנחנו מבקשים מהמדינה להגביל את העשירים - אנחנו נותנים לה כוח מטורף, שלבסוף הופך למגבלות מעלינו. התשובה לשאלה למי שייכים המים, לציבור? היא ש-מים לא שייכים. אין דבר כזה ציבור. אין דבר כזה אזרחים. אין באמת אזרחים. אי אפשר לחפש את האמת תוך כדי שימוש בהנחות יסוד שגויות, שמתיחסים אליהן כאל בשורה אלוהית, אמת חקוקה בסלע שאותה אי אפשר לאתגר. אם אין אזרחים, אז אין ציבור והמים לא שייכים לאף אחד. לאף אחד אסור למנוע מאף אחד להשתמש במים. אף אחד לא חייב לבנות תשתית ולהזרים מים לאף אחד.

הרעיון המטופש ש-"המדינה" צריכה לספק תשתית ומים דרך התשתית לכולם, שגוי, בגלל שלמדינה אין כלום. המדינה לא באמת קיימת. כל מה שהאנשים שקוראים לעצמם "המדינה" יכולים לעשות, זה לקחת בכפייה ואלימות מאנשים מסויימים, ולהעביר לאחרים. "כן, אבל מים זה דבר חיוני למחייה!" בודאי! גם יחסי מין ועשיית ילדים זה דבר הכרחי למחיית האנושות, אבל האם זה נכון להפעיל כפייה של יחסי מין ולקרוא לזה "שיתוף"?