יום רביעי, 23 באפריל 2014

ליגליזציה - אין לזה קשר לחירות

את חייה עם בעל מכה, שתלטן, שיכור ומטומטם כבר 40 שנים. הוא כפה עליך את הזוגיות במשך כל הזמן הזה. יש לו בערך 80,000 חוקים בשבילך והוא מכה אותך בכל פעם שהוא תופס אותך מפרה אחד מהם. עכשיו, הוא פתאום מודה ש-1 מ-80,000 החוקים שלו באמת היה טפשי, והוא מבטל אותו, או משנה אותו באופן משמעותי. וזה כמובן רק לאחר שאת מפגינה במשך 10 שנים וסופגת אינספור מכות בשל ההתנגדות שלך. האם את מאמינה שיש סיכוי לזוגיות הזו? שאפשר לתקן אותה?

אני שואל את זה בגלל שלמדינת ישראל יש יותר מאלפיים חוקים, פקודות ותקנות, ומאות אלפי סעיפים, ודווקא בימים אלו שאנחנו עומדים, אולי, בתקווה, לראות את הליגליזציה המיוחלת מגיעה, אנשים חושבים לעצמם שזהו הישג גדול ושזו רוח שינוי וניצחון המחאה. המאבק למען ליגליזציה צבר המון תאוצה מאז 1999 כאשר מפלגת "עלה ירוק" הוקמה, ובמשך 15 שנים המאבק נהיה חזק מאוד. והנה, לאחר 15 שנים של מאבק שצובר תאוצה, מבוטל החוק המטופש והשרירותי שאוסר גידול, החזקה וצריכת קנאביס. רק תקחו בחשבון, שבכל שנה נוספים עשרות חוקים ואלפי סעיפי חוק חדשים, וכולם שרירותיים. אם זה לוקח 15 שנים ומאבק יקר מאוד לבטל חוק מטופש אחד, מה הסיכוי לתקן ממשלה שמחוקקת עשרות חוקים ואלפי סעיפי חוק חדשים בכל שנה? חשבון פשוט יראה שהסיכוי 1 חלקי אינסוף. או פשוט אפס.

מה שיותר גרוע, זה הדרך בה חלק גדול מהסטלנים מעודדים את הממשלה לקבל את התיקון: "זה יכניס המון כסף ממיסים!" ואני מבין אותם. הם חושבים רק על המטרה שלהם, ורוצים להצליח לעשות שינוי אחד אבל ממש לעשות אותו. גם ככה הממשלה גובה מיסים על לחם, מים וחשמל, אז שתיקח גם על מריחואנה, לא ביג דיל. אהא, בטח. בואו נעבור לרגע על ההיגיון הזה: הממשלה כופה עלינו את החוק המטופש והמרושע שאוסר גידול ושימוש במריחואנה. מאות אלפי צעירים מבלים מאחורי סורגים במשך עשרות שנים. אין שום קורבן או נזק מהעישון של הסטלנים, והיא בכל זאת מענישה אותם ומתיחסת אליהם כמו אל פושעים, כמו אל רוצחים, אנסים וגנבים. כמו אל חיות פרא. אז הסטלנים רוצים לשכנע את הממשלה להפסיק עם זה, ומפתים אותה על-ידי שיכנועים כגון "את תרוויחי מזה המון כסף! מיליארדים! זה יחזק אותך!" ותנו לי להבין... איך זה יעזור? איך לחזק את הממשלה המטופשת והמרושעת הזו, יעזור לחופש שלנו? אני לא מתנגד לאי הפללה של משתמשי קנביס, אני לגמרי בעד, אבל הטיעון הזה שזה טוב בגלל שזה יכניס עוד הרבה כסף לממשלה... אנשים ממש איבדו אמונה בממשלה "שלהם" מבחינה מוסריות. טיעון מוסרי איננו טוב מספיק, או בכלל.

ואם כבר מדברים על הרווח שבמיסוי המריחואנה, אז בואו נדבר על מיסוי, מהו מיסוי? מה קורה לאדם שלא מדווח על הכנסה ומשלם מיסים? הוא לא פוגע באף אחד ולא גורם נזק. אדם שמגדל עציץ, משקיע מכספו, זמנו וכוחו ובונה מעבדה לגידול מריחואנה, ואח"כ מוכר את הפרחים, אם לא ידווח וישלם כופר לממשלה יחשב כפושע. בפועל, "הנזק" שבאי תשלום מיסים על העבודה הזו איננו שונה מהנזק שעושה סטלן ממוצע שלא עושה כלום ומתבטל כל היום. שני אנשים לא משלמים מיסים, אבל איכשהו, זה שעושה משהו ומייצר מוצר מאפס, נחשב כיום פושע אם הוא לא משלם כופר. אני אף פעם לא הצלחתי להבין כיצד אפשר להאשים אדם שלא משלם מיסים בחוסר דאגה לעניים ולחולים, בעוד שאנחנו לא מאשימים אנשים שפשוט בוחרים לא לעבוד, או לעבוד רק קצת, או לעבוד בשכר מינימום ולא להתקדם בחיים. כי אם אנחנו הולכים להאשים את אלו שלא משלמים מיסים באנוכיות מרושעת, אז ודאי שאנחנו צריכים גם להאשים את אלו שלא עובדים כלל באותה ההאשמה, וגם את אלו שלא מתקדמים ולומדים ומשפרים את רמת ההכנסה שלהם. אם אתה לא לומד, ומנסה בכל דרך אפשרית, כל הזמן להעלות את השכר שלך, אתה אנוכי ומרושע כי אתה לא רוצה לעזור לעניים ולחולים למרות שאתה יכול.

אז הרעיון של מיסוי הוא שגוי, ודרך אחת מתוך הרבה מאוד דרכים להוכיח את זה זו ההשוואה לאדם שלא עובד, או שעובד בשכר מינימום ולא לומד כלום. ראבק, אתה יכול ללכת ללמוד ביוכימיה או לפתוח עסק, ראבק, קח סיכון ותפתח עסק, כי אתה יכול להכניס יותר כסף ולשלם יותר מיסים. אבל אם אתה בוחר שלא לקחת סיכון ולפתוח עסק, או לא לקחת הלוואת סטודנט וללמוד ביוכימיה, איך אתה יכול להאשים את זה שלמד או פתח עסק, ולומר שהוא חייב לשלם יותר מיסים ממך?

העובדה שהליגליזציה באה במחיר של חיזוק הממשלה, רק מראה עד כמה זו איננה הצלחה של ממש בעבור החירות האישית שלנו. עבד שזוכה לתנאים טובים יותר הוא עדיין עבד. כן, זה טוב שהוא לא מקבל הצלפות בגלל שיש לו צמח מהסוג הלא נכון, אבל אין לזה קשר של ממש לחירות. יש פה משהו טוב שמעורב במשהו רע. משהו טוב זה ערכים ויישום של ערכים בחיים האישיים, כך למשל, ליל הבנגים הגדול מהווה את אחד מאירועי האי-ציות-אזרחי הגדולים ביותר בעולם. יש פה ערכים ויישום מעשי של הערכים. זה, מעולה. איך? לא רק שלטים, לא רק צעקות ותחנונים לממשלה, אלא ממש התעלמות מהממשלה וסירוב להמשיך לציית לחוקים טפשיים. זה ממש נהדר. אבל הבעיה היא למה. למה? בגלל שככה הממשלה תאלץ לשנות את החוק. וזה קצת בעיה. זה בעיה הגלל שאז הציות חוזר לשגרה ואי הציות נפסק.

עבד, הוא זה שעובד יום שלם ו-100% משכרו נלקח ממנו. או פחות. נכון, במקומות וזמנים מסויימים בזמן העבדות, לעבדים הורשה לשמור אחוז קטנטן מהכסף. אם האדון לוקח לך 98% מהכסף, אתה עדיין עבד. ומה אם זה "רק" 90%? טוב, גם זה עדיין עבד. אבל אנשים חושבים שכאשר זה 10% אז זה מיסים ולא עבדות. וגם 20%. וגם 38%. בפועל, מה שלוקחים ממנו כיום זה 18% מע"מ, 10%-48% מס הכנסה, 7%-19% ביטוח לאומי, וזה ביחד בין 35% ל-85%. עכשיו תוסיפו מיסי ארנונה, אגרות, מכס והיתלים שונים שבגללם המחיר של כל המוצרים והשירותים שאנחנו צורכים עולה. ויש גם דרך יותר פשוטה לחשב את מדד העבדות. הבחור הזה בנה את ביתו בתוך 6 שבועות ובעלות של פחות 35,000 ש"ח. למרות שזה הרבה פחות מהשכר שלי בחודשיים, בשביל שלי יהיה בית (לא יפה כמו של סטיב) אני אצטרך לחסוך 10 שנים בשביל ההון הראשוני ואז לקחת משכנתא ל-20 שנים. אז החישוב הוא 30 שנים לחלק ל-6 שבועות או מיליון ש"ח לחלק ל-35 אלף ש"ח. לפי הכסף אני 97% עבד, ולפי הזמן, אני 99.9959% עבד. וזמן הוא תמיד יותר יקר מכסף. חופשיים אנחנו לא, ואישור לשבת ולעשן צינגלה לא ממש ישנה את זה.

אני לגמרי מאושר לראות את האי ציות האזרחי הזה מתרחש, ליל הבנגים הגדול, ואשמח לראות שהמלחמה כנגד משתמשי מריחואנה תיפסק, אבל המטרה של אי הציות חייבת להיות שחרור מהעבדות, מהכפייה של הרעיון השגוי, בלתי שפוי ומרושע של ממשלה. אם המטרה של האי ציות היא רק שיפור תנאי העבדות, ביטול של חוק אחד על ידי מאבק שנמשך 15 שנים, וזה תוך כדי כניעה למיסוי נוסף שיחזק את הממשלה, אז אין פה הישג של ממש. תפסיקו לדמיין שרק בגלל שמאשרים לכם לעשן צינגלה אתם חופשיים. הממשלה היא לא גוף שראוי, שאנחנו צריכים לתקן, או שאפשר לתקן. הם מייצרים 100 חוקים מטופשים בכל שנה, ומאז שהחל המאבק לליגליזציה הממשלה חוקקה עוד 1,500 חוקים טפשיים חדשים. ונראה לי שנצטרך עוד 22,500 שנים בשביל לתקן את זה.