יום ראשון, 27 באפריל 2014

מה היה כל כך רע בנאציזם?

יש לי שאלה אליכם, וזו לא שאלה רטורית, אני רוצה תשובה אמיתית: מה היה כל כך רע בנאציזם? אני שואל את זה בגלל שרוב האנשים, שהם בורים בהיסטוריה ובפילוסופיה, יגידו שהנאצים היו רעים בגלל שהם רצחו הרבה אנשים, וזה התשובה הכי טובה שהם מסוגלים לענות על השאלה הזו. וזה באמת נכון, זה רע מאוד, אבל זה משהו שהם עשו. אבל כשהמפלגה הסוציאליסטית-לאומית התמודדה בבחירות לממשלה הגרמנית ונבחרה, המצע שלה לא היה "שימו אותנו בממשלה ואנחנו נרצח הרבה אנשים." אף מפלגה, אף פעם, לא כללה דבר שכזה במצע שלה, כי זה לא היה פועל...

לרוב האנשים יש את הרעיון המעורפל הזה בראש, שהנאצים היו אנשים רעים, אבל כמעט אף אחד לא יודע בברור להגיד מה רע בהם, מלבד מה שהם עשו. אם תשאלו אנשים מה היה הדבר הגרוע מהיסוד בנאציזם, מה היתה הבעיה המרכזית, עוד לפני שהנאצים הלכו ורצחו הרבה אנשים, לרוב האנשים כיום אין מושג מה זה היה. אם תשאלו אנשים מה הייתה הפילוסופיה של הנאצים שהביאה את לאסון שהיתה השואה, לאנשים אין מושג והם לא יכולים לתאר בצורה יותר מדוייקת מ-"אלו היו גרמנים רעים". ואפשר לשאול את אותה השאלה גם לגבי משטרים קומוניסטים וסוציאליסטים, ולאנשים אין מושג.

אבל אנחנו יודעים שאין לזה שום קשר לזה שהם היו גרמנים, והם לא היו רעים בגלל שהיה להם את הסמל הזה, צלב קרס. היה אצלם משהו מרושע ביסוד, בתבנית המחשבה, בפילוסופיה שמאחורי אופן הפעולה שלהם, שהביא לכך שהם הלכו ורצחו כל כך הרבה אנשים. וזה אותו הדבר שהיה דפוק בקומוניזם ובסוציאליזם, שאחרי שהם קיבלו כוח, הרבה אנשים מתו.

לא לנין ולא היטלר כתבו במצע שלהם "שימו אותי בעמדת כוח, ואני אהרוג הרבה אנשים" אבל זה בדיוק מה שהם עשו כאשר הם הגיעו לעמדת כוח. מה שהם כן כתבו במצע שלהם לבחירות היה "אני הולך להלחם למען הצדק והאמת. אני הולך להגן על ארצנו מאויביה. אני הולך לבנות מדינה עצמאית וחזקה ולעשות מעשים טובים וכו' וכו'". ואז הרבה אנשים מתו. והרבה אנשים דוכאו.

אבל אם אנשים חושבים שכאשר אתה משתמש בשם "נאצי" אתה רע, והם לא מבינים למה זה הוביל למה שזה הוביל, אז כל מה שהעריצים צריכים לעשות זה לבחור שם חדש בכל פעם. שים שם חדש על אותו הדבר, מתג את זה בצורה אחרת, ואנשים יצהלו ויתמכו בך שוב ושוב. אם רק נצפה בסרט דוקומנטרי על ההיסטוריה ונראה את הקהל מריע וצוהל בתמיכה לכבוד מאו צה טונג, יוסף סטלין או היטלר, נראה שהם התרגשו בטירוף וחשבו "סוף כל סוף! עכשיו תהיה לנו את הארץ הנאורה שמגיע לנו! הידד הידד!" ואז מיליוני אנשים מתו. זה לא שהאנשים אמרו "היי, אתם, האנשים הרעים, תבחרו בי לממשלה!" כי כל הטריק היה לגרום לאנשים טובים לבחור בהם לממשלה. אז אני רוצה שאתם, אנשים טובים שכמותכם, תגידו לי מה היה כל כך רע בנאציזם?

אני אגיד לכם מה כל כך רע בנאציזם, ובואו נראה אם אתם יכולים לזהות את העובדה שרוב הישראלים כיום, מאמינים באותו כשל ועדיין מריעים ותומכים באותו הרעיון הרע שהיטלר הציע, שמאו הציע, שסטלין הציע.

הרוע ביסוד הנאציזם הוא קולקטיביזם. זהו הרעיון שאפשר ושצריך להקריב את הזכויות של הפרט בשם טובת הכלל. או הארץ. או העם. או הציבור. או באיזה כינוי שקרי שאתם בוחרים להשתמש בכדי להצדיק את הדיכוי של הפרט על ידי טובת הרוב.

אז בשם טובת הכלל אנחנו מקפחים את חירות הפרט, אנחנו מטילים מסים על אנשים ודורשים מהם לציית, וזה מה שתמיד הוביל למשטרים אפלים. הסיבה שזה פועל, היא שזו דרך מעולה לשכנע אנשים טובים לעשות מעשים רעים.

אם תבקש מאדם טוב לעשות מעשה רע, הוא כמובן יסרב, אבל אם תגיד לו שזה לטובת הכלל, שזה בעצם לטובת רוב הציבור, אז אנשים יכולים להרגיש טוב עם עצמם ויותר סביר שהם יענו לך ויבצעו מעשים רעים, בשם טובת הכלל, רוב הציבור, רצון העם וכל זה. עכשיו, יש לך את כל אלו שיקפצו מיד ויגידו לך שהנאצים לא רצחו מיליונים רק בגלל שהם האמינו בטובת הכלל מעל חירות הפרט, אלא שזה היה משהו אחר שהפך אותם לכאלו. יש את אלו שיגידו לך שטובת הכלל מעל חירות הפרט זהו רעיון מעולה, ושכדאי לנו לנסות אותו שוב... רק בגלל שהרעיון הזה הביא לרצח של כמה מיליוני אנשים בפעמים הקודמות לא אומר שאנחנו לא צריכים לנסות את זה שוב.. אנחנו יכולים לשפר את זה.. אנחנו לא צריכים לשפוך את התינוק עם המים.

לא הרבה אנשים הולכים לומר שאנחנו צריכים לנסות את הנאציזם שוב, אבל כאשר מדובר ב-"מדינה דמוקרטית"... אנשים כן הולכים לומר לך, שלמרות שמחצית מהזקנים חיים בעוני מכפיר, ושיש כל כך הרבה עוני ואבטלה, וכפייה וחוקים בלתי מוסריים, ולמרות שיש לנו כנסת מלאה בפושעים מושחתים, אנחנו צריכים לנסות את זה שוב ושוב, ולשפר את זה. דרך אגב, רפובליקת ויימאר שממנה צמחה המפלגה הנאצית היתה אף היא מדינה דמוקרטית.

ושוב, לפני שהמפלגה הנאצית עלתה לשלטון, המצע שלה היה "טובת הכלל..." אז לכל מי שרוצה להמשיך לנסות את הרעיון הזה של טובת הכלל מעל חירות הפרט, אני רוצה שאתה תיתן לי תשובה פה על השאלה.. מה היה כל כך גרוע בנאציזם?

"לא אוהבים את זה? תצביעו ותשנו את החוק!"

המלחמה במשתמשי המריחואנה חושפת בעיה גדולה מאוד, ואני לא מדבר על כך שהחוק הוא לא בסדר. אם אתם עדיין חושבים שכל מה שנחוץ פה זה לשנות את החוק שאוסר על שימוש במריחואנה או את החוק של גיוס בכפייה, אתם מפספסים פה משהו גדול. אני מדבר על הלקח הכי גדול מכל ההיסטוריה.

אם אתם חושבים שכל מה שנחוץ זה להשתתף במשחק הפוליטי, ושעל ידי שינוי החוק אנחנו נשיג פה איזושהי חירות, ונהפוך לחברה נאורה, אז אתם טועים בענק. אבל ממש בענק, כי הבעיה היא לא החוק. שוב, הבעיה היא לא 120 חברי כנסת, מושחתים, והרעיונות שלהם לגבי מה מותר לנו ומה אסור לנו. הבעיה היא לא הרעיונות שיש ל-120 אנשים האלו. הדעות שלהם, החוקים שהם מחוקקים זו לא הבעיה. הבעיה האמיתית היא עשרות אלפי אנשים שמוכנים להפעיל אלימות בשביל לקבל כסף מאותם ה-120 אנשים האלו. הבעיה היא שיש עשרות אלפי שוטרים שמוכנים לעשות דברים לזולת, שאם אני ואתם היינו עושים לזולת, המעשים הללו היו נחשבים בלתי מוסריים. כלומר, אם אני הייתי תופס מישהו ברחוב, והייתי קושר לו את הידיים מאחורי הגב, והייתי גורר אותו למחסן שלי ונועל אותו בכלוב, או במרתף, זה היה נחשב בלתי מוסרי. זה היה נחשב פשע לכל דבר. אבל יש לנו פה עשרות אלפי אנשים שמוכנים לבצע פשעים כאלה.

יש לנו פה עשרות אלפי אנשים שמוכנים לבצע פשעים כאלה, רק בגלל שקבוצה קטנה של אנשים, אמרו להם לעשות את זה, והבטיחו לשלם להם משכורת. הקבוצה הקטנה של האנשים מבטיחה לקבוצה הגדולה של שכירי החרב חסינות מפני אחריות אישית ומוסרית להשלכות ולתוצאות של המעשים שלהם. אבל אף אחד לא כופה עליהם להיות שוטרים. שוטר, באמת שלא יכול לבחור איזה חוקים לאכוף ואיזה לא, כי יפטרו אותו אם הוא יתחיל לעשות את זה. אבל הוא כן יכול בחור לא להיות שוטר. והוא בוחר להיות שוטר, והוא בוחר לעשות מעשים שהם בלתי מוסריים, שאם אנחנו היינו עושים אותם הם היו נחשבים בלתי מוסריים. השוטר בוחר בחירה חופשית לעשות את זה, ככה שיש לו את מלוא האחריות האישית על הבעיה המוסרית הזאת.

אז יש לנו קבוצה של עשרות אלפי אנשים שמוכנים לעשות מעשים בלתי מוסריים, מבלי להפעיל שיקול דעת, ואתם חושבים שהבעיות שלנו יפתרו אם אנחנו נשנה את הפקודות שהם מקבלים? יש לנו קבוצה של עשרות אלפי אנשים שהם "רק מצייתים לפקודות", לא אכפת להם האם הפקודות מוסריות או בלתי מוסריות, אין להם שיקול דעת, הם מרוצים מהמצב בו אין להם אחריות אישית להשלכות ולתוצאות של המעשים שלהם, אבל הבעיה שלנו היא הפקודות שהם מקבלים?

במה זה שונה, מבחינה עקרונית, במה המנטליות של אותם עשרות אלפי אנשים שונה מהמנטליות של הנאצים? ואני לא מדבר על היטלר בעצמו וכמה מהשרים בממשלה שלו, אני מדבר על כמה מאות אלפי שוטרים וחיילים שהיו אלו שאחראים על הביצוע של ההוראות של היטלר וכמה מחבריו? יסלח לי גודווין והחוק ההומוריסטי שלו, אבל אני מדבר פה על עניין רציני וההשוואה היא מאוד מתאימה. במה המנטליות שונה? אלו מצייתים לפקודות, ואלו מצייתים לפקודות. הדבר היחיד ששונה אלו הפקודות עצמן, לא המנטליות של אלו שמצייתים להן.

מה יקרה אם נביא קצת יותר מ-60 פוליטיקאים לתמוך בליגליזציה? נכון, הפוליטיקאים יתנו הוראה לעשרות אלפי השוטרים להפסיק את האלימות כלפי מעשני הקנאביס... אבל איזה בעיה בדיוק תפטר פה? יש לנו פה עדיין כנופיה שמוכנה להפעיל (ומפעילה כיום) אלימות כנגד אנשים תמימים. הרי הם עדיין יפעילו אלימות כנגד משתמשי סמים אחרים, ומה, סמים אחרים זה פשע? סליחה, אבל משתמשי קוקאין הם פושעים? אנשים שבולעים אקסטות, מלקקים טריפים, מזריקים הירואין או מעשנים קריסטל הם פושעים? כי זה עדיין יהיה לנו אפילו אם תהיה ליגליזציה. עדיין תהיה לנו מלחמה במשתמשי קריסטל, הירואין, קוקאין, אופיום, אמ די אמ אי ואקסטזי, עדיין ילחמו בהם ויכניסו אותם לכלא. הם לא התארגנו כמו מעשני הקנאביס, ועדיין הולכים לכפות על כמה מיליונים של אנשים לשלם מיסים או ללכת לכלא, ועדיין הולכים לכפות על 120 אלף נערים להתגייס או ללכת לכלא, ועשרות אלפי השוטרים עדיין יצייתו לפקודות בלתי מוסריות מבלי להפעיל שיקול דעת מוסרי.

כל דבר שהפוליטיקאים ירצו לכפות, הקבוצה של העשרות אלפי שכירי חרב שלהם יעשו. אין לך פתק מפוליטיקאי שכתוב בו שאתה יכול להיות חופשי? הופ! לכלא! ולמה? כי אנחנו לא מטפלים בשורש הבעיה. כל עוד שאנחנו מנסים לשנות את החוקים, את ההוראות, אנחנו לא מטפלים בשורש הבעיה, שהיא הציות להוראות ללא הפעלת שיקול דעת. ולכן אני חושב שבאמת, כל ניסיון לשפר את המצב על ידי שינוי ההוראות שמקבלים אותם הצייתנים שמוכנים לעשות מעשים בלתי מוסריים בשביל משכורת, כל עוד שאנחנו לא מטפלים בבעיה שהיא הציות העיוור, אנחנו לא פתרנו באמת שום בעיה, אנחנו רק מנסים לקחת משכך כאבים בשביל לא להרגיש את הבעיה האמיתית. והבעיה האמיתית לא נמצאת בפוליטיקה, הבעיה האמיתית היא לא אצל הפוליטיקאים, או בשיטה הפוליטית. היא נמצאת בחינוך של האנשים. היא נמצאת בנכונות של עשרות אלפי חיילים ושוטרים לציית לפוליטיקאים ציות עיוור ולעשות מעשים בלתי מוסריים. רק שם נמצאת הבעיה. אם זה לא היה, לא היה לנו שטויות כאלה כמו המלחמה בסמים, מיסים גבוהים או מיסים בכלל, לא הייתה לנו מלחמה מטופשת בתאונות הדרכים שלא הביאה שום שינוי ורק מכוונת לפגוע בכיס של נהגים שלא מסכנים אף אחד, ואנחנו לא צריכים לשנות את החוק בשביל זה. אנחנו רק צריכים לשנות את תבנית המחשבה של אנשים, את המנטליות של אנשים שמצייתים וחושבים שזה בסדר לעשות מעשים בלתי מוסריים בגלל שאתה "רק מציית" למישהו אחר. חוקים פאשיסטים הם לא הבעיה, אלא הפאשיסטים שמוכנים לכפות אותם.

נכתב בהשראת "מה כל כך רע בנאציזם?" של לרקן רוז, וכן חלקים ניכרים תורגמו ו-"הושאלו" במלואם.