יום שישי, 18 באפריל 2014

השוטר לא הגיע, הקנס בוטל.

The No State Project - התוכנית בשבת האחרונה (12 באפריל) הייתה מצויינת. מאזינה בשם ג'מי התקשרה בשביל להתכונן למשפט שיש לה למחרת. שוטר רשם לג'מי (ממינסוטה, ארה"ב) קנס על חניה בחניית נכים. לא שזה דבר טוב לחנות בחניית נכים, אבל אנשים עושים טעויות. אבל לחשוב שזה בסדר לכפות על ידי אלימות או על ידי איום באלימות על אנשים לשלם לשוטר בכל פעם שהם עושים טעויות, זה טעות גדולה בפני עצמה. מארק וג'יי-טי הכינו אותה למשפט על ידי משחק תפקידים. לאחר התוכנית ג'מי הצטרפה לצ'ט של התוכנית בסקייפ ושם התקיים משחק תפקידים נוסף, שגם לו ניתן להאזין פה. חומר טוב, חומר חשוב! תקשיבו טוב, כי ככה עושים את זה.

http://marcstevens.net/radioarchive/nsp20140412.html

ביום שלישי שמעתי שג'מי הצליחה להביס את הקנס. לפי מה שהיא מספרת, למרות שהשוטר לא הופיע למשפט, השופט הספיק לומר "קראתי את הבקשה שלך לביטול, ואני דוחה אותה". ג'מי התכוונה לשאול מהן העילות של השופט לדחיית הבקשה, אבל לפני שהספיקה, התובעת קפצה וביקשה לבטל את כתב האישום. בשלב זה, ג'מי ויתרה על שאלות נוספות והעדיפה לשמוח בחלקה וללכת משם. לפני שהיא יצאה מבית המשפט, היא שמעה כמה אנשים מדברים על כך ש-אם 3% מהאנשים יבקשו משפט, כל המערכת תקרוס.

יש כל מני סיבות מדוע שוטר לא יוכל להגיע למשפט, הוא יכול להיות חולה, עסוק בתפקיד, אולי הוא מעיד כרגע במשפט אחר ולא יכול להיות בשני מקומות בו זמנית, אבל זה לא משנה. לך יש את הזכות למשפט הוגן, וזה כולל את הזכות לאתגר את כל העדים והעובדות. היו גם מקרים בהם הדיון נדחה לתאריך אחר, וגם אז השוטר, שוב לא הופיע. במקרים אחרים, ואפשר להבין את זה, השוטרים לא הגיעו בגלל שזה היה תירוץ נוח יותר לתביעה לסגת בגללו. תראו, במקום להתמודד עם הנושאים שבבקשה לביטול התיק, ובמקום שהתובעת תודה שהיא מתרשלת או פועלת בחוסר תום לב, היא פשוט יכולה לטעון ש-"השוטר לא יכל להגיע לבית המשפט". אבל אנחנו יודעים שזה שקר, ושהשוטרים כן יכלו להגיע, רק שהתביעה פשוט לא רצתה שהם יגיעו. היו לא מעט מקרים בעבר בהם השוטרים נראו מחוץ לאולם, ויש הוכחות לכך מאחר והם הופיעו במשפטים אחרים קודם ולאחר מכן.

ביום שני בצהריים (ערב פסח) עזרתי לטרי היליארד מקולרדו להתכונן למשפט שלו, הוא היה מוזמן להקראה בבוקר וזה היה אמור להיות ההתחלה של המשפט. טרי הואשם בנהיגה כשהרישיון שלו בשלילה ובנהיגה ברכב כאשר אחד משלושת אורות הבלמים לא פועל - עבירות שהעונש המקסימלי עליהן הוא שנה מאסר וקנס.

לפי מה שאני שמעתי למחרת, גם הוא הביס את כתב האישום והתיק נזרק מבית המשפט. למרות שזו הייתה הפעם הראשונה של טרי בבית משפט, הוא מספר שאנשים בחדר חשבו שהוא עורך דין מרוב שהוא פשוט פעל שם כמו מקצוען, באסרטיביות וללא פחד.

כבוד לג'מי ולטרי. טרי הצליח להקליט את הדיון. אני מקווה לשמוע את זה בקרוב. ולא פחות חשוב לציין, שביחד עם טרי הגיעו -6- נציגי תקשורת (כתבים משפטיים). מדובר בחברים של טרי שבאו לעזור לו והציגו את עצמם בפני הפקידים בבית המשפט כנציגי תקשורת. זו שיטה שגורמת לשופט לחשוב הרבה פעמים לפני שהוא מתנהג כמו פסיכי, צועק וממציא דברים סתם.