יום רביעי, 9 באפריל 2014

אל תביך את עצמך - תן לרשויות המס להביך את עצמם

בשבוע שעבר ערכו פקידי מס הכנסה בצפון ביקורת פתע בחנויות פרחים, חומרי בניין, אביזרי סלולר, קונדיטוריות, משתלות, אצל מורי נהיגה, רופאי שיניים ועוד. התוצאה: 24% מהעסקים הואשמו באי-דווח וסך הכל נגבו נגנבו כ-6 מיליון שקלים באמצעות "הסדרי תשלום" והוצאה לפועל\עיקולים שבוצעו על ידי היחידה הכנופיה לאכיפת הגבייה.

חלק מבעלי העסקים התממו וטענו שאין להם מושג איך זה קרה, אחרים טענו כי ידיהם היו רטובות ומלוכלכות ולכן התכוונו לרשום את ההכנסות רק בסוף היום. 7%-12% מבעלי העסקים כלל לא רשמו הכנסות, וחלקם אף לא נרשמו ופתחו תיק במס הכנסה. אדם אחד המוכר פירות וירקות מתוך רכבו טען "אמרתי למנהל החשבונות שלי לפתוח תיק", ומוסכניק אחד טען "אני דיסלקט". אדם העובד כמסגר טען שהוא ממתין שהלקוח יחליף את הצ'קים מאחר והבנק לא כיבד אותם. בעל מרפדיה טען "שכחתי לרשום בגלל שהתשלום היה במזומן".

אתם בטח יכולים לגלות אמפטיה, לפחות, אם לא גם סימפטיה, ולהבין כיצד זה מרגיש כאשר אתה נתפס לא-מציית לפקודות של פוליטיקאים ובירוקרטים. התירוצים האלו, כמובן לא יצילו מתשלום, והם בסה"כ ניסיון נואש להינצל מענישה מחמירה, שכן, אף אחד לא רוצה לומר "העלמתי מס בכוונה, בגלל שאני רוצה לשמור את הכסף שלי, שעבדתי קשה בשבילו לעצמי." אף אחד לא רוצה להתעמת ראש בראש עם הבירוקרטים ולכפור במחויבות החוקית בפה מלא. אבל יש עוד אפשרות, ואת זה פשוט לא מלמדים אותנו בבתי הספר. מה שלא מלמדים אותנו זה איך לחשוב ולחתור אל האמת על ידי שאילת שאלות לגבי ראיות עובדתיות. מה שכן מלמדים אותנו בבתי הספר זה להאמין לכל מה שהממשלה אומרת, שדברי הפוליטיקאים והבירוקרטים הם האמת האלוהית החקוקה בסלע, אמת שאי אפשר לאתגר על ידי שאילת שאלות. אולם, זה כל כך מגוכח לחשוב כך, ולכן התפישה הזו לא מלומדת באופן מפורש. אף מורה לא מלמד ילדים שדברי הפוליטיקאים והבירוקרטים הם האמת האלוהית החקוקה בסלע, אמת שאי אפשר לאתגר על ידי שאילת שאלות, אבל זה נלמד באופן מרומז, מאחר ואף אחד לא מפקפק בנכונות הטענה\דעה שכולנו אזרחים שחייבים לציית לחוק. מי שמעיז לשאול שאלות ולדבוק בשיטה המדעית (שלפיה אם אין ראיות עובדתיות אי אפשר להניח שהדבר הוא נכון), זוכה להתקפות אישיות (אד-הומינם), לעג וגיכוחים (כשל לוגי: בשם-הלעג).

מה שאנחנו מציעים פה, זה מאוד פשוט: אל תביך את עצמך עם תירוצים עלובים - תשאיר את זה לרשויות המס. בין אם אתה לא רשום בכלל ואין לך תיק, או שאתה רשום ואתה פשוט לא מדווח על כל ההכנסות שלך, כדאי שיהיה לך משהו יעיל יותר מאשר סתם עוד תירוץ מגוכח בשביל להגן על הרכוש שלך. כשאתה דובק בשאילת שאלות לגבי ראיות עובדתיות לחובת דווח, אתה תראה שמהר מאוד, פקידי מס הכנסה יהיו אלו שיתחילו לגמגם תירוצים מגוכחים בשביל להסביר את מעשיהם. כללי האתיקה של הבירוקרטים מחייבים אותם לנהוג "על פי ערכי המוסר, יושר ואמינות ודיווח אמת מלא ומדויק." ברור שזה לא איך שהם נוהגים בפועל, אבל זה מה שכתוב במסמכי התעמולה שלהם. הם רוצים שילדים יגדלו להאמין במוסד "המדינה" ולכן זה מאוד חשוב להם שזה יהיה כתוב ככה. זה גם מאוד משתלם להם לעשות הצגה של יושר ותום לב, ולהאשים את כל אלו שחורגים מהכללים האלו, אל אף שהם פעלו בדיוק לפי ההוראות שניתנו להם. שוטרים ופקידים שחרגו מהכללים האלו לא יורחקו מעבודתם, לכל היותר הם יושעו לזמן מסויים וימשיכו לקבל משכורת, ולבסוף יחזרו לאותו התפקיד. אבל זו דרך מאוד אפקטיבית להביס את ההאשמות כנגדך, ולהראות שמעבר לכל ספק, במקרה שלך, הבירוקרטים פגעו בזכות שלך להליך הוגן. זו גם דרך מאוד יעילה להראות שלכל הפעולות של הבירוקרטים אין שום הצדק מוסרי או היגיוני, ולאלץ אותם להביך את עצמם, או לסגת. זה גם די בטוח שהם לא ירצו לפרסם את המקרה וללעוג לך בתקשורת "בעל העסק דרש שנציג בפניו ראיות לקיומה של חובת דיווח, ואנחנו, לא מסוגלים לעשות את זה."