יום רביעי, 28 במאי 2014

טייקונים, פוליטיקאים ושוטרים

רוב ההבדל בין אלו שמתנגדים לקשרי הון שלטון, ואלו שמתנגדים לרעיון עצמו של שלטון הוא הכשלון של הראשונים להבחין בין שני הדרכים לעשיית הון: פוליטיקה וכלכלה. אלו שממקדים את המאבקים שלהם בקשרי הון שלטון רואים את ההון שנעשה על ידי פוליטיקה ואז פועלים במטרה להעניש את אלו שעשו הון באמצעים כלכליים. האירוניה היא שהאנשים אותם הם רוצים להעצים הם אותם האנשים שגנבו מהציבור לכל אורך הדרך.

הנה ההבדל, בקצרה: אמצעים כלכליים לעשיית הון מצריכים את כל הצדדים לעסקה לפעול מרצונם החופשי, באופן שפוי ולא אלים. אמצעים פוליטיים לעשיית הון מצריכים שצד אחד יחזיק באקדח ושהצד השני יהיה בלתי חמוש. עכשיו, כשאני אומר אקדח, אני מתכוון לאקדח. זו לא מטאפורה. אלו השוטרים והחיילים שמרצונם החופשי כולאים אותנו, בוזזים אותנו, משפילים אותנו ואפילו רוצחים אותנו - אם נעז להתנגד ולהגן על עצמנו מפניהם.בלעדיהם לא היה שלטון, ולא היו קשרי הון שלטון.

תראו, טייקון זקן עם מיליארד דולר בבנק -לא יכול לכלוא אותי. לא יכול לקחת ממני מיסים. לא יכול לחסום לי את המעבר בגבול, לא יכול לסגור לי את העסק או להכריח אותי לקבל ממנו רישיון. שוטרים יכולים. ושוטרים עושים את זה מרצון חופשי. אף אחד לא מכריח אותם. אם הלוגיקה הזו עדיין לא לגמרי משכנעת אותך, אפשר גם ללמוד מעובדות העבר: היטלר לא היה יכול לרצוח 6 מיליון יהודים בעצמו. אם אנחנו רוצים להבין מה קרה בשואה, אנחנו חייבים להבין שזה לא קרה בגלל שאיש אחד רשע נתן פקודות בלתי מוסריות, אלא בגלל שמיליוני אנשים הסכימו לקבל פקודות בלתי מוסריות.

זה קל מאוד להבין את זה ברמה האישית, אבל בגלל כל התעמולה ושטיפת המוח היסודית שעברנו, זה קשה להבין את זה בצורה חברתית-פוליטית. אם אני הייתי מוריד לך עכשיו מכה חזקה על העורף, ואז הייתי אומר לך, שעשיתי את זה בגלל שחבר שלי אמר לי לעשות את זה, תגיד לי אתה... על מי היית כועס יותר?

ולכל אלו שמנסים להתחכם איתי עכשיו, ולטעון ולשקר שהם היו כועסים יותר על החבר שנתן הוראה בלתי מוסרית ולא על זה שביצע אותה... יש לי ניסוי מדעי שאתם יכולים לעשות כבר עכשיו! קומו מהמחשב, עכשיו, וגשו לאמא או אבא שלכם, ותורידו להם סטירה. תגידו להם שהבלוג שלי ביקש מכם, ותראו בעצמכם על מי אנשים יותר כועסים, כאשר זה נעשה ברמה האישית, ולא ברמה הפוליטית. אם אתם עדיין מנסים לטעון לשקר ולומר שזה אחרת כאשר זו הוראה של פוליטיקאים, אמרו לי, האם הייתם ניגשים להוריכם ומכים אותם לו הייתה זו הוראה של פוליטיקאי?

אני לא מאמין למי שטוען שזה בסדר לבצע פשעים כאשר פוליטיקאים מבקשים ומשלמים על זה. אפילו הפוליטיקאים, בבית הדין לפשעי מלחמה כבר קבעו בעבר שהתירוץ ש-"רק צייתתי, רק מילאתי פקודות" הוא לא תירוץ קביל. וגם את החוכמה הזו פוליטיקאים הגו רק בדיעבד. אז בואו לא נהיה חכמים לאחר מעשה, ונסכים שמקור הבעיה היא בציות העיוור של אנשים -למדינה. לא בהוראות שקמצוץ של אנשים רעים נותנים. אם יש לנו קמצוץ של אנשים רעים שנותנים הוראות רעות, ויש לנו מיליונים של אנשים שמוכנים לציית בלי לחשוב - ללא ספק הבעיה הגדולה שלנו היא צייתנות - ולא הקמצוץ ששולט בעדר הזה.

כן, זה מרגיז. זה ממש מעצבן רק לחשוב על כל האוליגרכים שעושים המון כסף מהמצב, ומעודדים אותו, ותומכים בשיטה, והם לא אנשים טובים. היטלר לא היה בן אדם טוב. אבל חשוב לזכור, או לדעת, שגם כל שאר המנהיגים השליטים בזמן מלחמת העולם השניה לא היו אנשים טובים. האויבים של היטלר לא היו מונעים ממוסר, הם לא שלחו חיילים במטרה להציל את היהודים ממחנות ההשמדה. הם שלחו חיילים בשביל בצע כסף. למעשה, העליה של היטלר לשלטון היתה תגובה או תוצאה של מעשים רעים שביצעו שליטים וחיילים של מדינות אחרות כנגד גרמניה. התנאים שהביאו לפרוץ מלחמת העולם השניה, לא היו הרצון של היטלר להשתלט על העולם ולהשמיד את היהודים. התנאים שהביאו לפרוץ מלחמת העולם השניה היו צעדים מרושעים כנגד גרמניה, התנאים שנוצרו לאחר מלחמת העולם הראשונה. גרמניה, שהפסידה במלחמת העולם השניה, הייתה חלשה, וכל שאר המדינות ניצלו את החולשה שלה בשביל לבזוז את העם הגרמני. זה לא אומר שהיטלר היה צדיק. כל השליטים של המדינות היו, והינם אנשים מרושעים. אבל אם היינו שופטים רק את המנהיגים, או רק את היטלר, ולא את החיילים שלו, טוב, אני אפילו לא צריך להסביר את זה, כי כאשר מדברים על מדינות זרות, ולא על המדינה "שלנו", קל להעביר ביקורת אובייקטיבית. קל לנו לומר שהחיילים הגרמנים, ש-"רק צייתו לפקודות" היו אנשים רעים שהיו צריכים לדעת יותר טוב, שהיו צריכים לסרב לפקודות בלתי מוסריות.

ויש את כל אלו שמתעשרים כיום מהשיטה, ומעודדים אותה, ורק לחשוב עליהם זה דבר שמעורר זעם ותסכול. אבל אם אנחנו לא נבין, נפנים שהפתרון לא יבוא מלהפיל עליהם את כל האשמה, למעשה, להיפך, לא נפתור את הבעיה. ככל שנתמקד ביצורים המגעילים האלו, נפתח יותר רגש של שנאה כלפיהם, ורגש זה לא מה שאנחנו צריכים כרגע. אנחנו צריכים שכל, היגיון ואסטרטגיה מנצחת. אנחנו צריכים להחליש את האוליגרכים, וזה אומר להפסיק לתת פס, פטור, אישור או הנחה מוסרית לאלו ששולחים את ילדיהם לצבא, למשטרה, בכלל, למערכת. אלו שמבצעים, מפעילים ומנהלים את האלימות והכפייה, הם לא פחות אשמים מאלו שמעודדים את כל זה מלמעלה, או מאלו שקוטפים את הפירות של העץ הרקוב הזה.

כסף זה כוח. אבל כמו שאמרתי בהתחלה, אני לא מפחד מטייקון זקן עם מיליארד דולר בבנק - אני מפחד מהשוטר שמקבל משכורת ממוצעת, זה שמתוסכל מהחיים של עצמו, שויתר על מוסר וערכים, שחושב שבעולם הזה אתה דופק או נדפק. ממנו אני הכי מפחד. אני מפחד מהאנשים שלא מסוגלים למצוא עבודה רגילה, נורמלית, והופכים לשכירי חרב ושקרנים ומוכרים את הנשמה שלהם תמורת חופן בוטנים. כאשר העולם יפטר משכירי החרב האלו, כאשר החברה תדחה אלימות וכפייה, הכסף שישאר בידיים של אלו שהרוויחו עד היום מהשיטה לא יהווה כוח ממשי לדיכוי. אם בחברה חופשית משלטון, יש אדם עשיר שמנסה לדכאות את כולם באמצעות הכסף שלו, ישנם דרכים כלכליות, לא אלימות, למנוע ממנו לפגוע. אני רק אציין כמה דרכים בודדות מבלי להיכנס לנושא ממש: חרם צרכנים, מעבר למטבע אחר (דבר שיוביל לביטול הערך של המטבע של האדם העשיר, דבר שיעשה איתחול מחדש של הכלכלה), ועוד דרכים שלוות, לא אלימות אחרות.

דברים שאנחנו חייבים להפסיק להגיד לעצמנו הם "ממשלה זה רעיון רע, אבל אנחנו כרגע, צריכים ממשלה" וגם "החיילים והשוטרים הם רעים, אבל זה רק בגלל הפוליטיקאים" או "הפוליטיקאים רעים רק בגלל שבעלי הבנקים רעים". זה חשוב שנפנים את העובדה, שהפחד שלנו מאנרכיה הוא הפחד שלנו ממה שפוליטיקאים יעשו אם לא תהיה מדינה. וזו רבותי, אשליה שאנחנו משלים את עצמנו - שפתק בבחירות וכמה ניירות שעליהם כתובים כללים לניהול חברה וממשלה, יכולים לעצור את הפוליטיקאים מלהיות מושחתים. אם אתם רוצים למנוע מהחתול לזלול את השמנת, אתם מפסיקים לשים את השמנת ליד החתול. אתם לא מחליפים את החתול בחתול אחר בכל פעם שאתם תופסים אותו זולל את השמנת. ממשלה זה רעיון רע, וכל ביצוע של רעיון רע יהיה מעשה רע. אם אנחנו מפחדים ממה שפוליטיקאים יעשו כשתהיה אנרכיה, ואנחנו מבינים שחוקים אינם מונעים מפוליטיקאים לנהוג איך שבא להם, כדאי מאוד שנפסיק לאפשר להם להפעיל אלימות בכדי לכפות את החוקים עלינו, חוקים שלא אנחנו בחרנו. אנחנו צריכים לגנות בפה מלא את אלו שמוכנים להפעיל את האלימות והכפייה בעבור הפוליטיקאים שמשלמים להם משכורת, בשם שטות מעורפלת וחמקמקה כמו "עקרון שלטון החוק ויסודות החברה הדמוקרטית". אלו רק מילים יפות ל-"אני הולך לשקר, אני הולך להרביץ לך, לקחת את הרכוש שלך, ואם תתנגד אני אירה בך למוות." אלו אנשים פשוטים שמוכנים להרוג בשביל לבצע את העבודה שלהם, וזה הפיל שהחברה שלנו מחביאה בחדר.