יום חמישי, 1 במאי 2014

איך ליצור סאדיסט-פסיכופת

תנו לאדם כוח מעל אדם אחר ותבטיחו לו שהוא לא ישא באחריות למעשיו, זה הכל. זה כל המתכון ליצירת סאדיסט-פסיכופת מושלם. ניסוי הכלא של סטנפורד כבר הוכיח את זה מבחינה אמפירית. לשוטרים אין אחריות למעשים שלהם - ולא בגלל שהם לא "יענשו" או יורחקו מעבודתם - אלא בגלל שהמשטרה לא תסגר אף פעם. בסרטון הנ"ל, שפורסם לראשונה רק אתמול לאחר שגורם במשטרת ווילטשייר (אנגליה) ניסה למנוע את הפרסום, נראה קצין משטרה משתמש בטייזר בשביל לחשמל עציר ערום שהעליב אותו.


אני תוהה מאוד, האם אנשים מתחילים להבין שהבעיה טמונה בכך המשטרה היא לא חברה פרטית, כזו שתלויה בתמיכה מרצון חופשי של הלקוחות שלה? המשטרה היא כנופייה שכופה על כולם את "השירותים" שלה, וככזו היא יכולה לעשות מה שהיא רוצה והיא לעולם לא תסגר. זהו ההבדל המשמעותי ביותר בין שירות שניתן על ידי חברה פרטית, כזו שמתי שהיא מפשלת היא נסגרת, הלקוחות שלה נרתעים, לא חוזרים, לא סולחים, ובין שירות שניתן על ידי כנופייה שמשתמשת באלימות ואיום באלימות ("מונופול על האלימות" בשפה חצי נקייה) בשביל לקבל תמיכה (מימון) להמשך הפעלת שירותיה.

ובאמת, אל תצפו שמשהו ישתנה כל עוד אנחנו לא מטפלים בשורש הבעיה. אל תצפו שענישה תעזור פה. שפיטורים של שוטרים סאדיסטים יעזרו במשהו. גם חוקים נוספים לא ישנו כלום. רק כאשר אנשים יהיו אחראים למעשיהם, רק כאשר הפרנסה שלהם תהיה תלויה לחלוטין ברצון החופשי של אנשים לשלם להם, יהיה אפשר להבטיח שאנשי בטחון לא ינהגו ככה. ושוב, אפילו אם מחר יתחילו לפטר כמה שוטרים מהמשטרה, וכמה שוטרים ילכו לכלא, ואפילו אם הרבה שוטרים יורחקו מהמשטרה וילכו לכלא - זה לא ישנה כלום.

אני אנסה להשתמש במטאפורה בשביל מי שמתקשה להבין את זה. דמיינו שיש לי מסעדה. יש לי יש מסעדה, ואני כופה על כל תושבי השכונה לשלם לי על השירות\מוצר שהם יכולים, תיאורטית, לקבל אצלי. בין אם הם רוצים או לא... בין אם אני מספק את השירות\מוצר או לא... זה הרי לא הולך להיות מקום ממש טוב לאכול בו, נכון?

שוב ושוב אנשים שאוכלים אצלי חוטפים קלקול קיבה, והאוכל פשוט מגעיל אותם, ולאחר שכל השכונה מתחננת בפני, לאחר שכל השכנים עומדים מחוץ למסעדה עם שלטים, ורבים מהם כותבים תלונות שאותן הם משלשלים לתיבת התלונות וההצעות שהצבתי במסעדה, אני מחליט (א) להעניש את הטבחים שאחראים למחדלים, וגם (ב) לפטר טבחים ממש גרועים. אז כמה טובה תהיה המסעדה? שוב, אני יכול לפטר את הטבחים הגרועים, ולהעניש אותם, אבל אנשים חייבים לשלם ולהיות לקוחות שלי..

כמה טעים, מזין ובריא, וזול, יהיה לאכול במסעדה שלי, אם אני שולח ביריונים לסגור את כל המסעדות המתחרות ומונע מאנשים אחרים לפתוח מסעדות מתחרות בטענה שהם יהיו יקרות מידי לתושבי השכונה... מתוך טענה שאי אפשר יהיה להיות בטוחים שהאוכל בהן יהיה איכותי... שהן יצליחו בכלל לבשל אוכל... אני סוגר את כל המתחרים שלי על ידי אלימות. אני זו המסעדה היחידה, כל האנשים חייבים לשלם לי, אבל בשביל לשמור על האינטרסים של האנשים, אני מעניש ומפטר טבחים גרועים, כלומר, טבחים שאני חושב שגרועים עד כדי כך שאנשים עלולים להתמרד כנגדי.

עכשיו תחשבו על שוק המסעדות במציאות של ימינו, ותחשבו שוב, כמה טובה תהיה מסעדה שיש לה מונופול טוטאלי שמבוסס על אלימות. לא על איכות גבוהה ומחיר נמוך, אלא רק על אלימות. כן, אני מפטר טבחים ששמים צואה באוכל, ומעניש טבחים ששמים רעל באוכל, אבל כמה טוב זה כבר יכול להיות?

מתי אבל מתי כבר תבינו... לא-אנרכיסטים שכמותכם, שזה בלתי אפשרי, וגם בלתי ראוי לתקן את המשטרה?

על פי ההיגיון, לפטר את הטבחים ולהעניש אותם זה לא משהו שיתקן את המצב. לתקן את הניהול של המסעדה הזאת זה לא אינטרס של אף אחד. אם לא הייתם מעלים בדעתכם אפילו לכפות על כל המסעדות בארץ להיסגר, ולתת למסעדה אחת לגבות מכולנו תשלום בין אם אנחנו אוכלים בה או לא, אתם צריכים להפסיק לנסות לתקן את המשטרה, להפסיק להצביע על הטבחים הגרועים והמרושעים ולהתחיל להצביע על הכפייה. להצביע על העקרון הרקוב של כפייה ומונופול שמבוסס על אלימות, לא איכות. הבעיה היא לא הטבחים, ולא ההנהלה. הבעיה היא שאין לנו בחירה לאיזו מסעדה אנחנו רוצים ללכת. כל עוד שאנחנו לא יכולים לקחת את הרגליים והארנק שלנו למסעדה אחרת, זה לא הולך להשתנות. אם זה לא יכול לעבוד בשביל משהו פשוט כמו מסעדה, אין שום היגיון שזה יעבוד בתחום כה מורכב כמו בטחון.

אני חושב שזה דבר חשוב מאוד להבין, שאנחנו לא יכולים להמשיך לייצר סאדיסטים-פסיכופתים על פי מתכון עתיק ובדוק, ואז גם להתלונן שהם יצאו כאלו. אנחנו לא יכולים להתלונן על כמה תפוחים רקובים, או על סלסלה שלמה של תפוחים רקובים, ואז לתת לאנשים אחרים את הכוח והפטור המוסרי מאחריות למעשים שלהם... ולצפות שזה יביא לתוצאות אחרות. בדיוק כמו עם שוק המסעדות המעולות שיש לנו בארץ, הכוח האמיתי שלנו הוא הכוח להחליט האם אנחנו רוצים לשלם על זה, או לא. ואנחנו צריכים לקחת את הכוח הזה בחזרה מהכנופייה הזו שמציעה לנו תחליפים כגון "בחירות דמוקרטיות" ו-"ועדות חקירה ממשלתיות".