יום רביעי, 21 במאי 2014

צבא מקצועי... כן בטח... כמו המשטרה?

מאז שאני זוכר את עצמי הייתי נגד הגיוס בכפייה לצבא. זה תמיד היה נראה לי צביעות ממדרגה ראשונה לכפות על עלי להתגייס או ללכת לכלא, ולטעון שזה במטרה להגן עלי. הרעיון של צבא התנדבותי, אפילו לא בתשלום, נראה לי הרבה יותר היגיוני. ראיתי את עצמי, כמו כל אחד אחר, מחוייב לתרום להגנה האיזורית, אבל הכפייה תמיד נתפשה בעיני כפסולה ומבטלת את כל הערך של ההתנדבות. הרעיון של צבא מקצועי, ברגע ששמעתי עליו, נשמע לי כמו הדבר הנכון ביותר, גם זה לא בכפייה, וגם זה מכובד ביותר לשלם לחיילים משכורת יפה בעד הנתינה שלהם. הרעיון של צבא מקצועי היה נראה לי כמו אוטופיה, המצב הטוב ביותר שאליו אנחנו יכולים לשאוף ביום מן הימים מתי שרובנו נבין שכפייה היא דבר פסול, שלחיילים מגיע לחיות בכבוד ולא להזניח את עתידם הכלכלי. אבל בשם כל מה שטוב.... כמה טעיתי. כמה נפלתי מאשליה להזייה.

כפיית הגיוס היא ללא ספק מנהג פאשיסטי, שגוי, רעיו שסותר את עצמו ובלתי שפוי. אתה הרי לא יכול להעניק לאחרים זכות לכפות משהו על הזולת מכיוון שאין לך את "הזכות" הזו מלכתחילה, ולא ניתן לשנות את המשמעות של מוסר על-ידי חקיקה והצבעה עבור פוליטיקאים בבחירות. אבל מה החלופה? האם בגלל שהפוליטיקאים ומשרתיהם הנאמנים עושים דבר גרוע מאוד, עלינו לתמוך בפוליטיקה עכשיו, רק בגלל שהם מציעים לעשות משהו פחות גרוע? נכון, גיוס מרצון ותשלום סביר לחיילים זה הרבה יותר מוסרי מלכפות על צעירים להתגייס, אבל, האם אנחנו צריכים לתמוך בממשלה ולהשתתף בבחירות רק בגלל שהם כרגע עושים משהו מתועב? אני סבור שלא. אני חושב, שאם מישהו כרגע שודד זקנות וזקנים, ומבחינתי הוא פושע מתועב, אני לא צריך לתמוך בו רק בגלל שהוא מציע לי אפשרות שיהפוך לשודד בנקים ומכולות כל עוד אני מסכים לתמוך בו ולהשתתף במשחק "הבחירות" שהוא מקיים. הבחירות לכנסת הם כמו תיבת-ההצעות לעבדים, ואני מסרב להיות עבד. אני לא חושב שלשדוד בנקים ומכולות זו תחנת מעבר לכל שודד זקנים בדרך להפסיק לשדוד, ואני גם לא מתכוון לתמוך בצבא מקצועי רק בגלל שאני מתנגד לגיוס בכפייה.

רק הכותרת של המאמר הזה מספיקה בשביל להפיל את כל האסימונים שתקועים לנו בראש. צבא מקצועי, כמו המשטרה? על מה אנחנו מדברים בעצם? אנחנו מדברים על גוף מדיני שלא כופה על צעירים להצטרף, וגם משלם לאלו שבחרו להצטרף משכורת. מדהים עד כמה שההזיה חזקה כמו האשליה, שלא עלה בראשי עד כה לחשוב עד כמה צבא מקצועי יהיה נגוע בחולי המדינאי בדיוק כמו המשטרה. ואני פתאום מוצא את עצמי חושב על כל הליברטריאנים, הליברלים שטוענים שהם שוחרי חירות כמו האנרכיסטים, ומקדמים את הרעיון של צבא מקצועי. נכון, זה עדיף בהרבה מצבא בכפייה. אבל זה לא הולך להיות משהו טוב. זה בטח שלא איזושהי אוטופיה או יעד סופי של חברה נאורה.

השאלה היא, האם עלינו לתמוך בצבא מקצועי, שללא ספק הוא הרבה יותר מוסרי כלפי החיילים? אני כותב את המאמר הזה מאחר ואני סבור שרוב האנשים יגידו שכן, אנחנו צריכים לתמוך בצעד הזה אל עבר החירות הפוליטית. אבל אני סבור שלא, שאנחנו ממש לא צריכים לתמוך בדבר בלתי מוסרי, בלתי היגיוני ולא מעשי כהקמת גוף פוליטי חדש נוסח המשטרה, במקום אחד שנסגר. מבט זריז על הכותרות בעיתונים בארה"ב יראה שהצבא המקצועי שלהם הינו לא יותר מאשר כלבי אשמורת של הפוליטיקאים. מבט חטוף בחדשות המקומיות יראה שהמשטרה איננה נקייה ממעשי דיכוי פוליטי. נכון, גיוס בכפייה הוא פסול ופוגע בצעירים, ויש לבטל אותו במהרה, אבל אם ביכולתנו לבטל את הגיוס בכפייה, אז אנחנו צריכים לבטל את זה וזהו. אנחנו לא חייבים לתמוך באונס פחות חמור, באונס של עצמנו. אם אנחנו מסירים את התמיכה שלנו מהממשלה כיום, והיא נפגעת, אנחנו לא צריכים למהר ולשים לה פלסטר. שתדמם הזונה. אם אנחנו יכולים להביא לביטול של גיוס למשטרה בכפייה, ואנחנו מאמינים בחופש, אנחנו לא צריכים לתמוך במשהו שדומה מאוד למשטרה של היום.

תראו, שום דבר לא מבטיח לנו שצבא מקצועי יתפקד יותר טוב מצה"ל של היום. יכול להיות מאוד שצבא מקצועי יביא לנו עוד צרות, עוד מלחמות, ומיסים, ושלטון אימים פאשיסטי. זה יהיה עוד גוף כמו המשטרה, שלא לוקח אחריות אישית על פאשלות. גוף שאין לנו שליטה מעליו. אם אנחנו יכולים להקים צבא מקצועי ולשלם לחיילים, אז בטח ובטח שאנחנו יכולים להחזיק בגופים פרטיים של בטחון, להם נשלם מרצון חופשי. לא ממיסים. חברות בטחון פרטיות יהיו אחראיות למעשיהן, שכן, כמו כל עסק פרטי, איכות השירות ושביעות הרצון של הלקוחות הן הפרמטרים היחידים שקובעים את גורלו של העסק. בשוק חופשי בו מתחרים עסקים פרטיים על ההיצע של השירותים, קיימת תחרות על איכות השירות. חברה שמספקת שירות לא ראוי, לא רצוי, תפסיד את לקוחותיה לחברה שיקימו ייזמים שיזהו את ההזדמנות לספק שירות טוב יותר. זה לא אומר שמי שמפשל ישלם על הנזקים שעשה, או ילך לכלא, אבל זה כן אומר שמי שיפשל יפסיק לקבל כסף ויאלץ לחפש עבודה אחרת.

מה קורה למסעדה שמעלה את המחירים שלה או מורידה את איכות האוכל שהיא מציעה? היא נסגרת! האם אנשים פשוט מפסיקים לאכול? ממש לא. ייזמים אחרים מזהים את ההזדמנות שנוצרת כאשר חברות קיימות עושות רווח עצום. או כאשר חברות קיימות מספקות שירות ומוצרים גרועים, וניתן לספק שירותים ומוצרים טובים יותר. הבנה בסיסית של כלכלת שוק חופשי תראה שגופי בטחון פרטיים יהיו הרבה יותר איכותיים וזולים מאשר צבא מקצועי. הם גם לא יהפכו לקלגסים של פוליטיקאים.

מהתבוננות על השוק החופשי ואיך שיזמים חכמים לא חסרים, אני יכול להיות בטוח לחלוטין שכאשר תגיע השעה וכאשר אנשים יבינו שצריך להחליף את שירותי המדינה בשירותים פרטיים ואחראיים, יזמים כבר יהיו ארוכים להציע לנו תחלופה ראויה לשירותי הבטחון. תבינו, זה לא כל כך קשה. יש לנו המון אבל ממש המון אנשים שכבר מוכשרים לתפקיד, ובהינתן מסגרת ראויה ואחריות אישית לתוצאות, הם יעשו את התפקיד שלהם טוב יותר מאיך שעשו אותו עד כה. זה מאוד פשוט, בשוק חופשי אם אתה לא משביע את הרצון של הלקוחות לשירות טוב, אמין וזול, מישהו אחר מחליף אותך במהרה ומקים עסק משגשג, בגלל שזה אפשרי. זה אפשרי לספק שירות ראוי, וזה אפשרי לא לרמות את הלקוחות. אז בואו נבדיל את עצמנו מהתנועה הליברלית, מפייגלין, מכל "הנאורים" שתומכים ברעיון הדבילי וצר האופקים של צבא מקצועי. בואו פשוט נפסיק לתמוך ברעיון רע ומטופש, רק בגלל שאנחנו מתנגדים לרעיון האווילי והאידיוטי שמיושם כיום.

אין שום צורך לתמוך בצעדים טפשיים בשביל להתנגד למעשים אידיוטים. אין שום הצדק או הסבר היגיוני למה צבא מקצועי צריך להיות צעד בדרך, תחנת מעבר בדרך אל חברה חופשית או משהו שכזה. נניח ואתה יוצא מתל אביב ונוסע לטיול לאילת, ופתאום, באמצע הדרך אתה מגלה שהחזקת את המפה הפוך ואתה בעצם נסעת שעה לכיוון חיפה. עד כמה חכם, או טפשי זה יהיה להחליט ליסוע לעפולה עכשיו? בכל פעם שאנשים מדברים על הרעיון של צבא מקצועי, אנחנו צריכים להזכיר שהמשטרה כיום, היא המודל שעליו הם מדברים. למרות שגיוס בכפייה זה פשע בפני עצמו, אני תוהה, אם המשטרה הייתה גוף שכופה אליו גיוס כללי לשלוש שנים, האם היא לא הייתה יותר מוסרית מאיך שהיא היום? משכורות לא הפכו את הפוליטיקאים ליותר ישרים, משכורות לא הפכו את השוטרים ליותר מקצועיים ומוסריים. זו הכפייה שמקלקלת את הכל, וצבא מקצועי זה רעיון שעדיין מבוסס על כפיית השירותים ומימון על ידי מיסים. שום דבר לא מבטיח שצבא מקצועי יהיה יעיל יותר מהצבא שיש לנו היום. צבא מקצועי לא תלוי בשביעות רצון הלקוחות, הוא איננו עובד קשה וחכם בשביל לזכות בתקציב ואין לצבא מקצועי שום אחריות, מאחר והמימון לא יכול להיפסק על ידי לקוחות לא מרוצים. ואני די בטוח שאם הלקוחות של צבא מקצועי יתמרדו ויפסיקו לשלם מיסים, הצבא המקצועי ישמח להפנות את הקנה לעברם ולהזכיר להם את טיב וטבע היחסים עם המדינה.

הטיעון המוסרי הליברלי בעד צבא מקצועי הוא שזה משהו שיכול לקרות עוד לפני שחברות פרטיות המספקות שירותי צבא פרטי יופיעו, ושזו חובה מוסרית כלפי החיילים שמגוייסים בניגוד לרצונם, ולא מקבלים שכר הוגן, לתמוך בצבא ממלכתי מקצועי. הטיעון הזה שגוי מאחר שהוא מניח את התוצאה, וההנחה היא "מאבק לביטול גיוס בכפייה ללא תמיכה בצבא מקצועי יכשל, אבל מאבק לביטול גיוס בכפייה עם תמיכה בצבא מקצועי יצליח".