יום שני, 22 בספטמבר 2014

לנהוג בלי רישיון נהיגה??!?

אנשים חושבים שאני צוחק עליהם, או שפשוט נפלתי על כל השכל שאני אומר שאנחנו בכלל לא צריכים רישיון נהיגה. אנשים אומרים לי "כן?? אתה רוצה שאנשים יסעו בלי רישיון נהיגה??!? מה? שלא יהיה טסט? שכל אחד יוכל לנהוג?! אתה רוצה שיהיו תאונות דרכים? אתה רוצה שאנשים משוגעים... לא יוכלו להוריד אותם מהכביש?" זה נשמע לאנשים רעיון מופרע, משוגע, לא היגיוני, שאף פעם לא יקרה, והם אומרים "לא. כל עוד שאנרכיה לא מציעה לנו דרך אחרת לכפות על אנשים להוציא רישיון נהיגה, שאנחנו נדע שהם עברו בדיקה של מישהו, שהוא עבר בדיקה של מישהו, שהוא עבר בדיקה של מישהו, כל עוד שאין רישיון לנהיגה וכל אחד... זה כאוס!! לא יתכן!" וזה מאוד קל ליפול בפח של השאלה הטעונה הזו, "איך תדע שאנשים יודעים לנהוג? איך תדע שאנשים יכולים לעלות על הכביש? אם אין רישיון..."

התשובה הנכונה היא להזכיר לאנשים ש... לא, אנחנו באמת לא צריכים רישיון. וזו לא נאיביות להגיד שהכל יהיה בסדר, שרוב האנשים נוסעים בסדר בלי קשר לרישיון ובלי קשר לחוקים. רוב האנשים נוסעים בסדר כי הם לא רוצים שיקרה להם משהו, והם לא רוצים שיקרה למישהו אחר משהו. זה לא דבר כל כך נדיר באנושות שאנחנו צריכים כפייה של פוליטיקאים ואיום באלימות בשביל לא לרצות לדרוס אנשים אחרים או לנהוג בזהירות. זו תכונה טבעית של בני אדם.

עכשיו, שוב, מה יקרה אם מחר יחליטו שבשביל לרכב על אופניים, סקייטבורד ורולר בליידס -אתה צריך רישיון? מה שיקרה זה שבעוד 50 שנים זה יראה לאנשים מוזר שהרעיון שאפשר ליסוע על סקייטבורד או אופניים בלי רישיון. היום, זה נראה לכם מגוכח, אם אני אגיד שצריך רישיון... בואו נעשה רישיון לאופניים. או אם אני אגיד, שמעו, אם לא יבטלו את הרישיון לרכב אז מחר גם יעשו רישיון לאופניים, זה נשמע לרוב האנשים מגוכח. מצד אחד... ומצד שני, זה נשמע להרבה אנשים כרעיון שלא ממש מזיק... מה כבר יקרה אם תעשה רישיון לאופניים?... אבל, אם מחר הממשלה תאלץ אנשים להוציא רישיון לאופניים, בעוד 50 שנים אנשים ידברו על רישיון לאופניים כמו שהיום אנשים מדברים על רישיון לרכב -זה נראה להם דבר הכי היגיוני וטבעי. למה? בגלל שזה קיים. משום סיבה אחרת.

הדבר היחיד לומר, שבזכות זה שיש רישיון רכב, נמנעות תאונות דרכים, זה... מי שטוען את הטענה הזאת צריך להוכיח. אני רק אגע בכמה נקודות: כמה אנשים כבר נמצאים בשלילה, ובאמת לא נוסעים בגלל שהם בשלילה, ומתוך האנשים האלה, כמה הם באמת אנשים מסוכנים, שזה מזל גדול שהם בשלילה? אני חושב שבודדים בודדים בודדים. וזה לא משהו ששווה בגללו להכריח מיליונים של אנשים לשלם מאות שקלים כל שנה על רישיון נהיגה. ואני לא מדבר על שיעורי הנהיגה והטסטים, אלא על מנגנון הקנסות והשלילה שהרישיונות מאפשרים.

אם נסתכל על כמות הנפגעים בתאונות דרכים מלפני 15 שנים, בדיוק לפני שהתחיל פרויקט 700, לפני שהתחילו להפעיל את משטרת תנועה בארץ, ונסתכל על כמות התאונות שיש היום, אחרי 15 שנים של פרויקט 700, שבזכותו יש לנו כל כך הרבה משטרה, נראה שאין שום הבדל. אין לאכיפה שום השפעה (חוץ מעל אורך החיים והכיס שלנו - שם חלה פגיעה של ממש).

בעוד שתומכי השלטון מספרים לנו על ירידה של 20% בהרוגים בשנים האחרונות (בממוצע), מה שלא מספרים לנו זה שאין שום קשר לכמות האכיפה ובנוסף, נתון שמאוד לא נעים לספר: חלה עליה של 20% בממוצע במספר הפצועים קשה -הישג של ממש? ממש לא. ומה עוד קרה בשנים האחרונות? מכוניות השתפרו. אם ניקח דגם פופולארי אחד לדוגמה, מאזד 3, נראה שבתוך 7 שנים נוספה מערכת בקרת יציבות, חיישני לחץ אוויר ומערכת בלימה אוטומטית מיוחדת למהירות עירונית - כמו כן במבחני הריסוק היא עלתה מ-4 כוכבים ל-5. אולי הנתון הזה גם קשור לסטטיסטיקה שהמשטרה רוצה לזקוף לזכותה? אנחנו מדברים פה על מיליון ושלוש מאות אלף קנסות שמשטרת התנועה מחלקת מדי שנה.

מהירות איננה גורם שכיח לתאונות. אנשים לא עוצרים בעצור בגלל שאולי מסתתר שוטר, איפושהו, אנשים עוצרים בעצור כדי שלא תקרה להם תאונה. יש הרבה מאוד חוקים ש... תראו, גם אם לא היה תמרור עצור, אם יש צומת שהראייה בה מוגבלת, ואי אפשר לראות רחוק, ויכול לעבור רכב מהר -אנשים יקחו מקדם בטיחות ויסעו לאט. אני לא מאמין שצריכים את חוקי התנועה. אפילו ערכו ניסוי לאחרונה, בגרמניה, בשתי עיירות, ואח"כ עשו את זה בעוד מקומות בעולם -לקחו עיירה, וביטלו בה את כל חוקי התנועה והתמרורים ואפילו מחקו את הסימונים על הכביש. ביטלו את כל זה ובנו בכל צומת כיכר, הורידו את כל הרמזורים, השלטים -והתאונות ירדו ב-99%. והתנועה זורמת, הפקקים נפתחו, והכל פועל פשוט 100% בלי חוקים!


אבל אנשים עדיין אומרים "לא!! לא יתכן! שפשוט נבטל את מוסד הרישוי?! את כל הרישיונות?!" ואני אומר כן! אם מחר אנחנו נעשה רישיון לאופניים, בעוד 50 שנים או 20 שנים זה יראה לנו היגיוני. אבל עובדה שלפני 15 שנים לא היה פרויקט 700, לא היו קנסות, לא היה דבר כזה. אני אישית הייתי מרביץ מהירויות מטורפות.

עכשיו, אם אתם חושבים שזה לא פועל ככה, שאם מחר יעשו רישיון לסקייטבורד, ורישיון לאופניים, אנשים לא יחשבו שזה דבר היגיוני בעוד 50 שנים, אז אני אזכיר לכם שאתם לא יודעים על מה אתם מדברים, בגלל שהיום יש לכולנו רישיון לחופש! יש דבר כזה שנקרא רישיון להיות חופשי. אם אין לך אותו אתה נכנס לכלא. לכל אחד מאיתנו יש רישיון להיות "חופשי" -זה נקרא "תעודת זהות". אם אין לך תעודת זהות, אם אתה לא בתוך המערכת שלהם, אם אתה לא מספר בתוך המערכת שלהם, הם יקחו אותך וישימו אותך בכלוב! זאת אומרת שלכולנו יש היום רישיון לחופש. סתם. בשביל שיהיה. ואם אין לך רישיון לחופש, אתה נכנס לכלא. זה לא אומר שאתה יודע איך לחיות, זה לא אומר שלימדו אותך איך לחיות, כמו שרישיונות נהיגה, וטסט, ומורי נהיגה ושיטת הטסטים הזאת, לא ממש מבטיחה לנו שאנשים לא יעשו תאונות. אבל זה נראה לאנשים היגיוני שיש לנו רישיון לחופש. ואם אנחנו נעשה מחר רישיון על סקייטבורד, בעוד 50 שנים זה יראה לאנשים היגיוני, רישיון על סקייטבורד... יש לנו כבר רישיון לחיות "חופשי". כמה יותר מגוכח מזה משהו יכול להיות? כמה יותר קיצוני מזה כבר אפשר להיות? אם אתה בלי רישיון, שמים אותך בתוך קופסא. כלוב.

אז כן, אני חושב שלא צריך רישיון נהיגה. אפשר פשט לבטל את כל המנגנון המטופש הזה של רישיונות נהיגה. רצוי כנרה להחליף את הצמתים בכיכרות, לא חובה, אני חושב שאנשים יכולים להסתדר גם בלי כיכר, הם יכולים להסתדר בלי חוקים בסדר גמור - כמו שהיום אנשים על אופניים נזהרים, הם לא הולכים וחוצים צומת בגלל שאין להם שלטים ואין להם שוטר שיסתתר ושיתן להם קנס אם הם לא עוצרים עצירה מלאה באיזושהי צומת... אנחנו לא שומעים על הרבה רוכבי אופניים שנכנסים לצומת ופתאום בא רכב ודורס אותם. אנשים שנוסעים על אופניים אומרים לעצמם "כן, אמנם אין חוקים, אין קנסות, אין קנס על אי עצירה מלאה בצומת, אין קנס על מהירות, אבל אני עדיין רוצה לחיות ואני לא רוצה לדרוס אף אחד. אני לא רוצה לפגוע במישהו ולשבור לו את השיניים ולמרוח אותו על הכביש." זה אנושי וטבעי לחשוב ככה.

ואם מישהו אומר לעצמו שלא אכפת לו לשבור לאחר את השיניים, ולא אכפת לו להימרח על הכביש ושמכונית תכנס בו, אז לאיים עליו עם "אני אקח לך 250 שקלים" לא נראה לי ישנה משהו. אם מישהו מוכן למות ולהרוג, לא נראה לי שאיום בלקחת לו קצת כסף או לקחת לו את הרישיון ליסוע זה משהו שישנה את הכוונות שלו. וזה די מוכיח את עצמו, בגלל שהרבה אנשים נתפסים נוהגים בשלילה למרות האיום. אולי הם טמבלים, אבל הנקודה היא שאנחנו לא צריכים את המנגנון הזה. אנחנו צריכים להפסיק לחשוב על המנגנון הזה בתור משהו ש... במה נחליף אותו... כאילו שיש לו איזה תוחלת. לפני שאנחנו צריכים להגיד במה נחליף אותו, אנחנו צריכים להגיד "מה הוא נותן לנו?" ואנחנו צריכים להביא הוכחה קונקרטית, לא סתם איזו דעה כמו "בזכות המנגנון הזה יש לנו פחות תאונות דרכים. אנחנו שולטים בחברה." בגלל שלא, זה לא המצב.

המנגנון הזה לא פועל, לא תורם לנו לכלום, ובגרמניה איפה שביטלו את המנגנון הזה תור ניסיון בשתי עיירות ובכל מקום ששיחזרו את הניסוי הזה - זה פועל! 99% מהתאונות נמנעו. כשאני התחלתי לנהוג בישראל זה היה לפני קצת יותר מ-15 שנים, פתאום התחיל פרויקט 700 - שזה 700 ק"מ של כבישים שיש בהם משטרת תנועה ומצלמות מהירות. ומאז אתה לא יכול לסוע יותר מ-100 קמ"ש בכביש 4. משהו השתנה? לא. שום דבר לא השתנה. אנשים עדיין נוסעים מהר בכביש 4? כן, אבל הם מקבלים קנסות. והרבה אנשים לא נוסעים מהר, כדי לא לקבל קנסות, אבל זה לא אומר שהם עושים פחות תאונות. זה לא אומר שהצילו מישהו מתאונה. סטטיסטית תאונות לא ירדו. אי אפשר להגיד שהרישיונות נהיגה - זה משהו שנותן לנו בכלל איזושהי תועלת לחברה. איזו תמורה. אז כן, אני חושב שלא צריך רישוין לנהוג, ליסוע, ולא צריך רישיון לחיות גם. פשוט תחיה.

ושוב, הגורמים המפחיתים תאונות הם התפתחות רמת הבטיחות של המכוניות, התפתחות תשתיות הכביש ומודעות הולכת וגוברת לבטיחות בדרכים. אלו, ולא שקל אחד מתוך ה-500 מיליון שמשטרת התנועה שודדת מכולנו בכל שנה.