יום שני, 29 בספטמבר 2014

אם אתה לא סומך על עוכרי דין אתה חולה נפש!

אתמול ישבתי באולם בית משפט השלום בירושלים וצפיתי בדיון במשפטו של מתן. מתן הלך להלחם בפסיכים שתוקפים אותו, רק בגלל שהוא החזיק קצת מהצמח הלא נכון. מתן החליט לייצג את עצמו לאחר שכבר מונה לו עו"ד מהסנגוריה הציבורית. הוא הודיע לעו"ד שהוא לא מייצג אותו לפחות כחודש לפני הדיון, והעו"ד הגיע לדיון מאחר ובכל מקרה הוא היה צריך להגיד בעצמו לשופט שהוא לא מייצג את מתן. תוך כדי שהוא מסביר לשופט שמתן מעוניין לייצג את עצמו, העו"ד מר (השם שמור במערכת) הסביר לשופט שמתן אמר לו שהוא מעוניין ליצג את עצמו מאחר ואיננו סומך עליו, איננו סומך על עורכי דין ולמעשה אינו סומך על אף אחד מלבד על עצמו - בכדי לייצג את עצמו.

עכשיו יתכן שזה באמת מה שמתן אמר לו. יתכן שמתן לא רצה שמר (השם שמור במערכת) יפגע ויקח את הדחייה באופן אישי, ולכן אמר שהוא לא סומך על אף אחד. לא רק לא סומך על עורכי דין. אני מניח שזה מה שקרה. אבל העו"ד (השם שמור במערכת) המשיך ואמר למתן בקול רם, מול הקהל ומול השופט: "מתן, אני ממליץ לך ללכת לבדיקה פסיכיאטרית" עד כמה בנאדם יכול להיות מגלומן, לחשוב שאם מישהו לא סומך עליו, המישהו הזה הוא חולה נפש? לחשוב שאם אתה לא סומך על עורכי דין, אתה חולה נפש? לשכת עורכי הדין היא עד-כדי-כך ישרה והגונה, שאם מישהו לא סומך על חבריה, הוא חולה נפש, מנותק מהמציאות עד כדי כך שהוא זקוק לאבחון פסיכיאטרי?

שימו לב, זה לא היה שופט אגרסיבי ומנוול שאמר את זה, ואלו לא היו המילים של התובע - אלו היו המילים של סניגור מפוטר. הסיפור הזה רק נועד להמחיש לכם עד כמה סנגורים הם שותפים לפשע, שאין חבר אחד בכת לשכת עורכי-הדין שאפשר לסמוך עליו ועד כמה אתם חייבים להיזהר בלשונכם כאשר אתם מדברים עם בירוקרטים - כולל כאשר זה הסניגור שלכם, שאמור כביכול לייצג אתכם ולדאוג לאינטרסים שלכם.