יום שלישי, 30 בספטמבר 2014

אם אתה נמצא פיזית בתוך [המדינה] אז החוקים של [המדינה] חלים עליך

ג'רי הוא קצין ביחידה לחופש המידע בפרקליטות מחוז מריקופה, אריזונה. מארק סטיבנס פנה לג'רי בבקשה שיספק לו ראיות שתומכות בטענה, שהיא למעשה, הנחת העבודה הבסיסית של כל בירוקרט, בכל מקום בעולם. ג'רי לא היה יכול להראות עובדות שתומכות בטענה: אם אתה נמצא פיזית באריזונה, אז החוקים של המדינה חלים. גרי' הבטיח למארק שאם הוא ישלח את השאלה שלו במכתב, הוא יקבל תשובה עניינית מהפרקליטות המחוזית בדואר. הפרקליטות המחוזית לא ענתה לו, אבל ג'רי כן ענה. מאז, ג'רי הפסיק לענות לטלפונים ולמכתבים של מארק.

זה לא משנה אם אתה נמצא באריזונה, טקסס, מונטריאול, לונדון, סידני, קהיר או תל אביב - הנחת העבודה היסודית של בירוקרטים בכל העולם היא זהה: אם אתה נמצא פיזית בתוך [המדינה] אז החוקים של [המדינה] חלים עליך. הנחת העבודה של ביטוח לאומי היא, כידוע, שהחוק חל עליך אם אתה נמצא, פיזית, בתוך ישראל. זו אותה הנחת העבודה שמשמשת את כנופיית "פרקליטות המדינה", שאחראית על כל המתקפות המשפטיות בשם כנופיית "הביטוח הלאומי", כנופיית "מס הכנסה", כנופיית "משטרת התנועה" וכו'. אם אתה נמצא פיזית בתוך ישראל, החוק חל עליך. הטענה הזו, לדעתם של בירוקרטים, נותנת לגיטימציה מוסרית לתוקפנות שלהם, ולמעשה, כביכול הופכת את התוקפנות שלהם מפשע למעשה מוסרי תקין. הטענה הזו היא כל ההבדל בין בירוקרטים לפושעים מתועבים. השאלה שלנו היא תמיד: איך אתם יודעים שזה נכון? כי אם זה לא נכון, אז אין שום הבדל בין בירוקרטים לפושעים - ואין שום היגיון או צדק בשום פעולה ממשלתית.

ג'רי סיפק תגובה ארוכה, אך זו איננה תגובה עניינית לשאלה שנשאלה. מתוך המכתב שמארק כתב לג'רי:

"המשרד שלך פועל תחת ההנחה שאם מישהו נמצא פיזית באריזונה, אז החוקים של המדינה חלים עליו. השאלה שלי היא: על אילו עובדות אתה מסתמך בכדי להוכיח שהחוק חל עלי רק בגלל שאני פיזית באריזונה?"


זוהי שאלה של עובדות. אבל, כאשר אין לך עובדות שתומכות, אתה משתמש בכשלים לוגיים בכדי לתמוך בטענות שלך. ג'רי התחיל את התגובה שלו בכשל מסוג איש הקש:

"ניתוח משפטי ועובדתי: קודם כל, השאלה עצמה מרמזת על תקיפת הרעיון עצמו. ספציפית זוהי שאלה של האם בני אדם אמורים להתקיים בצורה מתורבתת או במצב טבעי."


אבל השאלה לא קשורה לזה בכלל, זוהי איננה "התקפה", זו רק שאלה של ראיות שתומכות בטענה. במקום להציג את העובדות שתומכות בטענה, ג'רי מעלה איש קש וממשיך להתיחס לטיעון הקש במקום לשאלה שנשאלה. אני לא אצטט פה את הכל, אבל ג'רי ממשיך לדבר על התרבות היוונית ועל תומאס הובס:

"במילים אחרות, האם בני אדם צריכים לחיות בתרבויות לפי כללי החוק האזרחי או במצב טבעי ללא כללי החוק האזרחי? אלו אינן שאלות חדשות, אלא שאלות שכבר נשאלו ונענו במשך אלפי שנים על-ידי דורות של בני אדם. היוונים והרומאים ענו עליהן... תומאס הובס ענה על השאלה הזו בספרו "לויתן" בשנת 1651..."


וואו, היוונים קדמו לממשלת אריזונה בכמה אלפי שנים. זה נחמד להיות קצת יווני, אבל יש גם את כל הקטע עם העבדות, וזה לא כל כך נחמד. נראה שג'רי שוכח שה-"תרבויות" היווניות והרומיות נבנו על בסיס של עבדות ומלחמות בלתי פוסקות. אפשר לומר שהוא משתמש במילה "מתורבתות" בצורה מאוד רופפת. ג'רי מתבלבל לגבי מהי השאלה שנשאלה, דבר שגורם לי לחשוב שמדובר בעוד תגובה בירוקרטית נוסח "העתק והדבק". ג'רי כתב:

"שנית, השאלה לעיל מהווה שאלה שמערבת חוק ועובדות, זו איננה שאלה עובדתית פשוטה כפי שאתה מציג, כך שהתשובה צריכה לכלול גם חוק וגם עובדות. מאחר והשאלה איננה מבחינה בברור בין חוק פדרלי לחוקי מדינה, אאלץ להתיחס לשני אלו."


השאלה בברור מתיחסת אך ורק לחוקי המדינה, תקרא שוב את הטענה שהשאלה מתיחסת אליה. ג'רי מעלה איש-קש על-ידי הטיעון השקרי שהשאלה מערבת חוק ועובדות. לא, זו רק שאלה של עובדות. עכשיו ג'רי כותב משהו נכון, למעשה, שני דברים נכונים:

"החוקה האמריקאית היא מסמך שלמעשה קיים וקיומו הוא עובדה שאיננה במחלוקת. חוקים פדרלים הם גם מסמכים שלמעשה קיימים.


אלו רק מסמכים, הטיעון הלקוי (והמעגלי) הוא שהם חלים על אנשים בגלל שזה מה שכתוב במסמכים האלו. שהם חלים עלי, רק בגלל שאני נמצא במיקום גיאוגרפי מסויים, כמו למשל פואניקס או אריזונה.

ג'רי, במקום לספק עובדות כלשהן, טוען שהחוקה היא חוזה:

"חוקת ארצות הברית אושררה פה-אחד על ידי המדינות ב-17 לספטמבר, 1787, ובשל כך הינה חוזה חברתי שהוא הבסיס לכל החוקים של ארצות הברית.


כפי שהסביר כבר ליסנדר ספונר, החוקה איננה חוזה:

"בחוקה לא נעצה שום סמכות או מחויבות. אין לה סמכות או מחויבות כלל, אלא בתור חוזה בין אדם לאדם. היא אפילו לא מתיימרת להיות חוזה בין אנשים שקיימים כיום. הכוונה היא, לכל היותר, להיות חוזה בין אנשים שחיו לפני 80 שנים. והיא יכולה רק להיחשב כחוזה בין אותם אנשים ששקלו אותה במשך שנים והינם מוסמכים לעשות חוזים. מעבר לכך, אנחנו יודעים, מבחינה היסטורית, שרק מעטים מהאנשים שחיו אז נוועצו או נשאלו על הנושא, או הורשו להביע את ההסכמה שלהם באופן רשמי, והם כולם מתים כיום. רובם כבר מתו לפני ארבעים, חמישים, שישים או שבעים שנים. והחוקה, שהייתה כביכול חוזה ביניהם, מתה איתם. לא הייתה להם זכות או כוח טבעי ליצור מחוייבות על הילדים שלהם. לא רק שזה פשוט בלתי אפשרי, בטבע הדברים, שהם יוכלו לחייב את הדורות הבאים, אלא שהם אפילו לא ניסו לחייב אותם. כלומר, המסמך הזה לא מתימר לייצר הסכם בין הגוף הפוליטי ו-"האנשים" שאז היו קיימים, והוא לא, בין אם בצורה מפורשת או בצורה מרומזת, תובע זכות כלשהי, כוח או הוראה, בשמם, לכבול את מישהו בחוזה מלבד את עצמם."


לאנשים, בין אם ב-1787 או כיום, אין ברירה או השפעה על האם ישנם אנשים שנקראים "ממשלה" ששולטת בהם, כל התמיכה בממשלה היא בכפייה. אתה משלם או הולך לכלא. כל טענה שהחוקה הינה "חוזה" או שהאנשים "הסכימו" שתהיה להם ממשלה היא טענה לקויה מאחר שכל הראיות מראות בדיוק ההיפך. ג'רי לא חולק על כך שזה תשלם-או-שתלך-לכלא.

ג'רי כותב את הדברי הבאים כאילו שהם ראייה והם עונים על השאלה שלי:

"בכל יום שבו אנחנו מצייתים לחוקי התנועה או משלמים מיסים, או מפרים את החוק בדרך מסויימת, הפעולות האלו והתוצאות הן הוכחה שהחוזה החברתי נשאר בתוקף."


זהו השימוש הראשון של ג'רי בכשל הלוגי "פנייה לתוצאות". מה שאנחנו עושים לאחר מעשה זו לא הוכחה שהחוק חל מתכתחילה. הציות שלנו הוא מתוך איום, כפייה ואילוץ כמו למשל להוציא רישיון נהיגה. זה נעשה תחת פחד, וזה לא אומר שה-"מסמכים" לפתע ובאופן קסום חלים עלינו. ג'רי ממשיך עם הפנייה לתוצאות, עונש, כהוכחה לטענה שלו:

"כאשר אדם מפר את החוקים הפדרלים אפשר לראות בו אחראי הן מבחינה אזרחית או פלילית בבית משפט פדרלי, ובית המשפט יכול לצוות עליו לשלם קנסות, לשפוט אותו לכלא, לכפות עליו לבצע פעולה מסויימת, כגון עמידה בחוזה בהתאם לתנאים. ישנן אינספור ראיות שחוקת ארצות הברית והחוקים הפדרלים חלים בכל ארצות הברית. למשל, אנשים שיושבים בבתי הסוהר הפדרלים, משלמים קנסות, מצייתים לרגולציות הפדרליות, ומגישים תביעות כנגד הממשלה הפדרלית כאשר זכויותיהם החוקתיות נפגעות."


זה מזכיר לי את אחד מהסרטים האהובים עלי. אם טומי דורסי (סולן הלהקה) היה "נשמע" ל-"הצעה", האם זה היה הוכחה לקיומו של חוזה? בטח, אם אתה פסיכופת:


אבל זה ההיגיון של ג'רי. ואם הפנייה אל המקל של ג'רי לא מספיק ברורה, ג'רי עושה את זה עוד יותר ברור:

"למעשה, ישנם אסירים בכלא של מחוז מריקופה ובמחלקת הכליאה של אריזונה. כל אחד מהאסירים מוכיח מעבר לכל ספק סביר שהחוקים חלים על אנשים באריזונה... הם מהווים הרים של ראיות שהחוקים חלים עליך ועל כל אחד שנמצא פיזית באריזונה."

החוק חל עליך בגלל שאנחנו זורקים אנשים אחרים לכלובים שלנו
עכשיו אני מבין, החוק חל עלי בגלל שאתה משליך אנשים אחרים לכלא. זה ממש היגיון בריא. לא פלא שהם צריכים אקדחים. היגיון מבריק ג'רי:

אז בשביל שזה יהיה לגמרי ברור, בואו נעבור שוב על הטיעון ואז על "הראיות" שתומכות בו. הטיעון הוא:

אם מישהו נמצא פיזית באריזונה, אז המסמכים שנקראים חוקה וחוקים חלים עליו.

וכתמיכה בטענה הזו כמובן:

"כל אסיר הוא הוכחה מעבר לכל ספק סביר שהחוקים חלים על אנשים באריזונה."


"הרים של ראיות" או סתם עוד כשל לוגי? לי זה נראה ברור, התמיכה בטענה של ג'רי היא פניה לתוצאות. ללא ראיות שמוכיחות שהחוקים שלהם חל ים הם אך ורק כנופייה של רוצחים, גנבים ושקרנים שלא ראויים לציות מלבד מתי שהם שמים את החיים שלנו בסכנה מיידית.

אני מציע לכולם, בלי קשר להיכן אתם נמצאים, להפסיק לציית לפושעים האלו ול-"חוקים" שלהם. תתחילו להתעמת איתם כמוני ולדרוש שהם יוכיחו שה-"חוקים" שלהם חלים, תגידו להם שאתם לא תצייתו עד שהם יספקו לכם את ההוכחה. תגידו להם שכל ציות נעשה אך ורק בשל האיום, כפייה ואילוץ. הם שונאים לשמוע את האמת. זה ממש קל להגיע לזה, פשוט תשאלו אותם:

"אם אני הייתי פועל באותו האופן שבו הארגון שלכם פועל, והייתי מאלץ אנשים לתת לי כסף, האם היית מחשיב אותי כפושע?