יום שני, 24 בנובמבר 2014

אין שוטרים טובים

אין יותר שוטרים טובים. כל השוטרים רעים. אפילו השוטר לשעבר הזה טוען שצריך לפטר או להעמיד לדין 70% מהשוטרים במחלקה שלו.

אל תספר לי על החבר הכי טוב שלך מהתיכון שאתה נשבע שהוא כיום שוטר טוב. הוא לא שוטר טוב. גם השוטר שגר בבניין שלך ויושב איתך לשאכטות, גם הוא, לא שוטר טוב. גם דוד שלך, השוטר, הוא לא שוטר טוב. הם כולם שוטרים רעים. הם אולי אנשים טובים, אנשים נהדרים, כאשר אתה מסתובב איתם שהם לא בתפקיד, אבל להיות בנאדם טוב מחוץ לעבודה זה לא אומר שאתה שוטר טוב.

אם החבר השוטר שלך אי פעם רשם דו"ח או עצר מישהו בגין "פשע ללא קורבן" - הוא שוטר רע והקורבנות האומללים שהוא עצר או קנס היו קורבנות בגלל שהם עשו משהו שלא הזיק לאיש.

דמיינו לרגע אזרח רגיל שמתחיל להתנהג כמו שוטר טיפוסי. דמינו בחור שנראה נורמלי, בבגדים רגילים, דמיינו אותו אוזק אנשים באזיקים, זורק אותם במושב האחורי של הרכב שלו, ואז נועל אותם במרתף שלו בגלל שהוא לא מאשר להם לצרוך חשיש, לשאת נשק להגנה עצמית מבלי לקבל ממנו אישור או אפילו למכור חפצים משומשים בשוק בלי רישיון רוכלות. דמיינו שהבחור הזה היה דורש מאנשים שלא חגרו חגורת בטיחות - לשלם לו כסף. דמיינו שהבחור הזה היה טוען שיש לו את הזכות להפעיל כוח אלים כנגד כל מי שלא יציית לו וגם את הזכות להרוג כל אדם שינסה להתגונן וילחם על החופש שלו.

בין אם הוא מאמין או לא מאמין שהוא עושה משהו טוב, אדם כזה יחשב לפושע משוגע, ובצדק. אבל זה בדיוק מה ששוטר ממוצע עושה בשגרה היומיומית. השוטר הטוב היחיד הוא שוטר לשעבר שעזב את המשטרה בגלל שהוא נגעל ממספר ה-"פשעים ללא קורבן" שהוא התבקש לאכוף.

"חכה חכה, אתה עוד תראה כמה אתה שמח שיש שוטרים טובים מתי שהחבר השוטר שלי יציל את החיים שלך!"

שוטרים לא מחוייבים לשמור ולהגן עלינו. אם הם היו מחוייבים להגן עלינו, אנחנו היינו יכולים לתבוע את המשטרה בכל פעם שנגנב לנו משהו, או חלילה, גרוע מכך. שוטרים כיום עסוקים מידי בלהרוס לצעירים את החיים בשל שימוש בצמח המריחואנה, או מלקנוס אמהות חד הוריות ב-750 ש"ח, כך שאין להם זמן בכדי לדאוג ולהגן עלינו מאנשים רעים. אין דבר כזה "שוטרים טובים". אם היו שוטרים טובים הם היו תופסים את השוטרים הרעים. שוטר פושע הוא הרי סכנה יותר גדולה לציבור מסתם פושע - אז למה השוטרים הרעים אינם המטרה הראשונה של שוטרים טובים? הציבור בארץ מרגיש תחושת פחד כאשר שוטרים נמצאים באיזור, במקום תחושת בטחון.

דור העתיד לא יחשוב בכזו חיוביות על השוטרים של ימיינו. מספר העצורים והאסירים בארץ הוא מהגבוה בעולם, מנסים להידמות לאמריקה, שיאנית המעצרים העולמית ("ארץ החופש"), ובכל יום מתפרסמים ברשת עוד סרטונים מביכים של אלימות משטרתית, כל אחד קצת יותר גרוע ומתסכל מהקודם, ולהיסטוריונים בעוד 50 שנים יהיה ממש קל ללמוד על ישראל - מדינת המשטרה - של ימיינו.

ילדים בעתיד יראו סרטונים שבהם שוטרים ישראלים לבושים כמו אנשי קומנדו שוברים דלתות של בתים, מפחידים משפחות שלמות, מאיימים באקדחים על ילדים, יורים בכלבים - וכל זאת בגלל צמח מהסוג שפוליטיקאים לא אישרו לנו להחזיק. זה יראה להם דומה במקצת למה שאנחנו למדנו על משטרים אפלים מהמאה הקודמת.

כאשר הזמן הזה יגיע, אתה לא תרצה להודות שהיה לך קשר או חברות עם שוטר, לא יותר מאשר היית רוצה להודות שהיה לך חבר נאצי. אם יש לך קשר לאחד מהשוטרים הממש רעים אתה אולי תרצה לשנות את השם שלך ולעבור לגור במקום רחוק רחוק.

קח יוזמה כבר היום, תמנע מעצמך את אי הנעימות הזו וגם תנסה לבלום את התפשטות הפאשיזם. תבייש ותלעג לחברים השוטרים שלך ותגיד להם למצוא עבודה אמיתית ואם זה לא פועל לך אז בהדרגה תחתוך את הקשר עמם לחלוטין. אנחנו צריכים להבהיר לכל שוטר פוטנציאלי שלהפוך לשוטר זה דבר שיכול לעלות לו בקשרים חברתיים ובהזמנות לארוחות משפחתיות. שוטרים צריכים להבין שיותר ויותר אנשים בחברה הישראלית נגעלים מהמשטרה עד מאוד. רק כאשר באמת נעשה את זה, אז, אלו ששואפים להפוך לביריונים ולהצטרף למשטרה - יפסיקו. רק אז, הרעיון של להפוך לשוטר יהיה כל כך משפיל עד שהמחוקקים יאלצו להפסיק את המלחמה ב-"פשעים ללא קורבן" מאחר ולא יהיו עוד אנשים שמוכנים לענוד תגי שוטר ולאכוף את הפקודות והחוקים האלו.