יום שישי, 12 בדצמבר 2014

חברה לא אלימה - גם כלפי בעלי חיים

אזהרת טריגר: הקטע הבא מכיל אמת בנוגע להרגלי התזונה שלכם.

הפעם אני הולך להראות כיצד צריכת מזון מן החי איננה מתיישבת עם תמיכה ברעיון של חברה לא אלימה, וגרוע מכך, כיצד היא מעידה על הערכה עצמית נמוכה ביותר. עמוק עמוק בפנים, כולם יודעים שזה ממש לא בסדר. למרבית הצער, רוב האנשים לא מסוגלים לשנות את ההתנהגות הרסנית שלהם שכוללת אפילו הרס עצמי עד שמשהו מבחוץ מביא אותם לשינות את התודעה... במובן מסויים, אנחנו גורמים לעצמנו המון סבל מבלי לדעת.

זה כבר 6 שנים שאני עוסק בקידום הרעיון של חברה לא אלימה. חינוך והסברה מסביב הרעיון שאלימות וכפייה זה דבר רע, אפילו אם קוראים לך "בירוקרט". זה לא משנה אם אתה איש רגיל, שוטר או שופט - אסור לך לתקוף אנשים אחרים, אלא אם כן זה נעשה כהגנה עצמית לאחר שהם התחילו לתקוף. זה נקרא "עיקרון אי-התוקפנות". יישום עקבי של עקרון אי האלימות יביא אותך לתובנה שגם כלפי בעלי החיים כמו פרות, עיזים, תרנגולות ואווזים אין לנהוג באלימות.

אני יודע שיש אנשים שזה יפריע להם, שאני פתאום מערב בעלי חיים והרגלי אכילה בהסברה שלי על ממשלה, מדינה וחברה לא אלימה. יש שתי סיבות מדוע אני עושה את זה. האחת היא שמאוד אכפת לי מבעלי חיים. השניה היא שאם יש לך את היכולת לראות שזה לא בסדר, אני חושב שאתה תהנה הרבה יותר מלעשות את הדבר הנכון. תראה, אם לא הייתה לך את היכולת לראות שזה לא בסדר, זה לא היה משנה לך כנראה. אבל אני חושב שאתה יכול להרוויח המון מלחיות עם מצפון נקי.

רק לפני 4 חודשים הצלחתי להפסיק עם זה. ואני תמיד ידעתי שהתעשייה הזו אכזרית, והייתי כמו כל האנשים שמעדיפים פשוט לא לחשוב על זה. כאשר הייתי רואה סרטים תיעודיים על הגיהנום שעוברים בעלי חיים בתעשיית המזון, זה היה כואב לי מאוד. זה היה מעציב אותי עד מאוד וגורם לי להרגיש כל כך רע שפשוט הייתי בורח מהעיסוק בנושא. לא חשבתי לרגע אחד שאני יכול להפסיק לאכול בשר וגבינות, ולא חשבתי לרגע שזה אפשרי לגרום לכל העולם להפסיק. חשבתי שאם זה לא אפשרי לגרום לכל העולם להפסיק, מה זה משנה אם אני יאכל סטייק אחד פחות, הרי אי אפשר לגרום לכל העולם להפסיק, אז למה שאני אפסיק?

אלו שעדיין תומכים במוות ובסבל של בעלי חיים, נראים לרוב כאנשים אינטילגנטים ונחמדים למדי. חלקם אפילו שפויים. אני לא יכול שלא לתהות מדוע, על כן, הנושא של מוות וסבל של בעלי חיים, שהוא חלק מעשי ניכר מסגנון החיים שלהם, מביא אותם להדחקה ושימוש בביטויים של לשון נקיה וכפולה. הם מרגישים שאורח החיים שלהם הוא לגיטימי ושהם לא צריכים להתנצל בפני אף אחד על מעשי הטרור האיימתיים שנעשים בשמם.

כמעט כולם יסכימו שהתעללות אכזרית וסאדיזם כלפי בעלי חיים זה משהו רע, ש-קרבות כלבים זה דבר מרושע שרק אנשים פסיכים, רעים וחסרי לב ורגש יכולים לעשות. זה נכון גם לגבי פולחנים מסורתיים בהם מציתים לשור את הראש ונותנים לו לרוץ ולהשתגע מכאב או פולחנים בהם קורעים לכבשים את הגפיים באכזריות. כולם מבינים ש-"אסור לפגוע בבעלי חיים, אסור לגרום להם סבל מיותר ואסור להרוג אותם סתם, מבלי צורך." הויכוח הוא רק "מה ההגדרה של מיותר? מה ההגדרה של צורך?" ובכן, המשמעות המינימאלית של "צורך" או "מיותר" חייבת להיות "אסור לגרום לבעלי חיים סבל או מוות לצורך הנאה, בידור או נוחות." כל הגדרה יותר מינימאלית מזו תגרור אותנו לחור שחור פילוסופי, תקרוס לתוך עצמה ותאבד כל משמעות. הבעיה כיום היא ש- 99.999999999% מצריכת הסבל נעשית מתוך מרדף אחר הנאה ונוחות. ואת זה חייבים לסיים.

אם גם אתה חושב שאתה לא מסוגל להפסיק לאכול בשר ומוצרים מהגיהנום, או שאתה רוצה להבין מדוע זה הכרחי ליישם את עקרון אי התוקפנות באופן עקבי גם ביחס לבעלי חיים בשעה שאתה דורש עקביות ביישום של העקרון כלפיך, הפודקאסט הבא יכול לעניין אותך מאוד:"הפחדנות שאלה: האם זה בטוח? התועלתיות שאלה: האם זה שקול? הגנדרנות שאלה: האם זה פופולרי? אבל המצפון שאל: האם זה צודק? ומגיע הרגע שבו על כל אחד ואחת מאיתנו לנקוט עמדה שהיא לא בטוחה, לא שקולה ולא פופולרית - אבל חובה לנקוט אותה כי המצפון מורה לנו שהיא צודקת." (מרטין לותר קינג)

הסרט שכל אדם חייב לראות
http://www.earthlings.co.il/

מהמשק למקרר - האמת מאחורי תעשיות המזון מהחי
https://www.youtube.com/watch?v=v61js4NJn4A

התנהגות שכולם יכולים להעדיף - הוכחת ההיגיון של מוסר חילוני
http://www.eyallior.com/p/blog-page_10.html

תגובה שהקלטתי בתגובה לפודקסט של סטפן מולניו:

Non-Aggression Principle and Animals (Part 1/2) <- החלק הראשון של התגובה שלי
https://www.youtube.com/watch?v=0MWmFfcfMDI

Non-Aggression Principle and Animals (Part 2/2) <- החלק השני של התגובה שלי
https://www.youtube.com/watch?v=-fp32Mr2m34

19 לספטמבר, 2015 התארחתי בתוכנית של מארק סטיבנס ודיברנו על מוסר ובעלי חיים (שעה ראשונה)
http://marcstevens.net/radioarchive/nsp20150919.html

בתעשיית הבשר אין רחמים לתינוקות (וזה לא ישתפר בגלל שאתה תשכח מזה בעוד שבוע)
https://www.youtube.com/watch?v=Ki57eFs7XFo