יום שני, 22 בדצמבר 2014

הממשלה נכשלת, הציבור סולח.

ויכוחים בנוגע ל-"מה יעבוד טוב יותר" לרוב לא מגיעים לשום מקום. מהסיבה הזו אני משתדל לעולם לא להתווכח על אנרכיזם מתוך עמדה תועלתנית. כפי שזה נראה, כל מה שנחוץ על מנת לחשוף את אי השפיות והמוסריות של הרעיון המדינאי זה לשאול מדינאים שאלות בנוגע לאמונה שלהם - עד שהם ישברו. זה לגמרי בלתי אפשרי להאמין ב-"ממשלה" מבלי להחזיק בסתירות ענקיות בתוך הראש.

אין לי כוח כבר לשמוע אנשים שאומרים שאנרכיה לא תעבוד, ששוק חופשי לא יצליח להחליף את השירותים הנהדרים שהממשלה מספקת לציבור, וכבר בא לי להקיא מאנשים שמסרבים לרעיון של חופש "כי זה לא יעבוד" אך בו-זמנית סולחים שוב ושוב לממשלה שפשוט לא פועלת. להיגיון או לחשיבה מעשית אין שום קשר לאמונה שלממשלה יש סמכות לשלוט בכולנו. כשאני מסביר לאנשים איך לדעתי חברה חופשית תשמור על עצמה, למשל, מפני תאונות דרכים ונהגים שיכורים, התשובה שאני מקבל היא "אם עדיין ישארו 10% מהשיכורים מאחורי ההגה, זה לא פתרון טוב!". העובדה שהפתרון של ממשלה, של מעל למיליון קנסות ושלילת רישיונות נהיגה מאלפי אנשים - בכל שנה - העובדה שהפתרון המדינאי משאיר לפחות 90% מהשיכורים מאחורי ההגה - לא גורמת לציבור להרים ידיים מהרעיון הכושל של ממשלה.

מאחר ו-99% מאלו שנוהגים ברכב ללא רישיון, לא עשו תאונה, ו-99% מאלו שכן עשו תאונה, עם הרוגים, נהגו ברישיון תקף, אני נוטה לחשוב שהבעיה של הציבור היא לא דאגה לשלום הזולת - אלא שהציבור פשוט שונא חופש.

אנשים פיתחו פחד מחופש פוליטי וזה די קל להבין למה. אנחנו שומעים אינספור נבואות חורבן בנוגע לאפשרות של חברה בה אנשים חיים ללא שפוליטיקאים ישלטו בהם. הנבואות האלו הן בעיות שההיגיון לא יכול לפתור אותן. "אם אנשים יפסיקו לאכול מילקי, תתחיל מגיפה נוראית שתהפוך את כולנו לעוורים." עכשיו נסו להוכיח שהטענה שלי היא בלתי היגיונית. הצלחתם? לא. בעוד שאין שום סיבה להאמין לטענה שכזו, אם מישהו באמת היה מאמין בזה, לא היה לכם שום סיכוי לשכנע אותו שהוא טועה. הנה עוד דוגמה: "חייזרים השתילו שבב בראש של כל הפוליטיקאים שמאפשר להם לשלוט בכל פוליטיקאי בכל רגע." שוב, נסו להפריך את הטענה הזו. הצלחתם? ברור שלא. ושוב, אין שום סיבה להאמין שזה נכון, אבל להוכיח שזה לא נכון זה לרוב קשה מאוד עד כדי בלתי אפשרי.
אנשים רעים
הנקודה שאני מנסה להעביר פה היא שויכוחים בנוגע לעובדות לרוב לא מגיעים לשום מקום. מלבד מקרים (בודדים מאוד) שבהם יש לשני הצדדים לויכוח גישה אישית ומוחשית לעובדות שבמחלוקת, זה תמיד מסתכם בשאלה של לאילו "מקורות מידע" כל צד לויכוח בוחר להאמין. הסיכוי שלך לגרום למישהו אחר לזנוח את מקורות המידע שהוא מאמין בהם, ולהתחיל להאמין במקורות המידע שלך במקום זאת, קלושים או כלל לא קיימים. מהסיבה הזו אני משתדל לעולם לא להתווכח על אנרכיזם מתוך עמדה של "מה יעבוד טוב יותר". אנשים יכולים להתווכח על מה יותר מעשי ויעיל, אבל מאחר ומדינאים יכולים פשוט להאמין באיזה הזייה שבא להם ולהניח שההזייה הזו תתקיים בחברה חופשית ללא משטר, כזו שהם מעולם לא ראו (בשעה שהם לחלוטין מתעלמים מהמעשים המתועבים והמטורפים שמתרחשים במציאות בשם "הממשלה"), לומר, "לא, הכל יהיה טוב באנרכיה" זה כנראה לא משהו שישכנע אותם. אני חושב שזה יותר קל להסתמך על העובדות שכולם כבר יודעים, ולהתרכז בעקרונות שכולם כבר מבינים. כפי שזה נראה, זה כל מה שנחוץ על מנת לחשוף את אי השפיות והמוסריות של הרעיון המדינאי.

ברוב הויכוחים שאני נכנס אליהם עם מדינאים, מה שקורה זה שאני שואל את המדינאי שאלות בנוגע לאמונה שלו, לדברים שהוא מטיף להם, עד שאותו מדינאי נשבר. זה לא בגלל שאני כזה גאון... זה בגלל שמדינאות היא אמונה סכיזופרנית שסותרת את עצמה. זה לגמרי בלתי אפשרי להאמין ב-"ממשלה" (מכל סוג שהוא) מבלי להחזיק בסתירות ענקיות בתוך הראש. את זה אפשר להוכיח מבלי להכנס להוכחות היסטוריות כלשהן, או לאירועים מההווה, או לכלכלה, או כל דבר אחר שאפשר להתווכח עליו. להתווכח על "הרעיון שיש לך בראש סותר את הרעיון שיש לי בראש" זה דבר אחד, וזה בדרך כלל נגמר בהשערות שונות לגבי עובדות, דעות ונבואות, וזה לא מגיע לשום מקום. אבל לומר, ולהוכיח, ש-"הרעיון שיש לך בראש לא מסתדר טוב עם עצמו," לזה יש יותר סיכוי לשתול זרעים של היגיון שיגדלו ויציקו לבנאדם עד שהוא יטפל בכל הסתירות שהוא מחזיק בראש. ברגע שאנשים יפתרו ויטפלו במספיק סתירות שיש להם בראש, הם יהפכו לאנרכיסטים.