יום שישי, 2 בינואר 2015

מדוע דמוקרטיה (שוב ושוב) לא פועלת

אם תשאלו את הפעילים החברתיים מדוע דמוקרטיה לא פועלת, הם יתחילו להסביר שזה לא בגלל שדמוקרטיה היא שיטה גרועה, מה פתאום, זה רק בגלל שהממשלה שלנו פועלת בצורה לא דמוקרטית. הם יסבירו שדמוקרטיה היא שיטה טובה, אבל מה שיש לנו פה (וכמעט בכל דמוקרטיה בעולם) זו לא דמוקרטיה אמיתית. המחשבה שאולי חברה של בני אדם לא צריכה ניהול, כאילו הייתה חוות בקר שמגודל לצורך חליבה ושחיטה, היא לא מחשבה שהאקטיביסט הממוצע מרשה לראש שלו להחזיק ליותר משתי שניות. קול פנימי אומר "דמוקרטיה זה הכי טוב וזהו! הרע במיעוטו, או צורת השלטון הטובה ביותר. הדרך הכי טובה לנהל חברה." ובזה נגמר הפקפוק.

זה ברור לכולנו שכיום הדמוקרטיה משרתת את העשירים, אבל מה שלא ברור לכולנו זה למה ואיך זה שוב ושוב קורה, כמו קוביה הונגרית שבכל פעם שאנחנו מסובבים אותה, הסדר בצד אחר מתקלקל. דמוקרטיה היא שיטה שבה הצד שמרוויח חייב להיות מיעוט והצד שמפסיד, הצד שגונבים ממנו הוא תמיד הרוב. ככה זה, וזה חייב להיות ככה. זה חייב להיות ככה מאחר ובכל דרך אחרת אין שום תועלת לאף אחד מהשיטה הזו.

המצביעים אינם מצביעים בעבור נציגים שבאמת מייצגים אותם. בנקודה שבה פוליטיקאים מציעים את עצמם לציבור, הם כבר סיימו לסגור את כל העסקאות, מכרו את הנשמה ולמעשה הם מייצגים מישהו אחר, בטח שלא את הבוחרים שלהם שבחרו באופן אנונימי ולא ישיר. הבוחרים של הפוליטיקאים בוחרים בהם מאחורי פרגוד, באנוימיות מלאה ובשל כך לא מתקיים שום חוזה בעצם בין המצביעים לפוליטיקאים שמבטיחים הבטחות מכאן ועד עולם. הפוליטיקאים אף פעם לא מקיימים את ההבטחו הריקות שלהם. זה חשוב להבין את זה - כאשר הבוחרים מגיעים לקלפי, הם בוחרים רק מבין הפוליטיקאים שכבר נקנו. בדיוק כמו שמתי שאתה הולך לרופא, אתה לא רוצה ללכת לרופא שחברות התרופות "קנו" אלא אתה רוצה לקבל חוות דעת מקצועית ואובייקטיבית, בלתי משוחדת. אתה לא רוצה שהוא ירשום לך תרופה מסויימת רק בגלל שחברות תרופות שילמו לו בכדי שירשום לך, ובאותו האופן אתה לא רוצה לבחור בפוליטיקאי שמבטיח לך הבטחות ריקות, ללא שום אחריות אישית לקיום ההבטחות - מאחר והפוליטיקאי (וזה נכון לגבי כל פוליטיקאי) שמחזיק בעמדת כוח חסר פרופורציות כבר קיבל תמורה בעבור השירות שהוא נותן לבוסים שלו - והוא קיבל את התמורה לא בגלל שהבוסים שלו (ואנחנו יכולים רק לשער מי הם) כה שמחים שהוא מחזיק בערכים זהים לשלהם, הבוסים שלו מצפים ממנו לדאוג לאינטרסים שלהם.

בנוסף לכך, הרעיון של דמוקרטיה לא יכול לספק לקבוצה שמהווה את הרוב, כסף שנלקח מקבוצת מיעוט. נכון, ישנה קבוצת מיעוט שנקראת "בעלי ההון" ואותם הציבור הרחב באמת שודד באמצעות הפוליטיקה, אבל המציאות היא שהעניים ובמידה מסויימת גם מעמד הביניים, שגונבים מהעשירים, מסיימים בעמדה הרבה פחות טובה בשל קיומו של המשחק הפוליטי. אם אנחנו נסתכל רק על מה שהעניים מפסידים מהרעיון של מדינה, ביחס למה שהם מרוויחים, אפשר לומר שהרעיון של מדינה ממש משתק אותם.

ומה העניים מקבלים מהמדינה? הם מקבלים חיי עבודה קשה ששוחקים להם את הגוף, שהורסים להם את חיי המשפחה, הילדים שלהם זוכים לקבל את החינוך הגרוע ביותר בעולם שלא עוזר להם בכלום, וזה לחלוטין בכוונה ככה. בתי הספר מתוכננים להשאיר את העניים עניים, מאחר ואם אין עניים, אנחנו לא באמת "צריכים" מדינה כל כך... אם אין עניים אז אין גניבות, אין כמעט פשעים ואז לא "צריכים" את המדינה כל כך... אז בתי הספר בנויים בצורה שבכוונה (וזה אולי לא בכוונה מודעת) משאירה את העניים עניים.

אם אני הייתי מנהל בית ספר לילדים עניים, הדבר הראשון שהייתי מלמד אותם לעשות זה לא לחשוב ולדבר כמו עניים. הייתי מלמד אותם איך להפטר מכל מה שמסמן אותם כחברים במעמד הנמוך, שפת הרחוב והתנהגות דוחה, זה הדבר הראשון שדרוש על מנת לטשטש את ההבדלים בין המעמדות החברתיים ככל שאפשר. אבל זה לא משהו שאפשר לעשות בבתי ספר ציבוריים, כי שם יש למורים ממש אלרגיה לערכים אמיתיים.

בטווח הקצר העניים מקביל כמה בונוסים קטנים מהעשירים, אבל הם מפסידים הרבה יותר ממה שהם מרוויחים... הם טובעים בתוך מעמד העוני ולא יוצאים ממנו לעולם. ההתרסקות הבלתי נמנעת של השלטון והשיטה הכלכלית גם היא לא הולכת להיות מאוד מועילה לעניים. בדיוק באותו האופן בו העניים הכי סובלים כאשר יש מיתון. כאשר יש מיתון, העשירים מפסידים כשליש מתיק ההשקעות שלהם, אבל הם עדיין שורדים. העניים במיתון מאבדים את הבית, וכל הזדמנות שהיתה להם לעבודה היגיונית באיזור מגוריהם או בסביבה - וזו קטסטרופה עבורם.

כך שמתי שההונאה כולה תתגלה לציבור הרחב, אז, העניים ממש אבל ממש ידפקו. כשזה יקרה אנחנו נבין מה זה באמת מעמד של עוני, כזה ששום מדיניות רווחה לא יכול להציל. וכמובן, מה שיקרה אז זה איך לא, יאשימו את החופש ואת הקפיטליזם...

אז זה נכון שאפשר להשתמש בפוליטיקה בשביל לשדוד קבוצת מיעוט, אבל זה עובד רק לטווח הקצר. זה יכול לעבוד 20, 30, 50 שנים, אבל זה לא כזה הרבה זמן, וזה לא לוקח יותר לסרטן הזה להתפשט ולגדול. כך שדמוקרטיה היא כלי בעבור קבוצת מיעוט לשלוט ולשדוד את הרוב. הרעיון שדמוקרטיה היא שלטון ההמונים, הוא רעיו מטורף. מאחר ורוב האנשים לא היו מעדיפים להישלט לחלוטין בידי קבוצות קטנות של בעלי עניין, לוביסטים וכו'. אין שום סיכוי שהרוב היו רוצים כל כך הרבה עשירים בתוך הממשלה, אבל זו המציאות וזה מה שקורה וזה בגלל, שדמוקרטיה היא שלטון של מיעוט, ודמוקרטיה משרתת את האינטרסים של המיעוט, או משרתת את הרצונות שלהם ואת המטרה העיקרית של להסתיר את אלו שמרוויחים מלגנוב ממך. ואני חושב שאם אנחנו מבינים את זה, זה נהיה יותר קל לטעון כנגד חגיגת הדרסנות המתועבת והשטוטית הזו שנקראת דמוקרטיה.