יום שלישי, 20 בינואר 2015

האנשים הכי עקשנים בעולם

אתמול, שוב (כבר הפסקתי לספור כמה פעמים) ניסיתי לאתגר את האמונה של אבא שלי ברעיון של מדינה. הוא התחיל כך "אתה לא תצליח לשכנע אותי שאנרכיה זה דבר טוב. לדעתי אי אפשר לחיות בלי ממשלה, בלי חוקים, בלי צבא, רק הממשלה יכולה לסלול כבישים, כל המדינות האיסלמיות השכנות - הם רוצים להרוג אותנו - זה לא יפעל. צריך חוקים, צריך אנשים שחיים לפי החוקים ואנשים שאוכפים את החוקים."

אבל גם הפעם הזו הייתה לשווא, מאחר ואבא שלי איבד עניין בדיון לאחר 2-3 דקות. המוח שלו כבר נסגר, ואני לא בטוח אם הוא בכלל שמע אותי, הקשיב והבין מה אני אומר כשאמרתי לו "האם יש משהו שאני יכול להגיד שיגרום לכך שתשנה את דעתך? האם הדעה שלך מבוססת על עובדות? כי אם הדעה שלך לא מבוססת על עובדות, אין שום דבר שאני יכול לומר שישנה את דעתך." נראה שאבא התעורר לרגע מהנמנום, ואמר "כן, זה מבוסס על עובדות."

נקודה נוספת שניסיתי להוכיח לאבא הייתה שהרעיון של ממשלה הוכח כבר כדבר שבקלות ניתן להשחתה, ושכאשר זה קורה, זה אסון. ונקודה קשורה לזו, חור\לולאה ברעיון היא העובדה שאין שום משטרה שתשמור על המשטרה. אם אנשים חייבים שוטרים, למה שוטרים לא חייבים שוטרים שישמרו עליהם? ואם יהיו כאלו, מי ישמור על השוטרים שמשטרים על השוטרים שמשטרים על השוטרים? הרעיון הזה תמיד יגמר במישהו שמחזיק בשיא הכוח, בשיא היכולת להיות מושחת, ולא יהיה מי שישמור עליו. המעמד הזה הוא מגנט-על לאנשים מושחתים מטבעם, אשר מן הסתם יכניסו עוד מושחתים כמותם ברגע שהם יהיו בפנים, ואנחנו יודעים שיש כמותם כבר עכשיו בפנים, ותמיד היו. תמיד היו.

בנוסף, עצם העובדה שאי אפשר לפתור את החור בהיגיון או הלולאה הזו עם עוד "פאצ'" או שכבה של שיטור מעל השיטור... העובדה הזו מוכיחה (כאשר זה לא הופך לדבר רע כמו שזה כבר קרה בעבר) שלמעשה - בני אדם לא צריכים שיטור. שוב, אם השוטרים לא ינצלו את המעמד העליון שלהם לרעה - סימן שאפשר לסמוך על אנשים גם מבלי ששוטרים ינהלו להם את החיים. אם שוטרים לא צריכים שוטרים מעל שוטרים, אז בני אדם לא צריכים שוטרים מעליהם. אם בני אדם כן צריכים שוטרים מעליהם, כלומר אי אפשר לסמוך על בני אדם מבלי שתהיה קבוצה נפרדת של בני אדם חזקים יותר ששומרים עליהם, אז שוטרים גם צריכים קבוצה של שוטרים יותר חזקים בחוסר פרופורציה מוחלט - שישמרו עליהם. מאחר וזה בלתי אפשרי, אסור לנו לתת להם את הכוח הזה להיות מעלינו. הרעיון הבלתי שפוי הזה הוכיח את עצמו כהרסני יותר מידי פעמים.

שלא לדבר על חוסר ההיגיון הבסיסי, הסתירות הענקיות וחוסר השפיות של הרעיון מבסיסו: הרעיון של מדינה הוא רעיון רע, ולא רק שהוא ניתן בקלות להשחתה ולשימוש לרעה, אלא שמטבעו הוא שגוי, סותר את עצמו ובלתי שפוי מאחר ואתה לא יכול להעניק לאחרים זכויות שאין לך מתכתחילה, לא יכולה להיות לאיש מחויבות לעשות משהו רע (כמו לציית ולתמוך כלכלית בממשלה - דבר שמאפשר מעשים רעים) ולא ניתן לשנות את המשמעות של מוסר על ידי חקיקה. זה לבד סיבה מספיק טובה להפסיק לתמוך ולהאמין ברעיון הזה ולהתחיל להתנגד לו באופן נחרץ.

אבל אבא שלי מעלה המון טענות תירוצים בעד ממשלה. כל כך הרבה תירוצים, שגם אם אני אוכיח לו שהוא טועה במשהו אחד, הוא לא יתרגש, ויעבוד לתירוץ הבא. וכך הלאה. יש לו מספיק תירוצים להאמין ולתמוך בממשלה שהוא יכול להעסיק אותי לכל החיים פעמיים בלנסות להפריך אותם אחד אחד. אבל זה לא הגון, אבא'לה... הדבר ההגון הוא שאתה תיקח את התירוץ הכי חזק שיש לך - ואם אני אפריך אותו, כבוד בסיסי בין בני אדם יחייב אותך להפסיק להשמיע את שאר התירוצים, ולהתחיל לבחון מחדש את האמונה שלך. אתה לא יכול להשתמש בכל התירוצים ולהפיל עלי את התיק של להתמודד עם כל האמונות התפלות שסיפחת לעצמך לאורך החיים.

כל הממשלות פועלות לפי אותו העקרון הבסיסי: תציית, או שנהרוג אותך. ממשלה, כרעיון ומוסד, זהו מגנט שמושך אליו חולי שלטון, נרקיסיסטים שמטבעם מעוניינים להשיג כוח, השפעה וכסף מבלי ללכת את הדרך, לשים את המאמץ ולקחת את הסיכון כמו אנשים נורמליים. כאשר אנשים נורמליים רוצים להרוויח כסף, פרסום ומעמד חברתי - הם חושבים "מה אני יכול לעשות למען החברה? מה החברה רוצה? את מה אנשים יעריכו?" - אבל חולי שליטה חושבים רק "מה אני יכול לקחת?" - וממשלה, זה בדיוק הדבר שכאלו אנשים הכי רוצים. ממשלה כרעיון וממסד, זהו נמל מבטחים שממתין לארח את הממזרים והפרוצות הכי מרושעים, אכזריים, חסרי רגשות, מלאי שנאה, אלימים, צמאים לנקמה, גסים וקשוחים, לא אמפתים, קרים, בורים ובערים, מתנשאים, אגוטיסטים וסדיסטים שיש על הכדור הזה. ככה זה תמיד היה. ואין שמץ של ראיה שמרמזת שזה משתנה, או אי פעם ישתנה. להיפך, למעשה. זה נראה שזה מחריף בכל החזיתות. מתי, אבל מתי, אבא'לה, אתה לבסוף תלמד ותודה בזה? [*]

אבא'לה, אני רוצה לשאול אותך משהו, ברצינות, מה לדעתך יהיו ההשלכות של כך, אם כל מה שאני אומר זה נכון, שהממשלה היא דבר רע, שיש בידינו אפשרות להשפיע כרגע ולתקן את החברה ולמנוע אסונות, למנוע את חורבן האנושות כולה, ושאם לא נפעל המצב יהיה רק גרוע וגרוע מדור לדור ואולי המצב יהפוך בקרוב לבלתי הפיך אם לא נפעל - אז אבא'לה, מה לדעתך יהיו ההשלכות של הבחירה שלך להיות עקשן, להתעלם מהנושא, להתווכח, לא לחקור בעצמך ולהקשיב, לקרוא ולצפות בחומרים שאני רוצה שתלמד?... מה יהיו ההשלכות של הבחירה שלך היום, על הילדים שיהיו לי מחר? אם אני צודק... מה יהיו ההשלכות של העקשנות שלך והבחירה שלך באטימות, אי ההתעניינות וחוסר הרצון שלך להודות בטעויות, לקחת חלק בתיקון החברה... איך לדעתך ירגישו הילדים שלי בעתיד כאשר הם יתוודעו להתנהגות שלך כיום? מה יהיו ההשלכות, אם אני צודק?

יכול להיות מצב בו זה כבר יהיה בלתי הפיך, ולא יהיה ניתן להפוך את החברה לחופשית. זה יכול לקרות. אין לנו את כל הזמן שבעולם, ממש לא. הם יכולים להחמיר את שטיפות המוח בבתי הספר, להגביר את המלחמות ושטיפת המוח שמגיעה עמן, להחליש את החברה ולחזק עוד את החיילים שלהם. להכניס לשימוש תעודות זהות ביומטריות, חיישנים ומחסומים בכל מקום שמבוססים על דנ"א... הטכנולוגיה יכולה להיות דבר טוב עבור האנושות, או דבר רע. הזמן לא פועל לטובתינו כעת - וחזית המלחמה על השכל של כולנו - היא כאן, בסלון.


בבקשה תראה את זה, זה רק 9 וחצי דקות...