יום חמישי, 8 בינואר 2015

הממשלה היא פשע מאורגן.

ישנם אנשים שעדיין מחפשים הצדק לאלימות. הם עדיין לא משוכנעים שאפשר לפתור את בעיות הבטחון האיזורי ללא אלימות, שאפשר לספק שירותי בריאות ללא אלימות ושאפשר לפתור סכסוכי שכנים ללא אלימות. הם מדברים על מחקרים שמוכיחים שניתן להשיג תוצאות טובות יותר על-ידי אלימות. ובכן....

אלימות היא בלתי מוסרית


ומעל לכל, אלימות היא דרך בטוחה לוודא שלא ימצא פתרון יעיל יותר, מתחשב, הגון, כנה וטוב יותר לכל עניין ובעיה. עם אלימות דברים קופאים בזמן ולא משתפרים. אני לא חושב שאתם מבינים עד כמה לכולם היה יותר עושר לו לא הייתה מדינה. עד כמה יותר חדשני היה כל תחום בחיים שלנו. כמה פחות היינו צריכים לעבוד בכל שנה בכדי לשלם על זה ועל זה. כמה יותר היינו מקבלים בעבור הכישורים שלנו. כמה יותר זמן, אנרגיה והון היה יכול להיות לכולנו, בשביל להשקיע בדברים יותר שימושיים ומועילים. אף אחד מהדברים האלו לא משנה מאחר והגישה של אלו שתומכים במדינה - חסרת כנות (במקרה הטוב). הם לא הגדירו את העניין במדוייק, לא ציינו כיצד אלימות פותרת את הבעיות, ועדיין הם טוענים שהם יתמכו באי-תוקפנות אם מישהו יוכיח להם כיצד אי-תוקפנות תפתור את הבעיה. כל זה רק מרמז שחוסר-המוסריות של אלימות חשוב להם פחות מהתוצאות.

סליחה, אבל לתוצאתנות ותועלתנות אין מקום בפילוסופיה. ממשלה היא לא יותר מכינוי לפשע מאורגן. מאורגן על ידי דמוקרטיה, דמוקרטיה ישירה, או מה שלא יהיה - זה עדיין פשע מאורגן ורצון לשלוט באחרים באמצעות אלימות.

הממשלה היא פשע מאורגן. לממשלות אין תמיכה מרצון חופשי. אתה משלם או שאתה הולך לכלא.

כבר אמרתי את זה בעבר, ואני אגיד את זה עוד הרבה פעמים: הרעיון של מדינה הוא רעיון רע, ולא רק שהוא ניתן בקלות להשחתה ולשימוש לרעה, אלא שמטבעו הוא שגוי, סותר את עצמו ובלתי שפוי מאחר ואתה לא יכול להעניק לאחרים זכויות שאין לך מתכתחילה, לא יכולה להיות לאיש מחויבות לעשות משהו רע (כמו לציית ולתמוך כלכלית בממשלה - דבר שמאפשר מעשים רעים) ולא ניתן לשנות את המשמעות של מוסר על ידי חקיקה.

ההשלכה של אמונה ברעיון כה גרוע היא שאנחנו מאבדים את הקשר לחוכמה בכל פעם שאנחנו משתמשים במילה "מדינה". המדינה למעשה בכלל לא קיימת. זו הסיבה שהפרויקט שלנו נקרא פרויקט-אין-מדינה ולא פרויקט-מדינה-מתוקנת או -טובה או -חופשית. זה מאוד קל להוכיח שהמדינה לא קיימת, ואני לא צריך לבוא עם הגדרה יחודית משלי למהי מדינה - כל הגדרה של מדינה תוכיח שמדינה לא קיימת. אם נגדיר מדינה בתור משהו שמבוסס על ההסכמה של אנשים, מאחר ואני לא יכול לחתום על חוזה בשמך, ולא יכול להאציל זכות להפעיל עליך כפייה מאחר ואין לי זכות כזו מלכתחילה, ומאחר והמדינה פועלת בכפייה, כל הגדרה של מדינה שמבוססת על הסכמה - לא משקפת את המציאות. ואם ההגדרה המוצעת לנו איננה כוללת הסכמה, אלא למשל "קבוצת כוח ששולטת...." כל מה שאנחנו מתארים זה כנופיית פרוטקשן - ואין שום חוכמה בלכנות כנופיית פשע "מדינה". אם נעשה את זה, נאלץ לכנות כל פושע כ-"בעל סמכות", כל כנופיית פשע כ-"מדינה" וכמובן שלא נוכל להוכיח את קיומם של "אזרחים" - רק של קורבנות כפייה. על כן, המדינה לא קיימת. זה לא רק שמדינה היא רעיון גרוע, אלא שחשוב להבין שהרעיון הגרוע הזה אפילו לא מתקיים במציאות.