יום שלישי, 10 במרץ 2015

אם אני גר ליד מסגד, זה אומר שאני חייב לציית לחוקי הקוראן?

שגיאה פוליטית נפוצה היא להשוות בין מיקומך הפיזי לנוכחותך בתוך בדיה שכלית מסוג מדינה. כאשר אנחנו מסתכלים על העובדות, המשוואה נעשית מאוד פשוטה: מיקומך הפיזי איננו אותו הדבר כמו נוכחותך בתוך המדינה.

דרך מאוד פשוטה להסביר את השגיאה הזו היא לשאול את השאלה "אם אני גר ליד מסגד, זה אומר שאני חייב לציית לחוקי הקוראן?" השאלה הזו בטוח תגרום לכולם לגכח, יהודים וערבים, אנרכיסטים ומדינאים, והתשובה כמובן תהיה חד משמעית: "לא." אז אני לא חייב לציית לחוקי הקוראן, או לבעלי הסמכות בח'ליפה המוסלמית המקומית, רק בגלל שהם רוצים לשלוט בי. ברור, גם אני אני נמצא ליד שודד, זה לא אומר שאני חייב למסור לו את הארנק שלי. כן, אם הוא מאיים עלי עם אקדח אני כנראה אמסור את הארנק, אבל זה לא מתוך איזושהי מחוייבות מצידי או זכות מוסרית מצידו של השודד לקחת את הארנק שלי. באותה המידה, אין לאיש מחויבות לציית לחוקים הפוליטיים של המדינה, ולשוטרים, אלו שעוסקים בכפיית החוקים עלינו, אין שום היתר מוסרי לכפות עלינו לשלם מיסים יותר מאשר לשודד יש היתר מוסרי לקחת לי את הארנק.

אז זו דרך מאוד טובה להסביר מדוע מיקום פיזי איננו הוכחה לנוכחות בתוך מדינה. שודד לא יכול להצדיק את המעשים שלו בטענה ש-"הקורבן היה פיזית ממש קרוב אלי, ובגלל שהוא היה פיזית לידי, הוא היה חייב למסור לי את הארנק שלו."

ארגונים דתיים משתמשים בבדיות שכליות מאוד דומות לאלו שפוליטיקאים משתמשים בהן, והם לפעמים משתמשים ממש באותן המילים, כמו parish. גם הכנסייה הקתולית וגם הפוליטיקאים במדינת לואיזיאנה משתמשים במילה קְהִלָה. parish ("קְהִלָה") היא מונח דתי המקביל למחוז או עיר, ו-diocese (דיוקסיה או "מחוז הבישוף") זה המקביל למדינה פוליטית. כל מה שה-"סמכות" הדתית עושה זה לצייר קווים מעל מפה, כמו למשל מסביב האיזור שידוע כ-Utah, והם קוראים לזה Utah diocese ("מחוז יוטה"), או Salt Lake parish. בדיוק כמו מדינה פוליטית, זה לא באמת קיים, זה לא דבר אמיתי.

אם הדוגמה של הכנסיה הקתולית איננה מדברת אליך, אולי הדוגמה של ארגון הטרור דאע"ש תהיה יותר מתאימה, אותו ארגון שהחליט להקים "ח'ליפות" מוסלמיות שביחד מהוות את "המדינה האסלאמית". אנחנו לא באמת חושבים שמישהו צריך לכבד את דאע"ש, לכבד את האוטונומיה שלהם, לשלם להם מיסים ולציית לחוקים שלהם. אם מישהו פועל כנגדם אנחנו לא רואים בו פושע חסר כבוד לסדר הציבורי, וזה ברור לנו שכנופייה אלימה שכופה על כולם באיומי אקדח לציית ולשלם מיסים, איננה דבר טוב, לגיטימי או הכרחי בעבור ציבור הקורבנות שלה. יש סיבה מדוע שודדים וטרוריסטים לא טוענים שאתה חייב לשלם להם, ולציית להם "בגלל שזה החוק!", והסיבה היא שהם פשוט לא צריכים את זה. שודדים וטרוריסטים פועלים באיומים ומפעילים כפייה ישירה. לא ככה הדבר עם הפוליטיקאים והבירוקרטים - שמסתמכים על שטיפת המוח בשביל להצליח לשדוד מיליוני אנשים ביעילות רבה וללא העלות, הסרבול והחסרונות העצומים של כפייה ישירה. מה שאנחנו עושים פה באגודה, בא לקלקל להם בדיוק את ההצגה הזו, הדבר שהופך את הכפייה שלהם לכל כך משתלמת ויעילה - הציות העיוור והאמונה שכניעה, ציות ותשלום מיסים זה דבר שנעשה למען טובת הכלל.

מדינאים רבים טוענים שאנרכיה תהווה וואקום פוליטי שיאפשר לארגוני טרור כמו דאע"ש להשתלט על האוכלוסיה, אולם אין איש שיגיד שעדיף שדאע"ש ישלטו בעירק וסוריה מאשר שתהיה שם אנרכיה. אם כן, זה ברור למה נוכחות בסביבה המידית של כנופיית פושעים איננה מוכיחה חובת ציות לבכירי הכנופייה. כן, יש אנשים טפשים שעדיין יגידו "מדינת ישראל זה לא דאע"ש והיא עדיין שומרת על הסדר הציבורי אז אתה צריך לשלם מיסים כי ככה החברה פה מתנהלת" אך כאשר נשאל לגבי ראיות שזה נכון, שהמדינה קיימת כארגון חברתי מבחירה, ושזה לגיטימי לכפות על אנשים לשלם - התשובה תהיה מאוד פשוטה: "תנסה לא לשלם ותראה מה יקרה". מוזר, אבל כאשר שודד נכנס לבנק ואומר לכולם לשכב על הרצפה, אנחנו לא קוראים לו "מלך הבנק", אז מדוע כאשר כנופיית פשע מירושלים כופה עלינו לשלם לה מס ולציית, אנחנו קוראים לה "ממשלה" או "מדינה"? לכנופייה הזו אין תמיכה מרצון חופשי! אנחנו משלמים ומצייתים, כי אחרת... והסיבה היחידה שאנשים מצביעים לפוליטקאים ומנסים לתקן את הכנופייה הזו, היא לא שאנשים תומכים מרצון חופשי בקיומה של כנופייה שכזו, אלא שאנשים פשוט מפחדים שהיא תהפוך לגרועה הרבה יותר...

אז אנחנו רואים שאין שום הבדל מוסרי-עקרוני בין ארגון טרור, כנופיית פשע שגובה דמי חסות, וממשלה. כל אלו פועלים בשם אותו ההצדק תירוץ: "יש לנו אקדחים". זה בלתי שפוי, ולכן אני תמיד אומר שהרעיון של מדינה הוא בלתי שפוי: לטעון שאנחנו חייבים להכנע לבעלי האקדחים, שאני הייתי חייב למסור את האוטו לגנב שבא בלילה, וזה בעצם כמו להגיד לנאנסת שהיא הייתה חייבת לשכב עם האנס שלה בגלל שיש לו אקדח. כל האנסים הם תמיד יותר חזקים מהקורבנות שלהם, אבל אנחנו לא אומרים לאישה שהיא חייבת לשכב עם האנס שלה... אז למה מדינאים ממשיכים לטעון שאני חייב לשלם מיסים בגלל שלשוטרים שאוכפים את פקודת המיסים, יש את כל האקדחים? אנחנו יכולים לראות שההבדל היחיד בין ממשלת ישראל לדאע"ש הוא הבדל כמותי, ולא עקרוני. שניהם לא יפגעו בך אם תציית ותשלם להם - אך אם לא, דאע"ש ישימו אותך בכלוב וישרפו אותך, בעוד שממשלת-ישראל תשים אותך בכלוב בו יש סיכוי רב שיאנסו אותך, ירביצו לך וכו'. אז כן, עדיף להיות בכלוב של ממשלת-ישראל מאשר בכלוב של דאע"ש, אבל אנחנו לא רואים שום הבדל עקרוני וסיבה לחשוב שממשלת-ישראל היא גוף נחוץ וחשוב עבורינו. כן, הם פחות רעים מדאע"ש, אבל אין שום הוכחה שהם טובים לנו.

בגלל שהם לא יכולים להוכיח שאתה נמצא בתוך המדינה הדימיונית שלהם, הם לא יכולים להוכיח ש-כתבי הקודש שלהם חלים או שיש להם סמכות. אלו רק הסחות דעת, ובלעדיהן, כל מה שנשאר לבירוקרטים זה התוקפנות והאלימות שלהם. שזה קורה, כל העמדת הפנים של "הליך הוגן" נופלת והם פועלים בגלוי כמו מה שהם באמת: פושעים.