יום שלישי, 13 באוקטובר 2015

סטפן מולניו וטיעונים לוגיים מתוך עקרונות ראשוניים

סטפן מולניו, אחד מהפילוסופים שאני הכי מעריך, ולמדתי ממנו המון, החל לאחרונה לסטות מהשיטה הפילוסופית שבגללה הערכתי אותו כל כך. מה שמלכתחילה אהבתי אצלו היה השימוש שלו בטיעונים לוגיים מתוך עקרונות ראשוניים. כלומר, פילוסופיה (או החיפוש אחר האמת) לא יכולה להתחיל מאקסיומות (נקודות התחלה) שאנחנו לא מסכימים עליהן, או כאלו שלא ניתון להוכיח.

זה התחיל מכל מיני תיאוריות, לא, סליחה, לא תיאוריות אלא היפוטזות (השערות) לגבי יחסים אישיים, ואז עוד נושאים, ואז הגיע הסרטון שלו על "האמת על ישראל ופלסטין" שגרם לי להפסיק לתרום לו מידי חודש.

למעשה, הייתי תמים לחשוב שהוא הולך להצמד להיגיון בריא, עובדות ועקרונות ראשוניים בנושא כה נפיץ ורגיש כמו ישראל והשכנים. אני אומר שהייתי תמים כי שכחתי מה העמדות של רוב המאזינים והתורמים שלו. אני מדבר על כל שונאי הציונים שבעצם חושבים שכל ציוני הוא חבר בקונספירציה להשתלט על העולם.

אח"כ היה את הפרקים בהם הוא דן בנושא מוסר ובעלי חיים, וגם שם הוא השתמש בכשלים לוגיים ופשוט דילג על כל העניין של להתחיל את הטיעונים מעקרונות ראשוניים. בפעם הזו כבר לא הייתי מופתע או מבולבל - רוב הקהל של סטפן הם לא טבעונים - וסטפן חי מהתרומות של הקהל שלו.

אז אחרי שהוא גער בישראל על כך שאנחנו "כולאים" את תושבי עזה במעין "כלא-אוויר-פתוח", עכשיו סטפן (כבר עבר חודש בערך) הכה בעוד יציאה באין כניסה: הוא מתנגד בכל תוקף לכניסת מהגרים לאירופה. למה? בגלל שהוא חושש שהם יפרו את האיזון הפוליטי, בגלל שלא מגיע להם לקבל כספים מתוך המיסים ששולמו על ידי האירופאים... ושלל טיעונים חסרי בסיס בעקרונות ראשוניים.

אז לישראל זה רע לא לאפשר לפלסטינאים לחצות את הגבול, ואלפי טילים בחודש לא משנים כלום - אבל כאשר זו אירופה, אז אפשר להשתמש בכל מיני תירוצים כמו "שימוש הוגן בכספי מיסים" או "איזון פוליטי" בשביל למנוע מאנשים מבחוץ לחצות קווים פוליטיים דימיוניים ("גבולות").

אז כמובן שמיד כאשר אני מציין את הנקודות האלו, אנשים ישאלו אותי שתי שאלות מצויינות:

1. האם אתה בעד לפתוח את הגבול עם עזה, מצרים, ירדן, לבנון וסוריה, ולתת לכל מי שמעוניין לעבור בחופשיות? אולי אתה רוצה גם לאפשר להם להכנס עם טנקים ונשק? אקדחים פרטיים לפחות? או אולי אתה מעוניין להכניס אותם בלי נשק, ואז לאפשר להם (כמו שאתה מעוניין לאפשר לכולם) לקנות נשק בחופשיות ברגע שהם כבר בתוך ישראל?

2. מה ימנע מאירופה להפוך לעוד אחת מהמדינות המוסלמיות, או, האם אתה בעד שדבר כזה יקרה?

כמובן, אלו שאלות מצויינות וצריך להשיב עליהן - כמו על כל שאלה טובה - על ידי טיעונים לוגיים עקביים הנשענים אחד על השני, טיעונים שמתחילים מעקרונות ראשוניים ומסתיימים בהשערה או העמדה שאותה אני מנסה לקדם, הטענה המקורית שלי.

זה די ברור שכל ניסיון לענות על כל אחת מהשאלות האלו יצריך מבנה טיעונים ענק, משהו בסדר גודל של ספר, או לפחות חוברת של כמה עשרות עמודים. אני לא מתכוון לעשות את זה פה, עכשיו, אבל מספיק שאני אצביע על כך שבמצגת של סטפן בנושאים האלו - אין שימוש במבנה טיעונים תקין ויציאה מתוך עקרונות ראשוניים - זה מספיק בשביל לרסק את העמדה שלו, מבלי אפיל לענות על השאלות האלו בעצמי.

זה כמו שמישהו יגיד שיש לו תרופה לכל סוגי הסרטן, והתרופה היא גוגל מוגל - אני לא צריך להמציא תרופה לכל סוגי הסרטן בשביל להוכיח שהבחור מדבר שטויות.

ועל השאלות המצויינות לעיל, אני אנסה לענות באופן נרחב גם בספר שאני כותב בימים אלו, "אנרכיה בישראל - כתה הגנה", וגם במסגרת התוכנית, כאשר יהיו מאזינים שיתקשרו לדבר על הנושא הזה ולשאול את השאלות האלו או שאלות יותר ספציפיות.

התוכנית "פרויקט אין מדינה בישראל" משודרת בכל שישי מ-16:00 עד 17:00 בשידור חי - ניתן להאזין בכתובת: www.Anarchy.co.il