יום חמישי, 5 בנובמבר 2015

להעביר את הכל לידיים פרטיות ולפטר את הממשלה?

לפעמים כאשר אני מקבל שאלה שדורשת תשובה ארוכה, והיא שאלה ממש טובה - אני מעדיף לפרסם את התשובה כמאמר או פוסט בפני עצמו. וזה המקרה היום עם השאלה המצויינת של ליטל:

"האם לדעתך צריך להעביר את המשטרה ואת בית המשפט ואת שירותי הבריאות ואת הצבא לידיים פרטיות ולפטר את הממשלה?

אני לא מאמינה בממשלה על אחת כמה וכמה לא זו שיש עכשיו לגמרי נגד. אבל אני גם נגד להעביר הכל לידיים פרטיות, נראה לי לתת לעשירים להתעשר יותר על גבי משאבים טבעיים או על גבי מוסדות שאמורים להינתן לכולם, לא יצא מזה שום דבר טוב, לא אם דפוסי התנהגות עכשווים של אדם לאדם זאב.

ברגע שאתה נותן את כל השירותים הציבורים האלה לידיים פרטיות אתה נותן לבעלי ההון לקבוע לגמרי את כל כללי המשחק, ובגלל שאין חוקים הם גם יוכלו לגרום לשוק לא הוגן ולפגיעה בעסקים מתחרים. דרך אגב המצב עכשיו הוא די אותו דבר בגלל שהממשלה שלנו הפסידה הרבה שירותים ציבוריים לטובת ידיים פרטיות, כמו חברת החשמל לדוג', היום איזה 70% מהשירותים הציבוריים כבר שייך לבעלי הון, והם שולטים בכנסת שלנו. לתת לבעלי ההון את כל המאה אחוז שליטה בשוק יקח מאיתנו את המינימום שיש לנו עכשיו שזה זכויות. ברור שהמצב העכשווי נוראי מכל בחינה שיש, ובני האדם חייבים להתעורר. אבל לפני שאנחנו רוצים לשנות משהו בסדרי העולם, אנחנו צריכים להשתנות, כי בלי זה, לא משנה מה ננסה לבנות, הכל יהרס בגלל שאנחנו חרא של אנשים.

בכלל, כסף, כסף זה מערכת, זה כלכלה הוא לא יכול להשאר בסביבה אנרכיסטית. הגישה היחידה שאני רואה את זה זה קהילות אנרכיסטיות קטנות כלכלה שיתופית כולם חלק מלגדל את האוכל ליצר את החשמל לחנך את הילדים וכן אלה לחנך את הילדים לדעת מה זה טוב ורע ולא רק מה מותר ומה אסור, לדעתי זה האנרכיה היחידה שיכולה להצליח בלי להפוך לכאוס. אבל תסתכל סביב אתה רואה מישהו מעוניין לחשוב על מישהו מלבד עצמו?"


ליטל, אם את לא מאמינה בלתת את כל הכוח לממשלה, ולא לידיים פרטיות, מה נשאר? אני לא מסכים איתך שאסור לתת לעשירים להתעשר יותר, כסף זה לא משחק סכום אפס. הבעיה היא לא כמה כסף יש לעשירים, אלא שהעניים סובלים ומעמד הביניים נמצא כדרך קבע עם הפה קצת מעל המים.

כסף בהחלט יכול להישאר בחברה ללא ממשלה, אפשר למשל להשתמש בזהב, כסף ויהלומים (וכו') או כמו בכלא בסיגריות ומוצרי צריכה כאלו ואחרים, יש גם אפשרות שחברות פרטיות יארגנו עסקאות ברטר סיבוביות, או ינהלו מטבע פרטי. ויש גם מטבעות מבוזרים כמו ביטקוין.

אני מסכים איתך שכלכלה מקומית יכולה לעבוד נהדר, אבל אני לא מסכים איתך שכל אלטרנטיבה לכלכלה מקומית תוביל לכאוס.

ובדיוק כמו שאת אומרת... "תסתכל מסביבך אתה רואה מישהו שמעוניין לחשוב על מישהו אחר מלבד עצמו" זו הסיבה שאני דווקא תומך באינדיבידואליזם כבסיס לחברה חופשית. למרות שמעט מאוד אנשים מוכנים לפעול ולהתנדב למען הזולת, זו לא הבעיה שיש לנו כיום. הבעיה שיש לנו כיום היא שרוב האנשים מנסים לגרום לאחרים לפעול למענם. כלומר, זה לא שהם אנוכיים - אלא שהם מנסים לכפות על הזולת להיות אלטרואיסטי. אנשים גם התנוונו ומרוב ציפיה שאחרים יעשו עבורם את העבודה - הם מוותרים על הדאגה לעצמם. במקום לדאוג לעצמם הם מנסים לכפות על אחרים לספק להם מגורים חינם, אוכל חינם, חינוך בריאות בטחון חינם וכו' וכו'

הנה עוד נקודה מעניינת: בחברה של אלטרואיסטים, להיות אגואיסט זה דבר שיכול להפוך אותך לעשיר. אתה רק מקבל, ולא נותן בחזרה. אבל אנחנו יודעים שהחברה שלנו היא לא חברה של אלטרואיסטים, כך שהעשירים שיש כאן לא נוצרו רק בגלל שהם אגואיסטים. משהו אחר הביא לכך.

ובחברה של אגואיסטים, להיות אלטרואיסט זה אומר להרוס את עצמך מאוד מהר. אתה רק נותן, לא מקבל. בחברה של היום, אלטרואיסטים מהר מאוד מגיעים לתחתית, נכנסים לפאניקה, מתמלאים בזעם - וזה לא מצב טוב שעוזר לשנות שום דבר.

אז כיום החברה שלנו מורכבת מאנשים שהם לא רק אגואיסטים שלא מעוניינים לעזור לזולת - הם גם מעוניינים לנצל אותו. לכפות על אחרים להיות אלטרואיסטים. התוצאה? הם כל הזמן מעניקים כוח לממשלה (שמבטיחה להם שהיא תכפה על העשירים להיות אלטרואיסטים) והם בנוסף הופכים למנוונים (כי הם מאמינים שזה אפשרי שהממשלה תדאג להם מהכסף שהיא תיקח מהעשירים).

ומאחר ורוב החברה היא כזו, גם הפיסגה הכלכלית של החברה מורכבת מאותם האנשים - כאלו שלא רק לא אכפת להם מהזולת - הם גם מנצלים אותו ופוגעים בו. אז הפתרון הוא קודם כל, חייב לעבור דרך "חייה ותן לחיות". תהיה אנוכי, תדאג רק לעצמך (אחרת לא תשרוד כרגע) אבל תפסיק לנצל ולפגוע באחרים - תפסיק לתת לשיטה הזו כוח. ואז אנחנו נשארים עם חור שחור, חסר לנו פה משהו. מי כן יספק עכשיו שירותים בסיסיים כמו סלילת כבישים, רפואה, בטחון, חינוך וכו'?

ופה אני מבין שאלו אנשים פרטיים. עסקים פרטיים, כי אחרי הכל, בעולם יש רק אנשים פרטיים, כולנו אנשים פרטיים, וזה כמו להגיד פשוט: אנשים.

דבר נוסף שאמרת זה שאת חוששת ממצב בו העשירים יפגעו במתחרים שלהם ויווצר שוק לא הוגן. במאמר ישן שתירגמתי שנקרא "ניפוץ מיתוסים לגבי קפיטליזם" אני סוקר את האפשרויות שדבר כזה יקרה, ומראה על ידי לוגיקה פשוטה שזה בלתי אפשרי ליצור מונופול או קרטל ללא קיומו של שלטון - ולא סתם שלטון - אלא שלטון שזוכה לתמיכת הרוב המוחץ של האנשים. כלומר, גם הטענה שמישהו מאוד עשיר יוכל להקים שלטון בכוח הזרוע - לא נכונה - המצב היחיד שיכול לגרום לשוק לא הוגן זה שלטון כמו שיש היום, שנובע מהרצון והתמיכה הרצונית של הרוב. אז לתת דוגמה לעסק פרטי את חברת חשמל, הדואר וכו' זה דבר שגוי, מאחר ואלו מונופולים שקמו בחסות השלטון - והפכו לפרטיים לאחר שהשוק רוסק לחלוטין על ידי השלטון.