יום רביעי, 20 בינואר 2016

פול-טיים אקטיביזם

אני שונא לנדנד ולבקש תרומות - אבל מצד שני אני גם אוהב את זה. זה מאתגר אותי ללמוד ולהבין מדוע זה כל כך קשה לגרום לאנשים להוציא מעט כסף על משהו שהם כבר מעריכים ורוצים. בארצות הברית, קנדה, אנגליה ואוסטרליה - יש לא מעט אנרכיסטים שעובדים פול-טיים באקטיביזם ועושים עבודה נהדרת. כשאני התחלתי את האקטיביזם שלי בארץ, היו לי הרבה הרהורים מסביב העניין, כמו: האם אני רוצה להיחשף? האם אני אצליח לשכנע אנשים? האם אני אצליח לגייס מספיק כסף לתמיכה באקטיביזם שלי? - הרי בארץ זה יהיה הרבה יותר קשה להפוך את העיסוק לפול-טיים מהסיבה הפשוטה שזו ארץ קטנה, והקהל יעד פה הוא מאוד מצומצם, וזה עלול להיות קשה עד כדי בלתי אפשרי לגייס מספיק תרומות בשביל לעסוק באקטיביזם בארץ. בתור משרת פול-טיים. ובכל זאת התחלתי , בצורה אנונימית, ולאחר מכן הבנתי שאני צריך לוותר על האנונימיות לטובת האפקטיביות.

אם אתם מעריכים את העבודה שאני עושה, ואתם מבינים את ההבדל העצום בין לעסוק באקטיביזם מהסוג הזה בארה"ב למשל, באנגלית, ולפנות לקהל יעד שנמצא בארה"ב, קנדה, אנגליה, אוסטרליה וכל שאר העולם היכן שאנשים מבינים אנגלית - לבין לעסוק באקטיביזם בעברית, בישראל - לפנות לקהל יעד קטן עשרות מונים - אתם מבינים שדרושה פה הרבה יותר מחויבות אישית, מכל אחד ואחד על מנת שזה יצליח. מעבר לכך, במיוחד בגלל שזו ארץ קטנה, ההשלכות בשבילי בתור אקטיביסט, הן הרבה יותר משמעותיות. אמנם כשהתחלתי היו מעט מאוד אנשים שהבינו על מה אני מדבר, והיום יש כבר מעל ל-2,400 אנשים שעשו לייק בפייסבוק ועוקבים אחרי העמוד, ומספר הפעילים שאני מכיר אישית עומד על כמה עשרות, אבל עדיין, רמת החשיפה שלי, ובנוסף אם אנחנו נחשוב על העובדה שעדיין, הרוב המוחלט של האנשים שאנחנו נתקלים בהם ביומיום הם מדינאים, והם לא אוהבים את מה שאני אומר, אתם יכולים להבין שלחשיפה הגדולה שלי, והעובדה שאני לא עושה את זה באנונימיות ושאני מקדיש לזה המון זמן, יכולה להיות לזה השפעה מאוד גדולה, יש לזה השפעה מאוד גדולה על הקריירה שלי. זהו נושא מאוד שנוי במחלוקת ומאוד מעורר אנטגוניזם אצל הרוב המוחלט של האנשים, וזה מאוד שונה מנאמר, לכתוב על השיטה המוניטרית זה משהו אחד, אך לכפור בקיומה של הממשלה, של המדינה, לסרב לתמוך בציות לחוקים - זה עולם אחר מאוד. זה לא עובר חלק כמו לכתוב על "צדק חברתי", שחיתות במס הכנסה, או כלכלת שוק חופשי.

אז יש לזה השפעה מאוד גדולה על הקריירה שלי, ועד העתיד של הקריירה שלי. ולמעשה, אני שמתי פה בסיכון, בגלל שאני מאמין בזה, די הרבה. התחלתי את זה כי אף אחד אחר לא עשה את זה כמובן. אם מישהו אחר היה עושה את זה, הייתי תורם לו 50 או 100 או 200 ש"ח בחודש כמו כלום, ונהנה מאנונימיות, ומהזמן הפנוי שלי להתעסק בדברים שמעניינים אותי אישית, בשעה שמישהו אחר היה טורח ועושה תוכנית שבה מאזינים יכולים להתקשר ולדבר על פילוסופיה, מישהו אחר היה לוקח עליו את הסיכון שכרוך בללמד אנשים איך להתגונן מפני בירוקרטים בבימ"ש, זה היה נהדר אילו לא הייתי צריך להשקיע את הזמן שלי. אבל, אני התחלתי את זה כי אני מאמין שזה הדבר הנכון לעשות, ואני נמצא במעמד שאני צריך את התמיכה שלכם. אני לא יכול לחזור אחורה ולחזור להיות אנונימי, זו כבר לא אפשרות, ואני מעוניין להפוך את זה לעבודה שהיא פול-טיים. בדיוק כמו שיחצ"ני אנרכיה אחרים עושים את זה, אני גם מעוניין לעשות את זה בפול טיים, ובשביל זה אני צריך את התמיכה שלכם.

עכשיו, כמו שאמרתי, אני שונא לנדנד ואני שונא לבקש תרומות, הייתי מאוד שמח אילו אנשים היו מבינים את זה מבלי שהייתי בכלל מדבר, אבל זה לא קורה, אנשים לא פועלים ככה. אנשים צריכים אולי תזכורת, ואצל אנשים מסויימים יש דברים שמונעים מהם לתרום. אולי הם חושבים שיש בזה משהו לא ראוי, בזוי נאמר אפילו, או שהם לא מעריכים את הרווח העצום שיש להם בלתרום 50 ש"ח בחודש ושוב, מדובר פה בכל 3 ימים לתרום סכום ששווה לקפוצ'ינו בקופיקס (5 ש"ח). יש אנשים שחושבים שזה יותר מידי כסף עבורם לתרום למטרה הזו. ואולי אנשים לא מבינים שזה תלוי גם בהם, לא רק בי. אני יכול להרים את הידיים, לסגור את העמוד, ואת הנזק האישי לקריירה שלי כבר עשיתי. לי יהיה הרבה יותר קשה להתקבל לעבוד אצל מדינאים, ו-99.9% מהאנשים הם מדינאים עדיין, אז בקיצור, בכל מקום שבו מריצים את השם שלי בגוגל, יהיה לי יותר קשה להתקבל לעבוד. אנשים אולי יוותרו עלי בתור מועמד לתפקיד לטובת מישהו אחר שהשם שלו בגוגל מביא תוצאות אחרות.

אני משער שאנשים לא מבינים שזה תלוי גם בהם, שהפרויקט הזה צריך את התרומות, מישהו צריך לעשות את זה בפול טיים, אפשר לשפר את התוכנית, את העמוד, יש הרבה דברים נוספים שאפשר לעשות ואפשר להגיע לעוד הרבה יותר אנשים בזמן קצר יותר. אנחנו צריכים פה אקטיביזם רציני ומקצועי ואנחנו לא יכולים להסתפק במישהו שעושה את זה במעט שעות הפנאי שיש לו, בשעה שהוא משלם מחיר אישי גבוה על העשייה הזאת, בשעה שכל שאר האנשים שתומכים רוחנית, לא מוכנים לתמוך גם כלכלית. אז אם אתם מבינים את האחריות שיש על כל אחד מאיתנו אישית, בשביל לקדם את הרעיון של חברה חופשית, בשביל להתנגד לבזיזה ולהתעמרות בנו שנעשית בשם החוק, בשם טובת הכלל, ואתם חושבים שיש לעבודה שלי ערך, ואתם מעוניינים שאני אמשיך לעשות אותה בצורה מקצועית - אז אני מבקש שתיקחו אחריות ותשקיעו בי סכום ששווה ערף כמו שאמרתי לקפה בקופיקס פעם ב-3 ימים. קפה בקופיקס עולה 5 שקלים, וכל מה שאני מבקש זה 50 שקלים בחודש - זה לא סכום זניח שאתה לא מרגיש אותו, מצד אחד, ומצד שני זה לא סכום עצום שאתה צריך לקבל המון המון המון בתמורתו. מה שאני מקווה לעשות בסכום הזה זה לפרנס את עצמי, ולהתעסק כל היום באקטיביזם. בכתיבה של ספר, ביצירה של תוכנית יותר עשירה ומעניינת, להפוך את התוכנית לפופולרית, ולעזור לאנשים באקטיביזם שלהם - אם זה ביצירה של פליירים, כתבות בבלוג וכו'. אם זה לא נראה לכם, משומה, אני אשמח שתתקשרו לתוכנית ותשתפו אותי בסיבה שאתה לא רוצים לתרום (אלא אם מדובר במצבכם הכלכלי - אז אתם אפילו לא צריכים לומר כלום, אני לא מצפה מאנשים לתת כשאין להם). אבל אם כן, ואם עוד לא עשיתם את זה, עכשיו זה הזמן: בואו להיות ספונסורים.