יום שלישי, 16 בפברואר 2016

12 שנים של עבדות

"היי אבא, אני מאוד אוהב ללכת לבית ספר! המורה שלנו לימד אותנו היום שהממשלה היא בעצם המשפחה המורחבת שלנו," זה לא משהו שאני רוצה לשמוע אי פעם בבית שלי. זה ברור לי שהמטרה העיקרית וכנראה הבלעדית של החינוך הציבורי היא שטיפת מוחות. ילדים נכנסים לשם עם היגיון בריא, ויוצאים משם עם אמונה שחירות היא דבר מסוכן ורע, ושנאמנות לפוליטיקאים זה דבר בטוח ונהדר.

בדיוק כפי שעבדות השחורים בארה"ב של המאה ה-18 לא החלה בעקבות כישלונם של שחורי העור למצוא עבודה בשוק החופשי, גם החינוך הציבורי לא נוסד בעקבות הכשלון של החינוך הפרטי או החינוך הביתי להכין ילדים לחיי הבגרות. החינוך הציבורי נוסד בעקבות רצונם של מורים לזכות בבטחון תעסוקתי, וגם תודות לרצונם של פוליטיקאים חטטנים לשים את ידם על מוחם הרך של ילדים. מהיום הראשון של ילדים בבית הספר, ואולי אפילו מהיום הראשון בגן "חובה" - שטיפת המוח מתחילה. ילדים נחשפים למסרים מטורפים כמו "המדינה זה אנחנו, אני ואתה זה המדינה", תמונה של "הנשיא" תלויה בכל כיתה, כאילו מדובר ממש בבן משפחה שאיכשהו קרוב אלינו אישית, וככל שמתבגרים שיעורי "מולדת" הופכים ללימודי "אזרחות". המיתוס הוא שמטרת הלימודים היא להכיר לילדים את החברה, ההיסטוריה והעולם באופן כללי - אך אל תטעו, המטרה מעולם לא הייתה כזו - זה לא הפחד שילד יגיע לגיל 18 מבלי שידע את ההיסטוריה של יחסי הדרוזים והיהודים או הערבים, או על קיומם של אתרים היסטוריים, וחלילה לא יכיר את בעיות משאבי המים בישראל. העניין האמיתי הוא שזה פשוט בלתי אפשרי לדחוס שטיפת מוחות כה אפקטיבית בשנה אחת, ויש צורך למלא ולהעביר את הזמן בעוד הוואקום נוצר במוחו של הילד. הילד מתרגל להיכנע לסמכות ולשנן מידע לא מסונן אותו "הסמכות" קובעת שיש לשנן, כמו למשל כל הפרטים הלא רלוונטיים והרקע להקמת "המדינה".

גם למיתוס "למרות הכל ילדים לומדים דברים חשובים בבית הספר" אין אחיזה במציאות - ההגדרה של "חשוב" חיבת להיות "חשוב לילד עצמו" ואיזה הסבר יש לעובדה שילדים יוצאים לאחר 12 שנים עם אותו השווי שוק עמו הם נכנסו? בוגרי תיכון לאחר צבא משתכרים בשכר מינימום ומסוגלים לתת תפוקה זהה לזו של ילד שלמד קצת קריאה וכתיבה, ואת ארבע פעולות החשבון הבסיסיות ביותר. לשם ההשוואה, בתי ספר פרטיים שמלמדים מקצועות כמו תכנות, מציעים קורסים של 6 חודשים שמביאים אותך להרוויח שכר כפול משכר המינימום. ילדים יוצאים לאחר 12 שנים של שטיפת מוחות ואז הם צריכים כמה שנים טובות לתת למוח לחזור ממצב נוזלי למוצק. גם נהיגה בטוחה זה דבר חשוב, וכל הזמן מדברים על כמה חינוך יכול להציל חיים, וכמה כולנו צריכים לפחד מלעבור על חוקי התעבורה. אנשים מתים בגלל שהם עברו באדום. לשם ההשוואה שוב, כאשר מישהו הופך לשוטר ומקבל ניידת, הוא מיד מורשה לחצות צומת באדום, לחצות קווים רצופים ולנסוע במהירות גבוה בהרבה מהמותרת בחוק, וזה כנראה בגלל שהוא למד לנהוג כמו שוטר בתוך כמה חודשים, או ימים. את זה לא מלמדים בבי"ס. במקום זה מלמדים תנ"ך, כימיה, פיזיקה ושאר נושאים "מאוד חשובים" שכאלה, שללא ספק עוזרים לנו מאוד אח"כ. לא. אז אפשר לומר בבטחה שחינוך והכנה לחיים הבוגרים זו לא המטרה, שכן מה שנלמד בביה"ס לא קשור ליכולת של ילדים לשרוד או להיות שמחים ומאושרים.

מעבר ללימודי המדינאות הפורמליים ("מולדת", "אזרחות" וכל מה שמסביב), מדינאות נלמדת גם באופן מעשי, שכן, בבית הספר הכל נעשה בכפייה. ילדים לומדים לציית לסמכות באופן מעשי, ואפילו לא צריכים ללמד את התיאוריה על ממשלה ועל פוליטיקאים, כי יש את המורה, המנהלת... ויש את החוק, והורים ילכו לכלא אם הם לא יכריחו את ילדיהם ללכת לשם. אם הילד לא מציית ומתאים את עצמו לבית הספר, הוא "נתקע" ולא עולה כיתה, ואולי אף עובר לבי"ס "מיוחד" לילדים מופרעים. אם ההורים יתמכו בסירוב של הילד להיכנע ל-"סמכות", הם עלולים להיחטף אל כלובי האונס, ורשויות הרווחה ימשיכו את הטיפול המסור בילד. לא לשים לב להשפעה האדירה של הכפייה לשהות לפחות 14 שנים בתוך המוסדות הרקובים של החינוך הציבורי (ועוד בשנים בהן האישיות מעוצבת ומתגבשת) לבין צורת המחשבה הנפוצה כיום בחברה (מדינאות) - זה כמו ללכת לגן חיות על מנת לחקור את התנהגות הקופים, ולא לייחס לעובדה שהם כלואים בתוך כלוב, קשר לכך שכל חייהם הם לא מתרחקים מהמקום בו הם ישנים. מוסר ההשכל שילדים רוכשים מכך הוא "שימוש בכוח זה דבר טוב, כל עוד זה נעשה על ידי האנשים שקוראים לעצמם 'ממשלה'". בדומה להשלכות של צפייה מרובה בטלוויזיה, המוח של ילדים מפסיק להשתמש בחשיבה חופשית ועובר למצב "קליטה" כאשר מישהו בעל "סמכות" שופך לתוכו מידע.

פוליטיקאים ובירוקרטים שניזונים מכספי מסים, מבינים שהם חייבים לשמר את מנגנון השליטה הזה אם הם מתכוונים להמשיך להתפרנס באותו האופן. ילדים שמסוגלים לחשוב בעצמם ולהשתמש בהיגיון בסיסי זה הפחד הכי גדול שלהם, שכן ללא שטיפת המוח, הם עלולים להבין שהם לא צריכים ממשלה. ובכל זאת, הורים יכולים למנוע חלק גדול מהנזק המוחי ש-"מחנכים" ינסו להסב לילדים על ידי הסבר פשוט על "מהי הממשלה", באמת. הכנה קצרה לפני תחילת הלימודים יכולה למנוע מהילד לבלוע מאות מסרים חולניים כמו "הם עובדים בשבילנו, אנחנו מעדיפים שייכפו עלינו לציית לחוק שאנחנו בוחרים", ויותר מכך, הילד שלך עלול להיות הסיוט הכי גדול של "המחנכים", ולהיות זה שמעז לשאול "תגיד, המורה, איך אני יכול להאציל לנציג שלי, זכות מוסרית שלעולם לא הייתה לי, כמו למשל הזכות להטיל עליך מסים?"