יום שבת, 23 ביולי 2016

אם אנחנו הולכים להתייחס לאנשים כפושעים רק בגלל שיש פוטנציאל שיקרה משהו...

אני נתקל בלא מעט אנשים לאחרונה שלא מזועזעים מבחינה מוסרית מהמלחמה בסמים, הם חושבים שהיא מוצדקת, בגלל שלדעתם "סמים הם דבר מסוכן ומשחית וצריך לאסור אותם כי אנחנו לא רוצים שאנשים ישתמשו בהם". זה נראה שאנשים ממש לא קיבלו חינוך לגבי התמונה הגדולה של המלחמה בסמים. זה קל מאוד להראות שהמלחמה בסמים היא טרגדיה איומה, היא לא הצליחה, היא גרמה הרבה יותר נזק שפשוט היה יכול להימנע, והיא לא מונעת נזק.

אנחנו יכולים להצביע על כך שהיא לא הצליחה למנוע באמת מאף אחד להשתמש בסמים, היא לא הצליחה לחנך את הנוער, היא הביאה לעוד ועוד פחות אמון בממשלה. חברה צעירים שרואים את מסעות ההפחדה שהרשעות למלחמה בסמים מייצרת מתוך פאניקה מוחלטת, מתחילים להבין מהי הממשלה ולראות את הפרצוף האמיתי של המפלצת. המלחמה בסמים גורמת לחברה צעירים, אפילו לקטינים, להיות בקשר עם משפחות פשע, עם פושעים, בגלל שאי אפשר לקנות את זה בבית מרקחת או בחנות מסודרת, נורמלית. המלחמה בסמים מעניקה רווחים של מאות מליוני שקלים מדי שנה לפושעים, שפשוט, אם הם כבר בורחים מהחוק אז למה שהם לא יעשו עוד קצת רווח מהמכירה של סמים?

המלחמה בסמים הביאה משתמשים בסמים קשים למצבים הרבה יותר קשים מהסמים שהם צורכים, ואני מדבר על אנשים שהיו צריכים לחלוק מחטים ולהזריק במקומות לא מקומות, לקנות סמים מורעלים, לקנות מנות לא מדודות ופשוט למות או להידבק במחלות סופניות. כתוצאה מההתמכרות שלהם לסמים קשים נבצר מהם לעבוד, להשתלב בחברה ולקבל טיפול, לקבל סיכוי הוגן לחיים מכובדים ולגמילה, וזה רק חלק מהנזקים של המלחמה בסמים.

כשאני מדבר עם אנשים על המלחמה בסמים ואני אומר להם "תשמעו, בכל שנה אנחנו לוקחים (רק בגלל מריחואנה) בממוצע 15,000 חברה צעירים, נורמטיביים, ודופקים להם את החיים," או לפחות עושים להם בעיה מאוד רצינית לזמן מה. אנחנו עוצרים אותם, משפילים אותם, מתעללים בהם, גורמים להם לכתם שחור בדמות של תיק פלילי ומעבירים אותם הליכים פלילים שנועדו למפלצות, אנחנו מכניסים אותם לתוך כלוב ומעבירים אותם בהליכים פלילים שנועדו למפלצות איומות. הייתי אומר "חיות טרף" אבל אני חושב שאפילו חיות טרף זכאיות לחיים חופשיים, אם זה הטבע שלהם. אז אני אומר מפלצות. אבל לשים אדם בכלוב ולהעביר אותו את אותו ההליך שעובר אנס או רוצח? בגלל שהוא עבר עבירה שהיא "מלה-פרוהיביטום"? שהיא בעברית מה שמכונה "רע כי נאסר"?

נניח שאני אבוא ואגיד לאנשים "תשמע, אתה מבין שמחר זה יכול להיות חוקי?" אנשים יגידו "לא, מה, אבל כן, אם זה יהיה חוקי אז זה בסדר. כן, אבל זה טוב שזה לא חוקי, זה טוב שזה לא חוקי כי זה מגן עלינו מפני הנזקים... אם הבן אדם ימכור סמים, הוא יהפוך להיות... אני לא רוצה שלבן שלי תהיה גישה לסמים, אז אני רוצה שישימו את הבן אדם שמעז לגדל מריחואנה, לשים זרע בתוך אדמה ולשים מעל זה מים, אז שישימו אותו בכלא, אפילו שזה רק "רע כי נאסר", אפילו שאין קורבן אמיתי. יש קורבן רק שהוא פוטנציאלי, יש קורבן פוטנציאלי, הייתי אומר אפילו דמיוני. אני רוצה שהבן אדם הזה יהיה בכלא, בכדי להגן על הבן שלי מפני ההזדמנות לקנות סמים. אני חושב שזה ראוי. אבל אם זה היה חוקי הכל היה בסדר." ומה עם סיגריות? "הכל בסדר." ומה עם אלכוהול? "הכל בסדר. תשמע, יש מקום גם לאסור את הדברים האלה, אולי צריך לחשוב גם על זה," וכשהאנשים אומרים את זה, זה כמובן ברור שמשרד החינוך מייצר רובוטים אידיוטים שימושים וצייתנים, הוא מייצר בשר תותחים, הוא מייצר גופות מהלכות, מכיוון שניסו את זה כבר לעזאזל.

ניסו את זה עם אלכוהול. מה זה עשה באמריקה? זה גרם לירידה למחתרת של כל מי שייצר אלכוהול, לירידה באיכות האלכוהול, אנשים מתו מאלכוהול גרוע, אנשים לא הפסיקו לשתות, אנשים נורמטיביים הסתבכו עם החוק, המון אנשים נורמטיביים הסתבכו עם החוק, המון אנשים ירדו למחתרת ולפשע ולחיי עבריינות, ובואו נקרא לזה עבריינות כי עבריינות זה מונח שמתאר את החוק ולא פשע, כי פשע זה משהו אובייקטיבי. הרבה אנשים מתו בגלל זה ובסופו של דבר אנשים הבינו שהמלחמה הזו מטופשת, כי הם רוצים ליהנות מכוס יין, אנשים רוצים ליהנות מכוס בירה, רוב הצרכנים של אלכוהול הם אנשים נורמטיביים והם לא היו מוכנים להפסיק את צורת החיים של ליהנות מהחיים שלהם רק בשביל שהממשלה תזכה בשליטה שהיא כל כך רוצה באופן חולני. הממשלה האמריקאית פשוט לא יכלה יותר להכיל את החוק הזה, היא לא יכלה יותר לאכוף את החוק הזה ולא משנה כמה שהיא ניסתה, זה חמק לה מהידיים. זה היה גדול עליה, זה היה בלתי אפשרי, זה היה כישלון מוחץ וזה גרם הרבה יותר נזק מהנזק התאורטי שהמלחמה באלכוהול ניסתה למנוע, ובתוך מספר שנים הסתיימה תקופת היובש באמריקה.

אז עכשיו בא בן אדם ישראלי שלא למד טיפת היסטוריה, ולא למד אפילו טיפה אחת של איך לחשוב, עזבו היסטוריה, אני לא חושב שזה כל כך קריטי ללמוד היסטוריה כמו שזה חשוב לדעת איך לחשוב בהווה, והוא אומר "תשמע אז אולי היה צריך לאסור בישראל גם על סיגריות ואלכוהול," אז בוא גם נשים סוכר בפנים ובוא נאסור סוכר, ובוא נחייב אנשים לאכול תפוח כל יום ובוא נחייב אנשים לצחצח שיניים כל יום, אבל רגע, אם אנחנו כבר מדברים על קורבנות פוטנציאלים ודמיוניים, כן, כי אולי הבן שלך יקנה ממישהו גראס. אז בוא נדבר על קורבן פוטנציאלי, דמיוני, או לא דמיוני, לא דמיוני בכלל, לא דמיוני אבל פוטנציאלי. בוא נדבר על קורבן פוטנציאלי, בוא נדבר על פשע פוטנציאלי שיכול לקרות ממעשים של מישהו, אם אנחנו כבר יכולים לקחת בן אדם ולהאשים ולהתייחס אליו כאילו שהוא ביצע פשע רק בגלל שלמעשים שהוא ביצע באופן פוטנציאלי יכול להיות קורבן, ובמקרה של קנביס זה בדרך כלל דמיוני, אבל בוא נדבר על מקרה שהוא לא דמיוני בכלל, בוא נדבר על ממשלות.

רק במאה האחרונה ממשלות רצחו 300 מליון אנשים. אני לא הולך להיכנס למספרים של כמה אנשים הם פצעו, הפכו לנכים, גרמו להם להתרוששות מוחלטת, אני לא מדבר על המשפחות של אותם אנשים, של אותם 300 מליון אנשים שמתו, אני לא מדבר על משפחות שתרוקנו מכסף והיו צריכות לברוח ולחיות במקום אחר, ולבזבז שנים בהמלטות או בחיים עלובים. רק נרצחים היו 300 מליון, ואנחנו צריכים לספור גם את כל מי שמסביב. כל מי שהחיים שלו נהרסו אפילו אם הוא לא נרצח, וזה כנראה הרבה יותר מ-300 מליון. מדובר כאן כנראה במיליארדים של אנשים שהחיים שלהם נהרסו על ידי ממשלות, רק במאה האחרונה. וזה לא היה בגלל שהם היו חיילים והגנו על העם שלהם, זה לא היה נופלים במלחמות, זה לא היה חיילים שמתו במלחמות, זה היו "אזרחים" שנרצחו על ידי הממשלות שלהם.

אז יש לנו פה ממשלה, ויש סיכוי שהממשלה שלנו תהפוך לעריצות, תהפוך לצפון קוריאה, תהפוך להיות סין, תהפוך להיות כזו שתומר לנו "מצאנו פתרון לבעיית הדיור! אנחנו נעניש אותך אם ייוולד לך יותר מילד אחד! אתה תלך לכלא, למחנה חינוך מחדש." זה יכול לקרות. למה לא? יש להם את הכוח, ממשלות עשו את זה בעבר, ונכון, לא כל הממשלות עשו את זה, אבל אותו הדבר נכון גם לגבי משתמשי קנביס ולהם לא עושים הנחות. לא כל משתמשי המריחואנה הדיחו ילדים קטנים לסמים והפכו לתלות על החברה, אני למשל השתמשתי במריחואנה כשהייתי יותר צעיר וזה לא מנע ממני לפתח קרירה מכובדת ולהפוך להיות משלם מסים כבד, לא מנע ממני, לא הפכתי להיות נטל על החברה. אבל נכון, יש כאלו שכן הפכו לנטל על החברה ומכרו סמים לילדים, ומספיק הסיכון של אחד...נהדר. אז מה יש לנו עם ממשלות? בוא נדבר על סטטיסטיקה.

בואו נראה האם הסטטיסטיקה לגבי מתי שמישהו מחזיק או אפילו, השם ישמור, מוכר מריחואנה, מגדל מריחואנה, מה הסיכוי הסטטיסטי פוטנציאלי שהוא יגרום למשהו שיחשב כפשע? אם אנחנו רוצים למנוע פשע על ידי הענשת אנשים כפושעים, לפני שיש לנו עובדות שמוכיחות שהם בצעו או יבצעו פשע, אז בואו נדבר על סטטיסטיקה, מה הסטטיסטיקה אומרת לגבי הפוטנציאל... הרי אנחנו אומרים שכמוכר סמים פוטנציאלית אתה יכול לגרום לנזק, מכיוון שאם מישהו יקנה ממך, וייתן לילד, והילד יתמכר, או הילד חלילה יגיב בצורה רעה לסם, לסם הנורא הזה, כן. מבחינת סטטיסטיקה ופוטנציאל, זה לא נראה טוב לגבי הממשלות. זה לא נראה טוב לגבי הממשלות אם אנחנו מסתכלים על סטטיסטיקה, ואנחנו שמים בצד אחד בן אדם שמגדל מריחואנה, ובצד שני אנחנו שמים ממשלות, ואנחנו מסתכלים מבחינה סטטיסטית ופוטנציאלית על הנזק שכל אחד מהם יכול לגרום לחברה, זה לא נראה טוב לגבי הממשלות.

אני לא יודע למה ממשלות מעזות לפתוח בכלל את הנושא הזה של פשעים פוטנציאלים. אני במקומם הייתי סותם את הפה. אבל מאחר והם לא עושים אתה זה, מאחר והם באים עם חבורות של בריונים שכירים, שהם בעצמם חינכו או למעשה מנעו את חינוכם, על מנת שהם יוכלו להיות בריונים שכירים ולא ידעו לעשות משהו יותר מועיל וטוב עם החיים שלהם, מאחר והממשלות מעזות להאשים אנשים נורמטיביים בפשעים פוטנציאלים, הגיע הזמן שאנחנו נפתח את הפה ונאשים אותם בחזרה באותם פשעים פוטנציאלים, ונדרוש שהם ייענשו כבר עכשיו על הפשעים הפוטנציאלים שממשלות יכולות לעשות.

לכן ראוי ביותר שנתייחס לכל שוטר, לכל ביורוקרט, לכל פקיד, לכל שופט, לכל תובע, לכל מישהו שנהנה ותומך תמיכה רוחנית אפילו, שמצביע, שנתייחס לכל בן אדם ששותף לעסק הזה של מדינה, כאל אחרון הפשיסטים והנאצים, כאל בן אדם שתומך בעריצות מטורפת ורצחנית. בדיוק כמו שיש אנשים שתומכים בזריקה של משתמשי מריחואנה ומגדלי מריחואנה נורמטיביים לכלא, אנחנו צריכים להתייחס למדינאים, ובפרט לביורוקרטים, כאל אחרוני העריצים הרצחניים, אם אנחנו כבר הולכים להתייחס לאנשים כפושעים רק בגלל שיש פוטנציאל שיקרה פשע, הפוטנציאל הזה הרבה יותר חמור כשזה מגיע לממשלות, והן התחילו, הן התחילו את המנהג הזה. בואו ניתן להם לטעום מהתרופה שלהם.