יום רביעי, 23 בנובמבר 2016

היכל הבושה: הגר אלמגור וכסמן (מעצר עד תום לצרכן קנביס)

תכירו את הגר אלמגור וכסמן. תובעת במשפט של עופר. עופר יושב בשבי כבר מעל ל-5 חודשים בגלל שגידל עציצי קנבוס בביתו. הוא מואשם בגידול והחזקה שלא לשימוש עצמי והמשקל של העציצים כפי שמצוין בכתב האישום: 8.9 ק"ג. השבוע עופר הגיש בקשה לביטול מחמת הצדק. הנימוקים לבקשה היו העובדה שאין לתביעה שום ראיות שהייעוד של הקנבוס היה למישהו אחר מלבד לעופר בעצמו, העובדה שלעופר יש רישיון להחזקה של 50 גרם של קנבוס בו הוא משתמש לצרכים רפואיים, והעובדה שאם משתמשים בנתונים הרשמיים של משרד האו"ם לענייני סמים ופשיעה ובנתונים של מנהל הסמים האמריקאי, אפשר לראות שכאשר מייבשים את הצמח וגוזמים אותו, המשקל קטן ב-86%. ולא רק זה, אלא שהמספר הזה מתייחס לעציץ בשיא פריחתו. בעציץ שעדיין אין עליו פרחים, היחס בין משקל הצמח השלם והרטוב לבין הפרח היבש המוכן לשימוש הוא 0%.

מאחר ואצל עופר נתפסו עציצים בשני חדרים, אתם יכולים להבין שבחדר אחד היו עציצים בשלב גידול (75) ובחדר השני היו עציצים בהפרחה (33). זה גם חשוב להתייחס לעובדה שלא סביר שביום המעצר כל העציצים בחדר ההפרחה היו ביום שיא פריחתם. כך שהנתון 86% אינו נכון כאן, הוא רק תאורטי מרבי. אז בבקשה של עופר הוסבר בדיוק כיצד מ-8.9 ק"ג מגיעים ל-222.5 גרם.

זה כמובן קטנוני ומטופש ללכת ולספור ולהתפלסף על כמה משקל היה יוצא מהעציצים, ומה המשמעות של זה, כי למי פאקינג אכפת מה בנאדם עושה עם עצמו בבית שלו (חוץ מלבריונים חולי שליטה וחסרי חיים שחושבים שזו "עבודה" לגיטימית לפרוץ לאנשים הביתה, לקחת להם את הרכוש בכוח, לחטוף אותם ולנעול אותם בשבי. זה לא. לי יש עבודה נורמלית, הלקוחות של החברה משלמים מרצון חופשי ואנחנו לא מפעילים אלימות ואיומים על מנת להשיג את הכסף של המשכורת שלנו.) אבל כתב האיום מנסה לייצר פה תמונה של סוחר, מישהו שגידל לצורך מכירה, לא לשימושו העצמי.

בבקשה לביטול מופיע פס"ד תקדימי של השופט זאיד פלאח, בו הוא קיבל את חוות דעתו של מומחה לבוטניקה שהעיד שמשקל הסם "נטו" מתוך סה"כ משקל הצמח הוא לכל היותר 10%. מדובר בתיק בו אדם נורמטיבי נתפס מגדל 7.4 ק"ג, והמקרה הסתיים ללא הרשעה. אפילו אם היה מסתיים עם הרשעה, הוחלט שם שיש לראות בכך גידול לשם שימוש עצמי, מאחר והכמות "נטו" היא מה שמשנה לצורך בחינת השימוש של "הסם". בבקשה מופיעים גם כל הסימוכין לנתונים והתיאורים של שלבי גידול הצמח, היחס בין משקל רטוב ליבש, לפני ואחרי גיזום וכו'.

השופט בתיק, אבשלום מאושר, ביקש את תגובת ב"כ המאשימה לכאורה (אני אומר לכאורה כי אין באמת שום מאשימה, אין שום ראיה שעו"ד הגר אלמגור וכסמן פועלת בשם מישהו מלבד עצמה), והגר אלמגור וכסמן ענתה כך: "נבקש לדחות את הבקשה על הסף. מדובר בבקשת סרק שלא מגלה שום עילה." בקשת סרק? מי שמע על 5 חודשים בשבי רק בגלל שימוש עצמי? אפשר גם לראות כיצד התשובה של הגר היא כה כללית עד שאי אפשר להשיב ביותר כלליות ממה שהגר כתבה. זה פשוט בלתי אפשרי להיות פחות ספציפי. ואנחנו רואים את ההתנהגות הזו שוב ושוב ושוב אצל ביורוקרטים בכל התפקידים, בין אם הם פקידים, תובעים או שופטים, וזה אותו הדבר בכל מקום בעולם. זה תמיד אותו השקר, והם תמיד מתחמקים מלהתייחס באופן ענייני למה שאנחנו אומרים או שואלים. בתגובה של הגר אין שום אינדיקציה אפילו שהיא בכלל קראה את הבקשה. יכולת לכתוב כל בקשה שבעולם, אפילו לכתוב ש 1 + 1 = 2 והתשובה הייתה יכולה להישאר זהה: "אין בבקשה שום מתמטיקה". שום טיעון לוגי נגד, שום הפרכה או התייחסות ספציפית למה שנכתב.

אבשלום מאושר לא דחה את הבקשה על הסף אך גם לא עשה את הדבר הנכון אלא קבע שהבקשה תדון בתחילת דיוני ההוכחות, בעוד כ-3 שבועות לערך. עופר יישאר בינתיים בשבי, וזה לא הוגן.

מאושר לא הולך לקבל את הבקשה לביטול באם התובעים לא יציגו טיעון נגד טוב יותר מאשר זה של הגר, הניסיון שלנו מלמד שרוב הסיכויים הם שהתובעים יציגו טיעון כללי וסתמי כמו זה של הגר, והשופט יקבל את זה במקום את הטיעון הספציפי מאוד, מבוסס ומוכח של עופר. אבל הוא דחה את ההחלטה עד לדיון בגלל שהם חייבים שזה יראה מקצועי והגון, זה הרי מה שגורם לכל כך הרבה מדינאים להרגיש טוב עם הציות העיוור שלהם שלהם. אם השופט הוא המומחה הגדול יותר בענייני משפט וחוק, ואכן הבקשה של עופר לא מגלה שום עילה, השופט לא היה צריך את התגובה של התביעה, יש לו את השיקול דעת בעניין להחליט לדחות את הבקשה מבלי להיזקק לתגובה מהתביעה. אבל בתביעה יודעים שהם לא צריכים לטרוח, הם יודעים שהשופט צריך את ההרשעות האלו בדיוק כמוהם.

ופה אנחנו נכנסים לתמונה, אנחנו חושפים את ההונאה המשפטית הזו של "פשעים ללא קורבן", אנחנו חושפים את חוסר הכנות של הביורוקרטים שמריצים את ההונאה הזו, וזה חשוב כי בעוד שרוב "העם" מביט אל עבר הכנסת ומאשים רק את הפוליטיקאים, אנחנו שופכים אור על הבעיה האמתית: עשרות אלפי ביורוקרטים שיוזמים ומזמינים את האלימות הזו ואחראים לה בדיוק כמו הפוליטיקאים שמשלמים להם משכורת. בעתיד, אנשים כמו עופר יראו כגיבורים שהיו בין הראשונים להעיז להצביע על המלכים העירומים, ואנשים כמו מאושר, הגר וכסמן, ובכן, אנחנו רק שואלים שאלות ואוספים ראיות. אתם תחליטו מה אתם חושבים עליהם. התמונה הזו היא היחידה שלה שמצאתי בפייסבוק, ולא, אני לא מרגיש רע לפרסם אותה כי קודם כל, הילדה לא קשורה וזה ברור לכל בר דעת, ודבר שני, גם לעופר יש משפחה, ילדות, וחברים, וגם לכל שאר הקורבנות של הגר יש משפחה וחברים ותאמינו לי, זה ממש מביך להסביר לכולם שאתה פתאום בכלא, נחשב לפושע. הגר בחרה מרצון חופשי לעסוק בתביעות צרכני קנביס, את התמונה הזו הגר פרסמה באופן פומבי בעצמה וזה רק ראוי שהציבור ידעה מי הם האנשים ששולחים חפים מפשע לכלא.