יום שני, 10 ביולי 2017

מיסוי זה שוד, פקידי מס הכנסה הם פושעים.

כשאנשים מגיעים להסכמה ולוחצים ידיים מרצון חופשי, זו הוכחה שהם מצאו את נקודת השווה -- התנאים בהם לשני הצדדים יוצא משהו טוב יותר מאשר במצב בו לא היו בוחרים לשתף פעולה. זהו הבסיס לאידאל הוולנטריסטי. בכל פעם שצד אחד משתמש בכוח, הצד השני ב-ה-כ-ר-ח מפסיד. אם הייתי אומר לך "אני אקח ממך כסף בכוח, אבל אסלול בעבורך כביש" אתה בהכרח היית מפסיד מהיחסים איתי. אולי אתה לא ממש צריך את הכביש הזה, כמו ואתה יותר זקוק למשהו אחר שהכסף שלך יכול לקנות. אולי אתה רוצה לחסוך לשעת צרה, וזה לא כזה דחוף עבורך לסלול כביש חדש. רק אתה יודע מה טוב יותר בעבורך, ורק אני יודע מה טוב יותר בעבורי. לומר לאדם "אני יודע יותר טוב ממך מה טוב בעבורך" זה יותר משיא ההתנשאות, זו הפרעה נפשית חמורה ומסוכנת.

מיסוי הוא שוד בגלל ש-"לשלם ביחד על תחזוקה של תשתיות משותפות" זה לא אותו הדבר כמו "לקחת דברים בכוח מאנשים שאתה לא מכיר בשביל לממן דברים שאתה סבור שטובים עבורם". הטענה שמיסוי הוא "המחיר שאנו משלמים בעבור קיום חברה מתוקנת" היא לא יותר מהחוצפה של לטעון שאתה מדבר בשמם של אנשים שלא מסכימים שתייצג אותם. אחרי הכל, הטענה הזו היא בעצם "מיסוי זה המחיר שאתה רוצה לשלם בעבור כביש חדש בדרך לעבודה שלך, תאורה ברחוב שלך, הבילוי שלך בחגיגות יום העצמאות, מגרשי כדורסל שאתה משחק בהם וכו'".

אם באמת לא היה דבר חשוב וטוב יותר בעבורי להוציא עליו כסף, לא היה צריך להפעיל אלימות ואיומים בכדי לגרום לי לשלם. העובדה שהכנופיה של בריונים שמכנים את עצמם "ממשלה" צריכים את האלימות והאיום בחטיפה וכליאה בבתי הכלא המצחינים והמזעזעים שלהם -- מראה עד כמה השירותים שהם מציעים בתמורה אינם נחשקים. אני מקבל כביש חדש, וגם, אני לא הולך לכלא, אוקי שכנעת אותי עכשיו, אני אשלם לך "מסים".

אם באמת היה טיעון הגיוני שמצדיק "מיסוי" והופך "לקיחה של רכוש פרטי בכוח ובאיומים" לפעולה טובה וחיובית שאיננה שוד -- אז זה היה גם נכון לכל בני האדם ולא רק לקבוצה אחת של אנשים. לכל התנהגות אנושית יש ערך מוסרי בין אם חיובי, ניטרלי או שלילי. להציל מישהו מטביעה זה דבר מוסרי, לאכול גלידה זה ניטרלי ולגנוב זה בלתי מוסרי. ההיגיון איננו קשור לקבוצה או לפרטים ספציפיים, זה לא משנה אם לגנב קוראים אייל או רפי, גנבה נשארת פשע גם אם קוראים לך רותי או שולה. ההוכחה שמיסוי זה שוד ושכל התירוצים אינם הגיוניים, היא שכאשר אני עושה את זה זה פשע, אך כשהם עושים את זה הם טוענים שזה טוב. מוסר כפול הוא הוכחה מצוינת להיגיון כושל.

בין אם התירוץ למיסוי הוא "אין ברירה, חייבים" או "השתמשת בכבישים אתה צריך לשלם" המשמעות היא תמיד שצד אחד מדבר בשם הצד השני ללא הסכמתו, וטוען שהוא יודע יותר טוב מה יותר טוב בעבור אחרים. אם זה היה הגיוני, זה היה הגיוני ביחס לכולם ולא רק ביחס לרפי, איתן או רותי. אם זה היה נכון, אז גם אני הייתי יכול לטעון לכיוון השני שאני יודע מה טוב לאלו שבעד מיסוי, ולא הייתה שום דרך לקבוע מי צודק ומי טועה. אתה יכול לדבר בשמך ולומר "אני חייב את הכביש הזה" אבל זה עדיין לא מוכיח שאני צריך לשלם לך בעבורו -- אפילו אם לא השארת לי ברירה ואני גם משתמש בו עכשיו. אם היה טיעון הגיוני שאומר שמותר לקחת בכוח כסף מזרים בעבור דברים שגם הם נהנים מהם, לא היו מובטלים בישראל או בעולם. כל מובטל היה לוקח פנס ומתקין בכל פינה חשוכה, ומיד שודד את כל מי שעובר תחת הפנס כי הוא נהנה מהאור. מובטל אחר היה מתקין שטיח אדום מסביב לבניין מגורים ושודד את כל מי שדורך עליו, ומובטל נוסף היה מייצר פנסים ושטיחים אדומים בעבור המובטלים האחרים שהיו חייבים עכשיו לשלם לו.

מיסוי זה שוד והניסיונות להצדיק את השוד הזה הם טירוף. מיסוי זה שוד, וזהו כלל לא "שוד הכרחי". לכולנו יש צרכים ודברים שאנו מוכרחים להשיג, כמו למשל אוכל, תקרה מעל הראש, כסף לשעת צרה ומשהו לחיות ממנו בפנסיה. לקחת כסף בכוח מאחרים בטענה שאתה "מוכרח" זה שוד, אפילו אם אתה באמת מוכרח, כי אתה עלול לקחת משהו שמישהו אחר מוכרח -- וזה לרוב מה שקורה. כאשר מישהו מציע לך תשלום בעבור פרויקט למספר חודשים, ופקידי השומה באים ומבקשים ממך מקדמות מס - הם לעולם לא שואלים אם חסכת מספיק לשעת צרה, אם יש לך בצד מספיק בשביל רופא שיניים, חוג לילדה או מספיק כסף ל-3 חודשי שכר דירה ואוכל. הם פשוט מאיימים ולוקחים בכוח כי מיסוי זה שוד.