יום שני, 8 ביולי 2019

איך לגמור את אפשטיין

ג'פרי אפשטיין, למי שעוד לא מכיר את השם, הוא מיליארדר אמריקאי שידוע בחיבתו לנשים יפות וצעירות, צעירות מאוד אפילו (14). ג'פרי הוא תורם גדול של המפלגה הדמוקרטית ומקורב להרבה פוליטיקאים, בעיקר מהשמאל, וגם למפורסמים ועשירים נוספים. בעבר הוא נשפט על עבירות מין וזכה לעונש קל, שנה בכלא שכללה אישור יציאה הביתה לעבודה בכל יום.

בבעלותו של אפשטיין מטוס בואינג 727 וכן אי תענוגות פרטי, אליו הטיס אפשטיין פוליטיקאים רבים במהלך השנים. שלשום ג'פרי נעצר כשנחת בניו יורק, זאת בעקבות חשיפה של מסמכים שהיו חסויים, חשיפה שהתאפשרה בעקבות עבודה עיתונאית של העיתונאי העצמאי מייק צ'רנוביץ. הנה כמה מקורות למידע נוסף על השתלשלות האירועים ועל עברו של אפשטיין, עד כמה שידוע.

אז אפשטיין מואשם כעת בשידול קטינות וסחר מיני בילדות, לאחר שהטיס עשרות קטינות לאי התענוגות שלו, וכן שידל אותן גם לשכב עם חבריו. מקורביו סיפרו בעבר שביתו מלא במצלמות, והדבר מעביר מסר ברור לכל האורחים: אל תדברו יותר מידי על מה שהולך פה, גם אתם ביליתם פה ואתם מצולמים. היו לא מעט אנשים שבילו עם בחורות, ורק מאוחר יותר התברר להם שהבחורה לא מעל 18 כפי שהניחו, אלא לא סתם נראית צעירה, בת 16 לא 19.

דבר חשוב נוסף לדעת הוא שישנן סיבות טובות להניח שאפשטיין עשה את הונו לא מעבודה אמיתית. משרדיו עומדים לרוב ריקים, לא נמצאו שם מחשבים רבים וכל זה מאוד משונה לחברה שמנהלת השקעות במיליארדי דולרים. אמורים להיות שם אנליסטים, הרבה, והמון מיחשוב. ההנחה היא, וזה לא משהו שהתקשורת המיינסטרים אומרת, שאת הונו הוא עשה בסחיטה של "חבריו" הפוליטיקאים והעשירים לאחר שדאג שהם יחברו לקטינות ויצולמו. יתכן מאוד שכמו ברני מיידוף, גם אפשטיין איננו גאון עסקי אלא נוכל גמור.

בתקשורת האלטרנטיבית לא מפסיקים להביע זעזוע וגועל מהעובדה שאדם בן 66 ניצל את הכסף שלו על מנת לשכב עם בנות 16 ו-17, ואפילו מקרים בודדים של בנות 14. הקולות קוראים לשלוח אותו לכלא לכל חייו על כך שניצל ילדות "שהוטעו" על-ידי החברה וההורים שלהן.

אם יש משהו אחד חשוב, לקח שאנחנו צריכים להפיק מהסיפור, זו העובדה שהצד האפל של קשרי הון שלטון אינו מסתכם בשוחד (תאשר לי עסקה ואתן לך משהו בתמורה) אלא גם בסחיטה ("תעשה את מה שאני רוצה או שאני גומר אותך, מפרסם סרטון שלך עם קטינה והלכו לך הנישואין, אתה תלך לכלא ותשלם פיצויים, אף אחד לא יכבד אותך," וכו').

אבל כמו שאני רואה את זה, יש פה עוד לקחאו שתיים שאפשר להפיק. הראשון הוא העובדה שמה שקרה מוצג לנו כפשע נוראי, כאשר יתכן מאוד שאיננו כזה. המונח "סחר מיני בילדות" (זנות קטינים בתרגום נכון לעברית), נשמע לי כמו מקרה בו ילד בן 12 מחזיק בבובת דובי, יושב בחושך במכולה של משאית, ללא חלונות, ולא כמו נערה בת 16 שכבר שכבה עם מספר גברים, ומרצונה החופשי הולכת למסיבת קוקטיילים וסוחרת בסקס תמורת תשלום.

סחר, בספר שלי, מצריך שמושא הסחר יהיה חפץ דומם, עציץ או לכל הפחות אדם חסר אונים לגמרי שאינו מסוגל להחליט איפה להיות. בספר שלי, אלו ההורים שצריכים לשמור על ילדים עד שהם מגיעים לגיל בו הם יכולים להחליט בעצמם, ואלו ההורים שצריכים לחנך ילדים לערכים ובחירות נבונות ובטוחות. לאחר שהילדים יוצאים משליטת ההורים (וזה קורה בהדרגה החל מגיל 7-8), יש להתייחס אליהם כמו אל מבוגרים.

אנחנו לא רוצים להעניק לנערים בגיל 16 את חמת הספק שהם "הוטעו" (misguided) כמו שבתקשורת אומרים על הנערות. אנחנו רוצים שילדים ילמדו עוד לפני שהם זוכים לעצמאות, שלמעשים שלהם יש השפעה ולא כל גלגל אפשר להחזיר לאחור.

בתקשורת כולה, מהמיינסטרים ועד האלטרנטיבית, מביעים כעס על כך שבפעם הקודמת אפשטיין קיבל עונש קל מאוד. לדעתי זו צביעות, ואולי קנאה שבאופן "מוטעה" מתועלת לכעס כלפי אפשטיין במקום כלפי הבנות שבחרו בחירה די מחורבנת, בלזנוח קשרים עם בני גילן לטובת שימוש ביופי ובנעורים שלהן למטרות אנוכיות ומטופשות.

מולניו כתב בעבר הלא רחוק: "נשים, היופי והנעורים שלכן זה בשביל שתוכלו למצוא לעצמכן גבר טוב. אם תבזבזו את המטבע הקוסמטי הזה (היופי והנעורים) ברהבתנות, רק על עצמכן, זה יהפוך לדבר ההפוך מאושר." מולניו הוסיף גם "גברים, אותו הדבר נכון בעבורכם עם כסף". אז הבנות האלו בחרו להעניק את עצמן לאנשים מגעילים בתמורה לבילוי חד פעמי וכסף. לדעתי, כעת הן לא ראויות לבני גילן והחברה לא צריכה לראות בהן כחסרות אונים גמורות ש"הוטעו" אלא שמי שבחרו לבזבז משהו שהיה להן בצורה מאוד אנוכית.

אבל הבנות בסיפור הן לא העניין. יש פה עוד לקח. אי אפשר שלא לשים לב כיצד מתגלה פה מוסר כפול - דרישה אפשטיין יזרק לכלא לכל חייו, על כך ששכב עם קטינות (רובן כנראה מעל גיל 16), ומצד שני עצימת עיניים מוחלטת מדויד בואי ועוד הרבה כוכבים נערצים ששכבו עם מעריצות בנות 13. המקרה של סטייבל ובואי גם מראה לנו שזה לא הגבר המבוגר שמקלקל את הבחורה המוטעית, אלא שמדובר בבחורה שהגיעה לבגרות והחליטה כיצד היא רוצה לחיות את חייה. מוסר כפול מאוד. ג'פרי אפשטיין אדם רע, דויד בואי ומיק ג'אגר אנשים טובים, אייל גולן אדם רע, בריז'יט מקרון אדם טוב, וכו'.

אבל הלקח השני הכי גדול פה, אחרי הלקח הראשון שהוא שהפוליטיקאים שמנהלים את העולם נתונים לסחיטה (אהמממ גנץ אהממ), הוא הלקח של כיצד מתקנים את המצב הזה. לדעתי, במקום לבכות על כמה קל העונש שג'פרי קיבל, ובמקום לקוות שהוא יקבל עונש כבד על קיום יחסי מין עם קטינה (מונח בעייתי וכללי מידי שמתאר בת 3 עד 18), ואז לתהות האם הוא עשה את כל הונו על ידי סחיטה של אחרים שחשבו שהנערה בת 19 כאשר היא למעשה בת 16, אולי כדאי שנבטל את החוק המיותר של גיל ההסכמה, ואז לאפשטיין לא תהיה דרך לסחוט את חבריו, לא יהיה לו כסף, לא יהיה לו מטוס בואינג פרטי, לא יהיה לו אי פרטי, ולא יהיו לו בנות 14 או 16 לבלות עימן.

אין תגובות:

פרסום תגובה